פשתנית קטנת-פרחים Linaria simplex – מין "אדום" נדיר ביותר

סיקו  siambe17@gmail.com
אבי שמידע avi.shmida@gmail.com
23.4.2018

פשתנית קטנת-פרחים Linaria simplex היא צמח "אדום" בסכנת הכחדה בישראל (שמידע, פולק ופרגמן-ספיר, .2011) אשר נמצא עד כה במספר אתרים קטן ביותר ובכל אתר נמצא מספר מועט של פרטים. בהר בן-זמרה בגליל העליון נמצא ב-  9.4.2018  מין זעיר של פשתנית בעלת פרחים צהובים שהוגדרה כפשתנית קטנת-פרחים. בשטח פרחו מספר פרטים שגדלו בבתת סירה קוצנית על סלע קירטון ואדמת רנדזינה ברום 620 מטר.

פשתנית זעירה, צילם: סיקו © בנחל אדמון, 9.4.18   פשתנית זעירה, צילם עוז גולן © ברכס מעון    פשתנית קטנת-פרחים. צילם סיקו © בנחל אדמון, 9.4.18    פשתנית קטנת-פרחים. צילם: סיקו ©
פשתנית קטנת-פרחים (משמאל) ופשתנית זעירה (מימין); בעוד פ.קטנת-פרחים צהובה צבע פ.זעירה סגול או לבנבן. לשתיהן זרעים דיסקואידים עם מלל ברור. צילם: סיקו © בנחל אדמון, 9.4.18. תמונה שנייה מימין – צילם עוז גולן © ברכס מעון, 20.3.07 .
להגדלה – לחצו על התמונות

פשתנית קטנת-פרחים היא צמח של הרים גבוהים באזור המזרח-התיכון הגדלה גם בחרמון ובהרי דרום סיני. בישראל היא נמצאה עד כה רק בגוש הר-מירון (עין הזקן, הר שפנים) ובמרומי צפון הגולן (תל אביטל, הר-אודם) והיא נעדרת מהחבל הים-תיכוני הנמוך. על כן מציאתה בגובה 620 מטר בגליל-העליון המזרחי מהווה תגלית מעניינת ובכך היא מצטרפת למינים נוספים "הרריים" הגדלים בחרמון הגבוה ונמצאו עד כה רק בגליל המזרחי כמו ארביס קווקזי, לוענית פינר (ל.הלבנון) ובקעצור שלוש-האונות. נציין כי פשתנית קטנת-פרחים נאספה פעם בודדת בהרי-יהודה על ידי הדס פרג ליד הישוב מטע (28.3.02). אפשר לפרש מציאה זו כאירוע אפיזודי שנובע כתוצאה של הפצה ארוכת-טווח, שכן המין חד-שנתי ובעל זרעים רבים זעירים הנפוצים ברוח, אך אפשר גם לקשור את המציאה לאוכלוסיה רליקטית של המין בהרי ירושלים שעדיין לא גילינו אותה.

פשתנית קטנת-פרחים ממרומי החרמון, צילם ש.מזר ©    פשתנית קטנת-פרחים מהרי אדום, צלם רון פרומקין ©
פשתנית קטנת-פרחים ממרומי החרמון (מימין, צילם ש.מזר ©) ומהרי אדום (משמאל, צילם רון פרומקין ©)
להגדלה – לחצו על התמונות

מעניין כי בית-גידולה באזורנו משתנה מאוד; בהר שפנים ובהר בן-זמרה היא גדלה על קירטון רך, בעין הזקן (1986) היא נמצאה בסדק סלע גיר-קשה, בהר קתרינה בדרום סיני נמצאה בכיס קרקע בסלעי גרניט אדום ובתילי הגולן היא גדלה על סלעי בזלת וסקוריה. זהו דגם אופייני למיני צמחים בעלי אופי ביוגיאוגרפי שרידי הגדלים בבתי-גידול שונים שבהם התחרות מעטה.

לפרח פשתנית קטנת-פרחים  כותרת צהובה ובכך היא דומה לפשתנית אשקלון. ואולם  בפשתנית קטנת-פרחים הזרעים רקועים דמויי-דיסקוס ואילו  פשתנית אשקלון נמנית על קבוצת מיני פשתנית  שלהם זרעים בעלי 3-4 מקצועות חסרי כנפיים. פשתנית קטנת-פרחים משתייכת לקבוצת מינים בסוג פשתנית  הכוללת גם את  פ.ריסנית ופ.זעירה (ראו תמונה)  שאופייני להן שעירות ריסנית בלוטית באברי התפרחת וזרעים רקועים.

מידע נוסף אודות פשתנית קטנת-פרחים – מופיע בכרך ב' של הספר האדום של צמחי ישראל.

ספרות:

שמידע א פולק ג ופרגמן-ספיר א 2011 הספר האדום – צמחים בסכנת הכחדה בישראל, כרך ב'. רשות הטבע והגנים.

===========================
כל הזכויות שמורות ל"כלנית" ©
ציטוט: סיקו 2018 פשתנית קטנת-פרחים Linaria simplex – מין "אדום" נדיר ביותר, חדשות בוטניות, כתב-עת "כלנית" מספר 5.
https://www.kalanit.org.il/linaria-simplex-news

Print Friendly, PDF & Email

כתיבת תגובה