קחוון קטום-מוצים נמצא באתר שני בישראל – חוף תל גדור

עוז גולן golanoz.me@gmail.com

התצפית: 21.12.2017
פרסום:  23.1.2018

תקציר: קחוון קטום-מוצים Anthemis amblyolepis הינו צמח תת-אנדמי הגדל בישראל ובארצות הלבנט (סוריה ולבנון). הוא נדיר ביותר בקנה מידה עולמי והיה ידוע בישראל רק מרצועת חוף קטנה בראש הנקרה. לאחרונה בדצמבר 2017 התגלתה אוכלוסיה קטנה בת כמה מאות פרטים גם במצוק החופי של תל גדור ליד גבעת אולגה.

================

קחוון קטום-מוצים Anthemis amblyolepis הינו צמח תת-אנדמי הגדל בישראל ובארצות הלבנט (סוריה ולבנון). הוא נדיר ביותר בקנה מידה עולמי והיה ידוע בישראל רק מרצועת חוף קטנה בראש הנקרה. בכלנית פורסם ב-2015 המאמר של עוז גולן ואורי פרגמן-ספיר: קחוון קטום-מוצים: צמח נדיר ועלום התגלה מחדש בראש הנקרה ובו מובאים למין זה תיאור ודיון מפורטים.
לאחרונה בדצמבר 2017 התגלתה אוכלוסיה קטנה בת כמה מאות פרטים גם במצוק החופי של תל גדור ליד גבעת אולגה. בית הגידול במקום דומה לזה של ראש הנקרה – חגורת הרסס על קרקע חולית. הצמח נמצא רק במפנה המערבי של תל גדור – ממש מעל לים ואינו גולש לשטחי חולות אחרים בסביבה.
אתר זה, שהינו שני בישראל, מרוחק עשרות קילומטרים מראש הנקרה ומציג דגם תפוצה מקוטע.

קחוון קטום-מוצים בתל גדור. צילם: עוז גולן ©  קחוון קטום-מוצים בתל גדור. צילם: עוז גולן ©  קחוון קטום-מוצים בתל גדור. צילם: עוז גולן ©
קחוון קטום-מוצים בתל גדור. צילם: עוז גולן ©
מימין – שושנות עלים; במרכז ומשמאל – שרידי מצעית קרקפת מעונת הגידול הקודמת על שלד יבש
להגדלה – לחצו על התמונות  

===========================
כל הזכויות שמורות ל"כלנית" ©
ציטוט: גולן ע 2018 קחוון קטום-מוצים Anthemis amblyolepis נמצא באתר שני בישראל – חוף תל גדור, חדשות בוטניות, כתב-עת "כלנית" מספר 5.

Print Friendly, PDF & Email

כתיבת תגובה