מלעניאל ארוך Stipa lagascae – דגן נדיר נמצא בליפתא, ירושלים

נועם אליהו חוג כלנית  לצמחי ישראל
אבי שמידע  חוג כלנית, המחלקה לאבולוציה ואקולוגיה והמרכז לרציונליות, האוניברסיטה העברית ירושלים  avi.shmida@gmail.com
צילם נועם אליהו
תצפית: 23.5.2018
פירסום: 5.6.2018

מלעניאל ארוך Stipa lagascae הוא דגן רב-שנתי הגדל בישראל בחגורת הספר בנגב הצפוני ובדרום יהודה. לפנים הצמח גדל בתפוצה נדירה גם באזור ירושלים אולם עקב תנופת הבינוי בחמישים השנים האחרונות הוא נכחד מהאתרים הבודדים שהיו ידועים חנו: בעמק המצלבה נאסף הצמח בשנת 1925 לעל פי דברי מיכאל זהרי גדל שם עד שנות החמישים של המאה הקודמת אך נכחד כבר בשנות השישים; באזור ניות גדל הצמח בסלעי גיר קשה בגבול מוזיאון ישראל אך נכחד בשנת 2002 עם הבניה במקום: בטרשי גבעת רם לא נמצא המלעניאל מאז שנת 2014 .

מלעניאל ארוך בליפתא במבואות ירושלים המערביים. צילם: נועם אליהו © מלעניאל ארוך בליפתא במבואות ירושלים המערביים. צילם: נועם אליהו ©
מלעניאל ארוך בליפתא אשר במבואות ירושלים המערביים. צילם: נועם אליהו ©

חשבנו כי הצמח נכחד לגמרי מאזור ירושלים והנה בסיור שערכנו בליפתא אשר במבואות המערביים של ירושלים, שמחנו למצוא גוש אחד של דגן רב-שנתי יפהפה זה בשולי דרך של המפנה התלול הצפון מזרחי. למלעניאל ארוך מלען בראש הזרעון שאורכו 18-27 ס"מ (מכאן שמו העברי) כאשר המלען איננו עטור בשערות לבנות משייות כמו בקרובו מלעניאל הנוצות.

צמח נדיר זה מתווסף לרשימת צמחים וערכי טבע נדירים של אזור ליפתא ששומה עלינו לשמרה כטבע עירוני.

==========================
כל הזכויות שמורות ל"כלנית" ©
ציטוט: אליהו נ ושמידע א 2018 מלעניאל ארוך Stipa lagascae – דגן נדיר נמצא בליפתא, ירושלים, חדשות בוטניות, כתב-עת "כלנית" מספר 5.

Print Friendly, PDF & Email

כתיבת תגובה