באשן זהוב-פרחים Cleome chrysantha, מין חדש לצמחיית ישראל – נמצא בהרי אילת

דודי ריבנר   dudi.rivner@gmail.com
אבי שמידע  avi.shmida@gmail.com
8.5.2017
צילם: דודי ריבנר

בעקבות גשמי הברכה שירדו השנה באילת (שלוש סופות גשם מאז נובמבר 2016), הייתה השנה פריחה יוצאת דופן והצלחנו למצוא מיני רבים של צמחים נדירים ועלומים אך טרם מצאנו מין חדש לישראל אשר לא נמצא בארצנו; מזה שנים אנו מחפשים צמחים בעלי תפוצה סודנו-דקנית הגדלים בהרי מזרח סיני לאורך מפרץ אילת ואשר לא נמצאו עדיין בתחומי ישראל.
בשבת 6.5.2017, טייל אחד מעמנו (ד.ר.) ועשבב בהרי-אילת באזור הר צפחות. תוך כדי טיול משכו את תשומת ליבו שבעה פרטים קטנים של צמח דביק וירקרק. בבדיקה של הצמח ופרחיו  זוהה מיד באשן זהוב-פרחים, צמח הגדל בבית-גידול דומה במזרח סיני, אשר לאחרונה פגשנו בו באזור נואייבה רק לפני חודשיים.

באשן זהוב-פרחים. צילם: דודי ריבנר ©
באשן זהוב-פרחים. צילם: דודי ריבנר ©

באשן זהוב-פרחים Cleome chrysantha (צלפיים) הוא מין סודני תרמופילי הגדל בארצות שמסביב לים-סוף; לצמח עלים שלמים דביקים ביותר ופרח צהוב-לימון בעל ארבעה עלי כותרת. בבדיקות שערכנו במזרח סיני מצאנו גם פרחים שבהם חמישה עלי כותרת. הפרח פתוח רק יום אחד והפרחים העליונים בתפרחת הם פרחי זכר בלבד. לפרח 8 אבקנים (לפי הספרות 12-10) כאשר ארבעת האבקנים התחתונים גדולים בהרבה מהאבקנים העליונים, תופעה שאיננה ידועה בספרות. שאר נפלאותיו של הבאשן זהוב-פרחים יפורסמו בקרוב בכלנית במאמר מפורט, הכולל גם את קשריו עם מיני הבאשן האחרים הגדלים בארצנו.

באשן זהוב-פרחים בהר צפחות, הרי אילת. צילם: דודי ריבנר © באשן זהוב-פרחים בהר צפחות, הרי אילת. צילם: דודי ריבנר ©
באשן זהוב-פרחים בהר צפחות, הרי אילת. צילם: דודי ריבנר ©

===========================
כל הזכויות שמורות ל"כלנית" ©
ציטוט: ריבנר ד ושמידע א 2017 באשן זהוב-פרחים Cleome chrysantha, מין חדש לצמחיית ישראל – נמצא בהרי אילת, חדשות בוטניות, כתב-עת "כלנית" מספר 4.

Print Friendly, PDF & Email

עוד מאמרים וכתבות העשויים לעניין אותך

כתיבת תגובה