שברק ססגוני נמצא בחוף הכרמל לאחר שנחשב כנכחד במשך 70 שנה


אבי שמידע ועוז גולן
צילם: עוז גולן

התצפית: 13.4.2016
פרסום: 16.4.2016

תקציר: שברק ססגוני Ononis variegata הוא צמח חד-שנתי ממשפחת הקטניות אשר הוכרז כנכחד בספר האדום של צמחי ישראל. בעבר גדל הצמח בחופי הים של ישראל מחוף הכרמל ועד חופי רצועת עזה, אולם מאז שנות החמישים של המאה הקודמת לא נצפה ולא נאסף. והנה, באפריל 2016 מצוא אותו עוז גולן בחוף הכרמל.

==============

שברק ססגוני Ononis variegata הוא צמח חד-שנתי ממשפחת הקטניות אשר הוכרז כנכחד בספר האדום של צמחי ישראל (שמידע, פולק ופרגמן-ספיר 2011). בעבר גדל הצמח בחופי הים של ישראל מחוף הכרמל ועד חופי רצועת עזה, אולם מאז שנות החמישים של המאה הקודמת לא נצפה ולא נאסף. בעקבות פרויקט המינים הנדירים ובסכנת הכחדה אשר יזם מרכז רתם, החלו בשנות התשעים חיפושים אחרי הצמח בחופי הארץ, אך עד הגילוי באביב זה כל החיפושים העלו חרס. לפיכך, בעת הופעת כרך ב' של הספר האדום של צמחי ישראל ב-2011 נחשב המין זה כנכחד מישראל. נכתב עליו: "מין אשר נכחד מישראל עקב פיתוח מישור החוף; יש לייסד בדחיפות שמורה חולית ליד חוף הים ולאכלסו בה".

שברק ססגוני. צילם: עוז גולן © שברק ססגוני. צילם: עוז גולן ©
שברק ססגוני. צילם: עוז גולן ©

בימי חג הפסח טייל עוז גולן לאורך חוף הים בין חיפה למעגן מיכאל וגילה אלפי פרטים של שברק ססגוני בשיא פריחה. הפריחה דומה לזו של שברק מצוי אך הפרחים קטנים יותר, נישאים בודדים לאורך הגבעול והעיקר – בעוד שלשאר מיני השברק ישנו עלה תלתני הרי למין זה עלה פשוט בעל עלעל בודד. אין ספק כי זו אחת מהמציאות החשובות ביותר של ערך טבע בוטני בשנים האחרונות! המקום המדויק שמור לפי שעה במערכת מסיבות של שמירת טבע ואנו מקווים כי המקום יוכרז בעתיד כשמורת טבע בה ירוכזו בו המינים האדומים של חוף הים בישראל ואלפי מבקרים יפקדו אותו.

שברק ססגוני. צילם: עוז גולן © שברק ססגוני. צילם: עוז גולן © שברק ססגוני. צילם: עוז גולן © שברק ססגוני. צילם: עוז גולן ©
שברק ססגוני. צילם: עוז גולן ©
להגדלה – לחצו על התמונות

פרטים מלאים על שברק ססגוני – בספר האדום של צמחי ישראל, כרך ב'.

===========================
כל הזכויות שמורות ל"כלנית" ©
ציטוט: גולן ע ושמידע א 2017 שברק ססגוני Ononis variegata נמצא בחוף הכרמל לאחר שנחשב כנכחד במשך 70 שנה, חדשות בוטניות, כתב-עת "כלנית" מספר 4.

Print Friendly, PDF & Email

כתיבת תגובה