קחוון הצבעים Anthemis tinctoria – תת-מין לשוני, פורח בברכת רם ובהר בנטל

שמיל קליין, קובי שביד ואבי שמידע, 14.5.2016
ברחבי החורש הלח הים-תיכוני בארץ אנו פוגשים לרוב את תת-המין האופייני של קחוון הצבעים Anthemis tinctoria לו תפרחת חסרת פרחים לשוניים. לעומת זאת באירופה, בטורקיה ובאזור הר-דוב בחרמון גדל תת-המין ה"לשוני" של קחוון הצבעים לו פרחים לשוניים צהובים המעטרים את הקרקפת מסביב. בסיור שערכנו בימים האחרונים בגדה הדרומית של ברכת רם שמחנו לגלות את תת-מין הלשוני פורח בשולי מטעים בבית-גידול של חורש הררי כרות ומופרע. תצפית זו מצטרפת לממצא מלפני שנתיים בשביל הגולן הראשי בעליה להר-בנטל.
לפנים שני תתי-המינים הללו היו נתונים כשני מינים עצמאיים נפרדים. אך כיוון שחוקרי הבוטניקה ראו מקומות בהם שני הטקסונים הללו מעורבבים באותה אוכלוסיה – החליטו לאחדם למין ביולוגי אחד.
ועל השאלה – מה היתרון האבולוציוני להוסיף פרחים לשוניים בהיקף הקרקפת של פרחי המורכבים – או להיפך – מדוע להחסיר ולאבד את הפרחים הלשוניים – במאמר קרוב שיצא בכלנית מאת אבי שמידע ודין פוסטר. דוגמאות נוספות של מינים במשפחת המורכבים שיש להם זנים בעלי פרחים לשוניים וזנים חסרי פרחים לשוניים הם: קחוון ים-המלח ומיני בבונגית.

קחוון הצבעים.-תת-מין לשוני. צילם: קובי שוויד ©    קחוון הצבעים - תת-מיען אופייני. צילם: עוז גולן ©

קחוון הצבעים. מימין -תת-מין לשוני. צילם: קובי שביד ©; משמאל – תת-מין אופייני. צילם: עוז גולן ©
להגדלה – לחצו על התמונות

===========================
כל הזכויות שמורות ל"כלנית" ©
ציטוט: קליין ש שביד ק ושמידע א 2016 קחוון הצבעים Anthemis tinctoria – תת-מין לשוני, פורח בברכת רם ובהר בנטל, חדשות בוטניות, כתב-עת "כלנית" מספר 3.

Print Friendly, PDF & Email

כתיבת תגובה