סתוונית הרמון פורחת בהר חספס: האתר הדרומי בעולם !

אהוד לבנדר, מדריך בי"ס שדה שדה-בוקר –
הביא לדפוס: אבי שמידע
צילם: אהוד לבנדר
תאריך התצפית: 18.12.2021
תאריך פרסום:     22.12.2021
——————————

תקציר: אנו מדווחים כאן לראשונה על גילוי סתוונית הרמון Colchicum ramonensis בהר חספס בנגב המרכזי. זוהי מין סתוונית האנדמית לישראל ואשר הייתה ידועה עד כה רק מהר-הנגב הגבוה ומהמצלעות הדרומיות של מכתש רמון. זהו האתר הדרומי ביותר בישראל ובעולם. סתוונית הרמון היא צמח גיאופיט מקבוצה מיוחדת של סתווניות הגדלות בספר המדבר אשר פרחיה מצוידים בכוסיות צוף מצוייצות המונעות מהנמלים לשדוד  את הצוף המופרש בבסיס הפרח.

===================

צילם: א. לבנדר ©
פסגת הר עודד, צילם: א. לבנדר ©

סתוונית הרמון Colchicum ramonensis היא מין אנדמי הגדל בעולם רק בישראל בהר-הנגב. חשבנו כי היא גדלה רק בהר-הנגב הגבוה אך לפני שנתיים גילה אותה ש.כהן בהר עודד אשר במצלעות הדרומיות של מכתש רמון (כהן ושמידע 2020). והינה, בטיול של בית-ספר שדה שדה-בוקר מצאנו את הסתוונית גדלה במצוקי הר חספס הנמצא 14 ק"מ דרומית להר עודד.

סתוונית הרמון 18.12.21 הר-חספס  דר. להר-עריף צילם: א. לבנדר ©  סתוונית הרמון 18.12.21 הר-חספס  דר. להר-עריף צילם: א. לבנדר ©
סתוונית הרמון 18.12.21 הר-חספס  דר. להר-עריף צילם: א. לבנדר ©

סתוונית הרמון היא צמח גיאופיט מקבוצת הסתווניות המצויצות, קרובה סיסטמטית לסת.טוביה אך לפרח שיניים מועטות בכוסיות הצוף ורק עמוד עלי אחד. תופעה זו של עמוד עלי יחיד לא הייתה ידועה עד כה בסוג סתוונית. בעליה לפסגת הר חספס נמצאו שני פרטים פורחים של הסתוונית, אך לא נבדק לאשורו מספר עמודי העלי. "האמת היא ששכחתי לבדוק האם לפרח עמוד עלי אחד או שלושה" אך הסתכלות בוחנת בתמונות (שאיננה מהווה תחליף לבדיקת הפרח בשדה ועשבובו לשם תעוד מדעי) מראה שלפרח רק עמוד עלי יחיד אשר קצהו מכוסה בתמונה בגרגירי אבקה צהובים.

סתוונית הרמון 18.12.21 הר-חספס  דר. להר-עריף צילם: א. לבנדר ©   סתוונית הרמון 18.12.21 הר-חספס  דר. להר-עריף צילם: א. לבנדר ©   טבורית נטויה 18.12.21 הר-חספס ליד עריף צילם: א. לבנדר ©
מימין ובמרכז: סתוונית הרמון 18.12.21 הר-חספס דר. להר-עריף צילם: א. לבנדר © משמאל: טבורית נטויה 18.12.21 הר-חספס ליד עריף צילם: א. לבנדר ©

הר חספס נמצא בנגב המרכזי, בשולי נחל בורקה    כ7 ק"מ מזרחית להר שגיא וכ-5 ק"מ דרומית להר עריף. הסתווניות גדלו בקרבה פסגת ההר ברום מקורב של 690 מטר בסלעים על המפנה הצפוני.  התגלית התרחשה תוך השתלמות של מדריכי בית-ספר שדה שדה-בוקר בשבת 18.12.2021 תוך כדי טיפוס קשה לפסגת הר חספס. פרטים מלאים ותיאור מפורט של הצמח והאקולוגיה שלו מצויים בכרך ב' של הספר האדום של צמחי ישראל.

צילם: אהוד-לבנדר ©
צילם: א. לבנדר ©

——————————————

ספרות:

וסל ע פרגמן-ספיר א ושמידע א 2015 סתוונית הרמון Colchicum ramonensis – צמח אדום הפורח עכשיו בהר הנגב (דצמבר 2015), "פורחים עכשיו", כתב-עת "כלנית" , 2.
כהן ש ושמידע א 2021 אתר הדרומי בישראל של סתוונית הרמון, כתב-עת "כלנית" , 8.
שמידע א פולק ג ופרגמן-ספיר א 2011 הספר האדום – צמחים בסכנת הכחדה בישראל, כרך ב'. הוצאת רשות הטבע והגנים.

===========

כל הזכויות שמורות ל"כלנית" ©

לציטוט: לבנדר א ושמידע א 2021 סתוונית הרמון פורחת בהר חספס: האתר הדרומי בעולם !. כתב עת "כלנית" 8.

======================================================================

Print Friendly, PDF & Email