אתרים חדשים למין האדום שחליים גבוהים Lepidium latifolium בנחל תנינים עליון

עופר הוכברג ofer_h@gbrener.org.il
אורי מורן moranot@netvision.net.il

נצפה ב-11.5.2016; דווח – 16.5.2016
בסקר צומח שאנו עורכים במסגרת פרויקט שיקום בנחל שוני ובנחל תנינים במקטע שבין כביש זכרון יעקב- בנימינה ועד מושב עמיקם, מצאנו ריכוזים גדולים ומרשימים של שחליים גבוהים Lepidium latifolium. גזרה זו ככל הידוע לנו, לא נבדקה מעולם בסקרי צומח שפורסמו.  לאורך תוואי דיגום של כ-1.5 ק"מ, מצאנו על דופנות  תעלת הנחל הישן כ 10 כתמים לפחות שהכילו בין עשרות אחדות למאות רבות של צמחים, בכתמי שטח ששטחם בין 10 ל-120 מ"ר.

מפת אתרים בנחל התנינים בהם נמצאו שחליים גבוהים (וצמחים נוספים).

מפת אתרים בנחל התנינים בהם נמצאו שחליים גבוהים  (וצמחים נוספים).

מדיניות הכיסוח של רשות הניקוז לא מאפשרת לצמחים בכתמים אלה להרים עמודי תפרחות ולהשלים מחזור ריבוי שנתי מזרעים. מצאנו רק 4 צמחים בפריחה, למרות שעתה היא עונת שיא הפריחה. הצמחים הפורחים נמצאו רק בשוליים של  בריכת ההיקוות במעלה סכר ההטיה ליד אביאל שבה שכחו כנראה לכסח בהיקפה…
נקווה שכל אותם מאות ואולי אלפי הצמחים שיכולנו לאתר ולזהות את נוכחותם על פי מראה עליהם צמודי הקרקע בעלי גוון אפור מכחיל לאורך הנחל – ימשיכו לשרוד באתר, תודות למערכת השורשים המעמיקה בסוג זה.
ועוד נקודה חשובה: בגלל שיטת הדיגום בסריקת התעלה שנעשתה לעיתים בדילוגים ניכרים אין להוציא מכלל אפשרות שיימצאו בעתיד עשרות כתמים נוספים בגזרה זו, שמעמידים את האתר בעדיפות שימור גבוהה ביחס  לתפוצה הכלל ארצית של מין זה. לאחרונה מתרבים הדיווחים על אתרים חדשים של מין זה וייתכן שהגיעה העת לבדוק מחדש את מעמדו כצמח אדום.
לפי הספר האדום, שחליים גבוהים גדלים בגלילות הגליל העליון, עמק החולה, בגולן, בחרמון הנמוך, בעמק יזרעאל, בחוף הכרמל ובשרון הצפוני – האתרים הקרובים לאתר הגילוי בנחל התנינים וליד בנימינה.

על שחליים גבוהים – קראו בספר האדום לצמחי ישראל בכרך ב'.

שחליים גבוהים. צילם: אורי מורן ©        שחליים גבוהים. צילם: אורי מורן ©

שחליים גבוהים. מימין – צמח בפריחה; משמאל – עלים צמודים לקרקע.  צילם: אורי מורן ©

כמו כן התגלו באתרים אלה גם כמה אוכלוסיות של ורד צידוני (מין אדום נוסף) שלא היו ידועות קודם לכן. על כך – בדיווח נוסף.

===========================
כל הזכויות שמורות ל"כלנית" ©
ציטוט: הוכברג ע ומורן א 2016 אתרים חדשים למין האדום שחליים גבוהים Lepidium latifolium בנחל תנינים עליון, חדשות בוטניות, כתב-עת "כלנית" מספר 3.

Print Friendly, PDF & Email

כתיבת תגובה