איריס הדור Iris lortetii התגלה בהר-גמל בגליל המערבי

כתב וצילם: יוחנן דרום, חרשים בגליל העליון. – Daromy@gmail.com

אתר חדש של איריס הדור Iris lortetii התגלה בהר-גמל אשר בגליל המערבי ברום 335 מטר והוא נמצא עתה בשיא פריחה! תגלית זו היא יוצאת דופן כי מזה עשרות שנים קיימת ההכללה כי איריס הדור גדל אך ורק בחלק המזרחי של הגליל העליון התואם את חגורת הספר של החבל הים-תיכוני (שמידע וחב. 2008, הספר האדום של צמחי ישראל).


איריס הדור בהר-גמל מערבית לכרמיאל, 10.4.2019, צילם: יוחנן דרום ©
לצפיה מיטבית לחץ על התמונה

והנה אתמול (10.04.2019) טיילנו דרומית מפסגת הר-גמל אשר נמצא מערבית לכרמיאל ופגשנו בשני כתמי פריחה מרשימים של האיריס (=אירוס) ההדור גדלים  בכיסי סלע של דרגש מצוקי של סלע גיר קשה. בכתם הגדול של האיריס שקוטרו כמטר אחד, נמנו כארבעים ניצנים מהם פרחו במלוא הדרם כ-11. במרחק שלושה מטרים לידו נמצא כתם קטן נוסף  בן 6 ניצנים מהם פרחו שלושה. איננו יודעים האם הפריחה המרהיבה והמציאה קשורה לשנה הגשומה ביותר של תשע"ט או פשוט אתר מיוחד זה לא נמצא עדיין על ידי חובבי הטבע. יתכן כי צמחי האירוס ההדור היו כל השנים במצב גרוע ולא פרחו בשל בית-הגידול היובשני במפנה דרומי והקרקע הרדודה, והשנה הגיעה זמנם להתפאר ביופיים.

איריס הדור בהר-גמל מערבית לכרמיאל, 10.4.2019, צילם: יוחנן דרום © איריס הדור בהר-גמל מערבית לכרמיאל, 10.4.2019, צילם: יוחנן דרום ©
איריס הדור בהר-גמל מערבית לכרמיאל, 10.4.2019, צילם: יוחנן דרום ©
לצפיה מיטבית לחץ על התמונה

סיפורים רבים קיימים על איריס הדור ויש רבים החושבים שזהו היפה באיריסי ההיכל ואולי אף המרשים והיפה בין כל הצמחים. אנו מקווים כי חובבי הטבע יהנו מיופים של האיריסים ויפעלו לשימורם ולהגנה על בתי-גידולם.

 

=================================
כל הזכויות שמורות ל"כלנית" ©
ציטוט: דרום י 2019 איריס הדור Iris lortetii התגלה בהר-גמל בגליל המערבי, חדשות בוטניות, כתב-עת "כלנית" מספר 6.

Print Friendly, PDF & Email

כתיבת תגובה