קדד כוכבי Astragalus triradiantus – מין חדש לישראל נמצא בגולן

עוז גולן –  golano@afeka.ac.il
הביא לדפוס: אביש שמידע

תאריך התצפית: 3.4.2018
תאריך פרסום: 5.4.2018

===================

קדד כוכבי Astragalus triradiantus Bunge הוגדר לאחרונה מהר אודם אשר בצפון הגולן ומתברר כי הוא מין חדש לישראל. קדד כוכבי הוא מין קרוב מאוד לקדד מצליב המתואר בהרחבה בפלורה של עירק. תפוצתו בעולם מצומצמת ביותר ומוגבלת לסוריה, לבנון, דרום-מזרח טורקיה ופרט אחד מעיראק. הצמח מתאפיין בפרי מפושק-תרמילים הפונים כלפי מעלה ובעל שערות מפושקות וכן בשני טיפוסי שערות על הגביע ועל הפרי – זעירות צמודות ומפושקות ארוכות. בפלורה של עירק מתוארת הקרבה לקדד מצליב מחד ולקדד שימפר מאידך. בספר על צמחיית לבנון (Thome & Tohme 2002) מופיע קדד כוכבי כצמח של קרחות יער יובשניות – בית הגידול דומה שבו נמצא ביער אודם. טומה מציין כי שמו בערבית הוא "אשתר" שפירושו כוכב ומכאן ההצעה לשמו העברי – קדד כוכבי. למין זה יש תמיד 3 פרחים בתפרחת וגם 3 פירות היוצאים מנקודה אחת כאופייני לקבוצת "קדד קוטבי" (א.ש.).

קדד כוכבי. צילם: עוז גולן © קדד כוכבי. צילם: עוז גולן © קדד כוכבי. צילם: עוז גולן ©
קדד כוכבי – פרחים ופירות. צילם: עוז גולן ©
להגדלה – לחצו על התמונות

הצמח תואר מחלב (ארם-צובא) בצפון סוריה, באזור זה הוא שכיח. הוא שייך לקבוצת קדד מצליב ( Sec.Oxyglottis) אשר אופייני לה קרקפת מעוטת פרחים (6-2), ותפרחת פירות היוצאים מנקודה משותפת. בעוד שבקדד מצליב יש רק טיפוס שערות אחד בפרי, לקדד כוכבי ולקדד שימפר יש שני טיפוסי שערות על שטח פני הפרי.
צמחים פורחים של קדד כוכבי נמצאו בהר אודם ב-18.3.2018. הצילומים המופיעים כאן הם כנראה התמונות הראשונות של קדד כוכבי שצולמו אי-פעם.

ספרות:

Tohme G and Tohme H 2002 A thousand and one Flowers of Lebanon. Pub. of the Lebanese University, Nat. Sceince Sec. 22, Beirut.

============================
כל הזכויות שמורות ל"כלנית" ©
ציטוט: גולן ע 2018 קדד כוכבי Astragalus triradiantus Bunge – מין חדש לישראל נמצא בגולן, חדשות בוטניות, כתב-עת "כלנית" מספר 5.
https://www.kalanit.org.il/astragalus-triradiantus-news

 

Print Friendly, PDF & Email

כתיבת תגובה