חלבלוב השיח Euphorbia dendroides (פברואר 2015)

כתבו: אבי שמידע וגדי פולק

חלבלוב השיח Euphorbia dendroides הוא שיח מעוצה שגובהו 2.5-1 מ', הגבעולים בשרניים אוגרי מים והעלים ארוכים, גדולים, מחודדים ובעלי שרף חלבי כבשאר מיני הסוג חלבלוב. זהו המין היחידי בארץ של חלבלוב המתנשא לגובה של מעל מטר. דומה במקצת  לחלבלוב מגובשש אך נבדל ממנו בגודלו, בצורת עליו ובעיקר בפריו שפניו חלקים ללא גבשושיות. שמו המדעי בא על שם היותו "מעוצה" בהשוואה למיני החלבלוב הגדלים באזור (עץ = dendro) והקשר לשם "נחל שיח" בפתחו הוא גדל מקרי לחלוטין; זהו השם הערבי של הנחל המופיע עוד במפת P.E.F .
פורח בחודשי מרס-אפריל.

çìáìåá äùéç
חלבלוב השיח. צילם: שיר ורד

בעונת הקיץ הוא משיר את עליו ועומד בשלכת מלאה ובכך הוא מצמצם את השטח המאדה שלו.שלכת קיץ זו מייחדת את חלבלוב השיח בהשוואה למרבית מיני השיחים והעצים באזור הים-תיכוני (דומים לו בכך אוג קוצני, צחנן מבאיש, קידה שעירה וחלבלוב מגובשש). בזמן שלכת הקיץ הענפים הישנים מאדימים ולאורכם ניכרות צלקות במקום חיבורן לענף של העלים שנשרו. צורת הגידול של ענפיו הבשרניים-ירקרקים והשרת יובש מוחלטת אופייניות יותר לצמחייה הטרופית היובשנית (לדוגמה – מורינגה רותמית, פתילת-המדבר הגדולה, רכפתן מדברי, זקום מצרי ועוד). בכך יש רמז שחלבלוב השיח כי הוא מין פליאו ים-תיכוני, ממוצא טרופי קדום.

חלבלוב השיח גדל בארץ באתר יחיד במורדות המערביים של הכרמל באזור נחל שיח. האוכלוסייה העיקרית גדלה מדרום לנחל ונהרסת עם התפשטות בית-הקברות העירוני המרכזי של חיפה. פרטים מועטים גדלים גם מצפון לנחל שיח במדרון גירני תלול במפנה דרומי.

çìáìåá äùéç
חלבלוב השיח  צילם: גברי שיאון ©

 חלבלוב השיח הוא צמח "אדום" (בסכנת הכחדה) שמספרו האדום הוא 5.3 ומצוי בסכנה חמורה לפי הקטגוריות של IUCN. דרגת הסיכון הגבוהה נובעת מנדירותו הרבה ומהפגיעות הרבה של האתר הסמוך לריכוז אוכלוסייה צפוף בעיר חיפה.

===========================
כל הזכויות שמורות ל"כלנית" ©
ציטוט: שמידע א ופולק ג 2015 חלבלוב השיח Euphorbia dendroides, "פורחים עכשיו",  כתב-עת "כלנית" מספר 2.
https://www.kalanit.org.il/euphorbia-dendroides-02-2015

Print Friendly, PDF & Email

כתיבת תגובה

הרשמה לכלנית

עוד בפורחי החודש