יורניה דו-קרנית Johrenia dichotoma נתגלתה ליד הרכבל תחתון בחרמון

שמוליק מזר, קק"ל צפון, 26.5.2016
ערך- אבי שמידע

יורניה דו-קרנית  Johrenia dichotoma, צמח נדיר ביותר ממשפחת הסוככיים נתגלה לאחרונה ברום 1650 מטר ליד הרכבל תחתון בחרמון. בחרמון בתחומי ישראל נאסף מין זה רק פעם אחת עד כה בשנת 1974 בנחל ערער. והנה ב- 26.5.2016 נמצא פרט נוסף של צמח זה במדרון סלעי ליד הרכבל התחתון בתחילת פריחה. רק פרי מפותח יביא להגדרה בטוחה של מין נדיר זה האופייני לחגורה ההררית של החרמון, הלבנון ודרום-מזרח טורקיה.

יורניה דו-קרנית. צילם: שמואל מזר ©  יורניה דו-קרנית. צילם: שמואל מזר ©

יורניה דו-קרנית. צילם: שמואל מזר © יורניה דו-קרנית. צילם: שמואל מזר © יורניה דו-קרנית. צילם: שמואל מזר ©

יורניה דו-קרנית. צילם: שמואל מזר ©
תמונות עליונות – מראה כללי, פריחה; תמונות תחתונות – מימין ובמרכז -עלים; משמאל – פירות. צולם  בהר שקד ב-13.7.2016.  לחצו על התמונות להגדלה

הסוג יורניה הוא סוג קטן בן 13 מינים אשר רובם מרוכזים בהרי טורקיה והוא קרוב לסוג הצפוני אחישבת. ההבדל העיקרי בין יורניה לאחישבת הוא בשפת הפרי הרקוע בשניהם בצורת אליפסה: בעוד באחישבת שפת הפרי דקה, הרי במיני היורניה שפת הפרי מעובה בצורת חישוק. בשדה הצמחים זקופים ודומים לפרטים של כלכלך סורי אך הם יותר נמוכים (100-70 ס"מ) ודקיקים. הצמח אופייני למדרונות סלעיים ושכיח לדוגמא בדרום הלבנון בדרום ג'בל ברוך במצוק של ג'זין.
בעשביית ירושלים מצויים גליונות עשביה רבים של יורניה דו-קרנית שנאספו בעיקר על ידי איג, שמאלי וחבריהם מגינות בנחל שבעא ליד הכפר הגדול שבעא הנמצא מצפון-מזרח להר-דוב ברום 1250-1200 מטר. בפלורה של הלבנט של פוסט, הוא נתון מגבעות גיר מעל העיירה המרכזית רשאיה במערב החרמון. כמו כן איג אסף את הצמח בהרי האמנוס ליד מפרץ אסכנדרון – מקום המהווה קרש קפיצה ביוגיאוגרפי בין הרי הלבנון להרי הטאורוס.

נצפה לחובבי הטבע ו"משוגעי הצמחים" שיאספו פירות של יורניה דו-קרנית ובכך יהפכו את ההגדרה של מציאה זו לוודאית.

 

===========================
כל הזכויות שמורות ל"כלנית" ©
ציטוט: מזר ש 2016 יורניה דו-קרנית Johrenia dichotoma נתגלתה ליד הרכבל תחתון בחרמון, חדשות בוטניות, כתב-עת "כלנית" מספר 3.

Print Friendly, PDF & Email

כתיבת תגובה