שמואל מזר, הקרן הקיימת לישראל וחוג כלנית – shmuelm@kkl.org.il
התצפית: 11.5.2017
פורסם: 18.7.2017
תקציר: סיגל קטן Viola parvula , מין חד-שנתי נדיר ביותר בישראל,של סיגל (אמנון ותמר), התגלה בצפון הגולן ובחרמון ההררי.
================
סיגל קטן Viola parvula ( סיגליים, Violaceae) היה מוכר עד כה רק מהחרמון הגבוה – בעמק בולען ועוד בכמה מקומות נוספים, כולם ברום של כ-1900 מ'. לאחרונה נמצא הצמח במרץ 2017 גם בצפון הגולן באזור הר חרמונית ברום של כ-1100 מ', וגם בחרמון ההררי ב -11.5.17 בסיור כלנית בתחנת נחל ערער עליון ברום של כ-1600. מציאות אלה הן ברום נמוך יותר ממה שהיה ידוע עד כה.
סיגל קטן[1] הוא צמח חד-שנתי קטן שגובהו 7-2 ס"מ, הגבעול העלים וגביע הפרח שעירים, אך עוקצי הפרח קרחים. העלה דמוי מרית; עלה הלוואי המלווה את העלה מחולק לשלוש אונות: אונה אחת גדולה ודומה מאוד בצורתה לעלה עצמו, שתי האונות הנוספות קצרות, סרגליות ומחודדות. עוקץ הפרח ארוך מהעלה, קרח, מלווה בשתי חפיות זעירות (עד 1 מ"מ) אשר קשה להבחין בהן. חפיות אלה משוננות הנראות היטב תחת זכוכית מגדלת טובה. ונמצאות מתחת ל"ברך" העוקץ. הפרח לבן בעל כתם צהוב במרכזו, דרבן הפרח אינו בולט מהגביע.
![סיגל קטן. צילם: שמואל מזר ©](https://www.kalanit.org.il/wp-content/uploads/2017/07/סיגל-קטן-27.2.17-פרח-חרמונית-ש-מזר-5-150x150.jpg)
סיגל קטן. צילם: שמואל מזר ©
מימין לשמאל לפי הסדר: גביע שעיר וחפיות; דורבן חבוי; עוקץ הפרח קרח; פרח
להגדלה – לחצו על התמונות
סיגל קטן נמנה על 4 מיני סיגל בר חד-שנתיים[2] המייצגים את הקצה הביוגיאוגרפי הדרומי של תפוצת הסוג סיגל, אשר בעיקרו הוא בעל תפוצה צפונית אירו-סיבירית; רוב מיני הסוג (בסוג 95 מינים) הם עשבוניים רב-שנתיים, אך כלפי האזור הים-תיכוני התפתחה במשך האבולוציה קבוצה של מינים חד-שנתיים בהתאמה לקיץ היבש. הנפוץ ביניהם בישראל הוא סיגל צנוע ואילו סיגל תמים וסיגל עטוי הם מינים "אדומים" נדירים ביותר המגיעים בתפוצתם עד רכס מעון (שמידע, פולק ופרגמן-ספיר, 2011). למינים חד-שנתיים אלה מצטרף סיגל קטן , גם הוא מין נדיר ביותר שהיה ידוע עד כה רק מהחרמון הגבוה והאתר החדש שנתגלה בצפון הגולן הוא הנקודה הדרומית ביותר בעולם הידועה כיום.
![סיגל קטן. צילם: שמואל מזר ©](https://www.kalanit.org.il/wp-content/uploads/2017/07/סיגל-קטן-6.3.17-עלה-ועלי-לוואי-חרמונית-ש-מזר-1-150x150.jpg)
סיגל קטן. צילם: שמואל מזר ©
שתי תמונות מימין – הצמח בבית הגידול בהר חרמונית; משמאל – עלה ועלה-לוואי
להגדלה – לחצו על התמונות
ספרות:
שמידע א פולק ג ופרגמן-ספיר א 2011 הספר האדום – צמחים בסכנת הכחדה בישראל, כרך ב' . רשות הטבע והגנים.
שמידע א ופולק ג סיכום השתלמות כלנית בחרמון 10-11.5.2017. כלנית 4
הערות
[1] התיאור מובא מתוך בדיקת הצמחים בשדה, בספרות מתוארים הצמחים מטורקיה ומאירופה כבעלי שונות בתכונות השונה באופן חלקי מזו שנצפתה בשדה בגולן.
[2] שני מינים נוספים, סיגל תלת-גוני וסיגל ססגוני הם כנראה פליטי תרבות אשר לא נמצאו בתנאי בר בישראל בחמישים השנה האחרונות.
===========================
כל הזכויות שמורות ל"כלנית" ©
ציטוט: מזר ש 2017 סיגל קטן Viola parvula התגלה בצפון הגולן ובחרמון ההררי, חדשות בוטניות, כתב-עת "כלנית" מספר 4.