שרביטן מכונף התגלה בנחל פארן; אתר שני לצמח "אדום" זה בישראל

כתבו: אבי שמידע ונטע אור

תקציר: אנו מדווחים על אתר חדש של שרביטן מכונף Ephedra alata, מין אדום נדיר ביותר בסכנת הכחדה, אשר עד כה היה ידוע ממנו רק אתר יחיד בישראל.

—————————————–

שרביטן מכונף. צילמה: נטע אור© שרביטן מכונף. צילמה: נטע אור© שרביטן מכונף. צילמה: נטע אור©
שרביטן מכונף בנחל פארן תחתון. בתאריך 1.6.2019, נמצא וצולם שיח נקבה בודד המוצג בתמונה. צילמה: נטע אור©
לצפיה מיטבית לחץ על התמונה.

זוהי סנסציה של ממש וחג לחובבי הטבע – לאחר 70 שנה שידוע רק על אתר בודד אחד של שרביטן מכונף Ephedra alata (מין אדום בישראל בסכנת הכחדה), מצאו נטע וצוף אור ממושב עין יהב אתר נוסף של שרביטן מכונף בנחל פארן התחתון לפני הישפכו לנחל הערבה. זהו פרט נקבה גדול מידות אשר סימנו בעיקרי- הפרי בעל כנפיים קרומיות רחבות. על אף חיפושים "קדחתניים" לא נמצא כל פרט נוסף של שרביטן בסביבה. "אנא עזרו לנקבת השרביטן המכונף" למצוא זכר, בן-זוג כלבבה.

ובדברי נטע אור: "התרגשות גדולה – בשבת ה 25.5.19 פגשתי בנחל פארן, ק"מ ספורים מערבית למושב פארן – שרביטן מכונף הצומח על שרטון ואדי המכיל טין חרסיתי, חול ואבנים, בנ.צ. 210664/475277 .
זהו שיח "שרביטנית", במצב מצויין ושופע איצטרובלים נקביים, אך נמצא יחידי בכל הסביבה שסרקנו.
בחיטוט בפירות הצמח נראה לי שקליפות הזרעים ריקות. יש לבדוק זאת בקפדנות ולנסות להנביט. ויש להמשיך ולחפש באזור – אולי ימצא לה בן-זוג יפה אבקנים."

      
שרביטן מכונף Ephedra alata מאתר בראש נחל פארן ליד גבול מצרים (מימין ומשמאל, צלמה מימי רון) ©, במרכז: שרביטן מכונף מחולות עמוקים במדבר המזרחי בירדן, צלם גלעד פלאי ©.

===============================
כל הזכויות שמורות ל"כלנית" ©
ציטוט: שמידע א 2019 שרביטן מכונף Ephedra alata התגלה בנחל פארן; אתר שני לצמח "אדום" זה בישראל, חדשות בוטניות, כתב-עת "כלנית" מספר 6.

Print Friendly, PDF & Email

עוד מאמרים וכתבות העשויים לעניין אותך