לפופית החוף Ipomoea imperati – פורחת בחוף הים (יולי 2015)

כתב: אבי שמידע

לפופית החוף Ipomoea imperati  היא צמח עשבוני רב-שנתי שרוע בעל עלים ירוקי עד, השולח גבעולי צמיחה ארוכים על הקרקע החולית המשתרעים בין 0.7  ל- 2.5 מטר. הצמח בעל יכולת טיפוס אך בבית-גידולו הטבעי הוא שרוע תמיד על הקרקע וגובהו מעל פני הקרקע  רק 4-2 ס"מ. העלים בשרניים מעט, בעלי גוון כהה מבריק וכהים בצידם העליון. הפרחים לבנים, בעלי כותרת מאוחה ודמויי משפך וקוטרם 5-4 ס"מ. מראה הצמח כולו והפרחים נראים דומים מאוד למיני חבלבל, אך לפופית נבדלת מחבלבל בצלקת דמוית כדור בעוד שלחבלבל יש זוג צלקות צרות.Ipomoea imperati
לפופית החוף. קלאוס הולצאפפל ©

בדרך כלל, פרחים לבנים בעלי צינור כותרת ארוך הם פרחי רפרפים הפורחים רק בשעות הלילה ומפיצים ריח מתוק חריף. הרפרף המבקר בפרח שולף את החדק הארוך שלו (8-6 ס"מ) ושואב את הצוף הרב אך הדליל הנמצא בבסיס צינור הפרח. בדרך כלל האבקנים בולטים (אך לא בלפופית!). לפופית החוף גם יוצאת דופן בכך שפרחיה נפתחים לפנות בוקר והם כומשים ביום חם כבר שעות הצהרים.

מינים קרובים:  כל שאר מיני הלפופית בארץ למעט לפופית החוף – הם בעלי פרחים ורודים . לפופית החיצים הוא מטפס במקווי המים של מישור החוף הנמצא על סף הכחדה (צמח אדום); לפופית כפנית – לה פרחים כחולים, שכיחה במעונות חמים במישור החוף ובצפון בקעת הירדן. באילת ובמזרח סיני מרבים לגדל את לפופית רגל-העז שמוצאה ממזרח אפריקה (שכיחה במומבסה) והיא מתפשטת על הקרקע ועמידה ליובש ולמליחות.

===========================
כל הזכויות שמורות ל"כלנית" ©
ציטוט: שמידע א 2015 לפופית החוף Ipomoea imperati – פורחת בחוף הים (יולי 2015), "פורחים עכשיו", כתב-עת "כלנית" מספר 2.
https://www.kalanit.org.il/ipomoea-imperati-07-2015

Print Friendly, PDF & Email

כתיבת תגובה

הרשמה לכלנית

עוד בפורחי החודש