החצב התחיל לפרוח – מתי פורח החצב הראשון ומה זה אומר ?

יואב ומשה גרטמן

הביא לדפוס: אבי שמידע

==========

פתיח: החצב מסמל את בו הסתיו ותחילת השנה העברית החדשה. רוב האוכלוסיות פורחות בתחילת חודש ספטמבר אך חובבי הטבע מדווחים על צמחי חצב רבים המקדימים והפורחים "מחוץ לעונת הפריחה הרגילה", או מאחרים ופורחים בחודשי אוקטובר נובמבר. אנו מדווחים כאן על זמן תחילת פריחה יוצא דופן, ב-15 ליוני 2016 ומאתגרים את חובבי הטבע למצוא חצבים המקדימים לעומת תצפית זאת.

תיוג: פריחה, פנולוגיה, גיאופיטים, פריחת החצב, צמחי סתיו,

מקובל על כולנו כי פריחת החצב מבשרת את בוא הסתיו, תחילת השנה העברית וסוף עונת הקיץ. ואכן, החצב המצוי, הנפוץ בכל החבל הים תיכוני וגם בסלעים במדבר, פורח  ללא תלות בגשם בסוף הקיץ ובעונת הסתיו. אמנם רוב האוכלוסיות פורחות בחודש ספטמבר אך חובבי הטבע מדווחים על צמחי חצב רבים הפורחים "מחוץ לעונת הפריחה הרגילה" בחודשי הקיץ או בתחילת החורף בחודש נובמבר.
רובנו שמים לב לאירועי פריחה יוצאי דופן מחוץ לתקופה האופטימלית בה פורח כל מין ומין. דיווחי פריחה רבים מגיעים על פריחת חצבים בחודשי יולי- אוגוסט. השנה אנו מדווחים על פריחת חצבים כבר בחודש יוני!. תיעדנו כנראה את החצב הראשון הפורח בעונה זו (קיץ תשע"ו). ב-16 ליוני מצאנו שרביטי תפרחות של חצב מצוי במדרון מעל קיבוץ יגור למרגלות הכרמל, כאשר הפרח הראשון בבסיס התפרחת נפתח בדיוק במחצית חודש יוני.
האם ראיתם השנה או בשנים קודמות תפרחות של חצב מצוי הפורחות יותר מוקדם ?

חצב מצוי . צילם: משה גרטמן © חצב מצוי . צילם: משה גרטמן © חצב מצוי . צילם: משה גרטמן ©

 חצב מצוי בהתחלת פריחה במדרון הכרמל מעל  יגור. צולם ב-15.6.2016.  צילם: משה גרטמן ©

 

===========================
כל הזכויות שמורות ל"כלנית" ©
ציטוט: גרטמן י וגרטמן מ 2016 החצב Drimia maritima התחיל לפרוח – מתי פורח החצב הראשון ומה זה אומר ?, חדשות בוטניות, כתב-עת "כלנית" מספר 3.

Print Friendly, PDF & Email

כתיבת תגובה