סתוונית בכירה Colchicum troodi התחילה לפרוח בפסגת הר-מירון

יואב גרטמן, קיבוץ יגור
הביא לדפוס: אבי שמידע

התצפית: 5.9.2018
פרסום: 8.9.2018

תקציר: סתונית בכירה Colchicum troodi התחילה לפרוח בתחילת חודש ספטמבר בהר-מירון. זהו המין הראשון מבין שבעת מיני הסתוונית הפותח את הפריחה הסתווית בחבל הים תיכוני. על תכונותיה וקרוביה בכתבה זו.

================

המין הראשון לפריחה מבין 7 מיני הסתווניות הפורחות בארצנו בחבל הים-תיכוני היא סתוונית בכירה Colchicum troodi  (שם התואר של המין בעברית "בכירה" מציינת את היותה ראשונה לסתווניות הפורחות). אמנם חצב מצוי הוא המציין הפופולארי המקובל של בוא הסתיו שכן הוא שכיח מאוד וגדל באתרים קרובים ליישובים, אך הצמח המאפיין יותר מכל את תחילת הסתיו ממש הוא סתוונית בכירה, ועל כן כה מתאים לה השם העברי. רוב מיני הסוג סתוונית בארץ  אכן פורחים בסתיו (למעט סתוונית הנגב הפורחת בחורף) וגם זהו המין הראשון לפריחה בחבל הים-תיכוני.
סתוונית בכירה גדלה רק בגליל העליון ובמרגלות החרמון בחורש לח בכמות משקעים רבה. שושנות העלים הרחבים מופיעות גם במעבה החורש בצל כבד אך פריחה מתקיימת רק בשושנות הגדלות בתנאים של חצי צל ובקרחות יער. בסתוונית בכירה קיים "היפוך פריחה": קודם פורחות האוכלוסיות הגדלות בפסגות ההרים ומאוחר יותר פורחות האוכלוסיות ברום נמוך. מדוע? שכן במקומות הרמים הטמפרטורות מתחילות לרדת מוקדם יותר וכנראה שזהו האות לניצני הפריחה להתחיל לפרוח.

סתוונית בכירה. צילום: יואב גרטמן ©

סתוונית בכירה פורחת בהר מירון – 6.9.2016. צילום: יואב גרטמן ©

האם באמת זהו המין של הסתוונית הפורח בארץ  הכי מוקדם? לא ולא! סתוונית הקליפות הגדלה בהר הנגב ובהרי אדום מקדימה לפעמים את הסתוונית הבכירה אלא שהשנה עדיין לא הגיעו דיווחי פריחה של סתוונית הקליפות.

ואיך נבדיל בין סתוונית בכירה לסתוונית ירושלים הפורחות בהר-מירון באותו בית-גידול? על כך ראו בספרות המצורפת.

ספרות:

דפני א שמידע א ואבישי מ 1975 הפריחה של מבשרי הגשם בצמחיית א"י. "טבע וארץ", י"ז: 6, 281-269.

שמידע א פולק ג ופרגמן-ספיר א 2011 הספר האדום- צמחים בסכנת הכחדה בישראל, כרך ב', רשות הטבע והגנים.

 

===========================
כל הזכויות שמורות ל"כלנית" ©
ציטוט: גרטמן י 2016 סתוונית בכירה Colchicum troodi התחילה לפרוח בפסגת הר-מירון, חדשות בוטניות, כתב-עת "כלנית" מספר 3.

Print Friendly, PDF & Email

כתיבת תגובה