טיון דביק Dittrichia viscosa פורח בצידי דרכים בחבל הים-תיכוני (אוקטובר 2015)

כתב: אבי שמידע

טיון דביק Dittrichia viscosa הוא שיח מסועף שעליו דביקים ומכאן שמו. טיון דביק הפך בשישים השנה האחרונות לצמח שפריחתו היא הבולטת  ביותר בסתיו בכל רחבי החבל הים-תיכוני. בעבר הלא רחוק, היה הטיון הדביק מוגבל בתפוצתו  לשולי מקווי מים לחים אשר גדותיהם הגבוהות מתייבשות בסוף הקיץ. כלומר' פריחתו המאוחרת בסתיו בבית-גידולו הראשוני (מעיינות וגדות נחל גבוהות) מאפיינת את כלל בתי הגידול הלחים בארץ ובעולם. אולם מאז שנות החמישים של המאה הקודמת, עם פריצת מאות קילומטר של דרכים וכבישים, התפשט הטיון הדביק לצידי דרכים ומעונות מופרעים. בבתי-גידול אלה החסרים תחרות בשנים הראשונות להתהוותם, הטיון נובט רק בתחילת האביב (ולא בתחילת החורף כמו כל שאר צמחי ארצנו) ומצליח לנצל את הלחות בקרקע על ידי העמקת שורשיו.

טיון דביק צוקר 3 טיון דביק צוקר 1

טיון דביק: תפרחות מבוקרות ע"י דבורה. צילם: צוקר ©

ישנם שנים וישנם אזורים בארץ שבהם הפריחה מתחילה כבר בסוף חודש אוגוסט, אך בממוצע שיא הפריחה מתרחש רק באוקטובר. ניתן לראות כי בממוצע הפריחה מקדימה במעונות בהרים ומאוחרת בעמקים; כך למשל מתחילה פריחת הטיון קודם באזור גוש-עציון ובאזור הגליל-העליון ורק מאוחר יותר היא מתחילה גם בשפלה ובגבעות הגליל-המערבי. היפוך פריחה זה הנוגד את המהלך הרגיל של הקדמת פריחה במקומות הנמוכים, נובע כנראה מירידת טמפרטורה מוקדמת יותר בהרים המתרחשת רק לאחר מכן במעונות נמוכים. ככל הנראה, בדומה ל גיאופיטים הפורחים בסתיו, האות הסביבתי המפעיל את הפריחה הוא ירידת הטמפרטורה.  מהלך פריחה כזה  טרם תועד משיחים ועשבוניים רב-שנתיים.
בישראל גדלים שני מינים של טיון: טיון דביק וטיון חריף.   למרות שתשומת הלב  ניתנת כמעט רק לטיון דביק. הרי שבאזורים קירטוניים בישראל ובמיוחד בגליל, גדל ופורח בעונה זו טיון חריף אשר פריחתו איננה בולטת כמו זו של אחיו. לטיון חריף עלים צרים ונוף דליל. מעניין שהוא גדל באותו בית גידול מופרע כמו של הטיון הדביק ואיננו יודעים את הסיבה לתפוצתו הכתמית והנדירה. אוכלוסיות גדולות ומשגשגות נמצא בשולי דרכים המותוות בסלעים קרטוניים בגליל.  מין נוסף שבעבר היה כלול בסוג טיון, בן-טיון בשרני, הועבר לסוג נפרד ועצמאי. בן-טיון בשרני גדל במלחות ובחופי ים.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

טיון חריף. עוז גולן ©

===========================
כל הזכויות שמורות ל"כלנית" ©
ציטוט: שמידע א 2015 טיון דביק Dittrichia viscosa פורח בצידי דרכים בחבל הים-תיכוני (אוקטובר 2015), "פורחים עכשיו", כתב-עת "כלנית" מספר 2.
https://www.kalanit.org.il/dittrichia-viscosa-09-2015

Print Friendly, PDF & Email

כתיבת תגובה