מאות פרטים של בקית הבזלת Vicia basaltica פורחים למרגלות הר-בנטל

 דיווח:– עוז גולן
14.5.2016

צמחים רבים בפריחה ובפרי של בקית הבזלת Vicia basaltica נמצאו היום למרגלות הר-בנטל בשדה חקלאי זנוח. האוכלוסיה מוערכת בכמה מאות פרטים (ייתכן שגם אלפים). זהו מין נדיר מאוד, אנדמי לגולן,  אשר ידוע רק ממרכז הגולן ומצפונו. עד שנת 2011 נמצאו רק שלושה אתרים: הר חוזק, אלוני הבשן ומעיינות מומסייה מדרום לקונייטרה. (נתונים בספר האדום).  ליד אלוני הבשן נרשמה בעבר אוכלוסיה בת כ-500 פרטים. כמו כן רשומה תצפית ליד קשת, צפונית לגבעת טליה. בעקבות פרסום הספר האדום הצמח התגלה באתרים נוספים בגולן.
הנכם מופנים לתיאור המלא של מין זה לספר האדום, כרך א'. נדגיש כי צבע הפרחים פולימורפי: לרוב צבע הפרח קרם-צהבהב אך ישנן אוכלוסיות שבהן צבע הפרח נוטה לכחלחל-סגול. על פי עוזי פליטמן, המונוגרף של הסוג באזורנו, בקית הבזלת דומה לבקיה ארץ-ישראלית, אך מספר הפרחים בתפרחת קטן יותר (4-2), והפרחים בהירים מאוד ונוטים לורדרד-לבן. זאת לעומת פרחי בקיה ארץ-ישראלית שצבעם סגול-ורוד. אולם בפועל שמי המינים אינם נראים קרובים, שכן לבקית הבזלת פרחים גדולים (8-10 מ"מ) לעומת ב.א"י לה פרחים קטנים (55-6מ"מ); גם מספר הפירות בתפרחת מועט  בבקית הבזלת (1-2) והזרעים בתרמיל גדולים מאוד יחסית לב.ארץ-ישראלית. תכונות אלה מעמידות את המין האנדמי הנ"ל במעמד נפרד ומיוחד בתוך הסוג בקיה. הפרח של בקית הבזלת דומה לפרח של בקית המשי (בגודל ובצבע קרם-צהוב) אך הפרי של בקית המשי חסר עוקץ והוא יושב בודד במפרק ושטחו שעיר מאוד, לעומת הפירות הקרחים של ב.הבזלת הבאים לרוב בזוגות ונישאים על עוקץ ארוך משותף.

בקית הבזלת. צילם: עוז גולן ©        בקית הבזלת. צילם: עוז גולן ©

בקית הבזלת. צילם: עוז גולן ©     בקית הבזלת. צילם: עוז גולן ©

בקית הבזלת בשדה ליד הר בנטל. צילם: עוז גולן ©
להגדלה – לחצו על התמונות

 

===========================
כל הזכויות שמורות ל"כלנית" ©
ציטוט: גולן ע 2016 מאות פרטים של בקית הבזלת Vicia basaltica פורחים למרגלות הר-בנטל, חדשות בוטניות, כתב-עת "כלנית" מספר 3.

Print Friendly, PDF & Email

כתיבת תגובה