כדן קטן-פרחים מאחר לפרוח: תצפיות ממודיעין אלעד וצלפון, 23.11.23

  • מחבר:
  • קטגוריה:כללי

כדן קטן-פרחים הוא אחד הגיאופיטים הפורחים בסתיו , בדרל כלל בחודש אוקטובר. והנה השנה , בדומה לרוב שאר צמחי הבצל מבשרי הגשם הכדן מאחר לפרוח ממש בחודש שלם. שיא פריחה שלו נרשם במודיעין ובצלפון אשר בשפלת יהודה ובנימין בסוף חודש נובמבר.

להמשך קריאהכדן קטן-פרחים מאחר לפרוח: תצפיות ממודיעין אלעד וצלפון, 23.11.23

רעילות העלים של חצב מצוי – Drimia maritima

החצב המצוי - Drimia maritima ידוע ברעילותו: בעלי-חיים נוהגים להימנע מאכילת עלי חצב ירוקים אך אוכלים  את עליו היבשים. עורכי כתב-עת כלנית נשאלו לאחרונה מספר פעמים לגבי "רעילותו של החצב" ותשובתם לא הייתה מדויקת עד לא נכונה. פרסום זה בא לבאר את נושא רעילות החצב ולהעמיד דברים על דיוקם. א.ש.

להמשך קריאהרעילות העלים של חצב מצוי – Drimia maritima

סתוונית ירושלים התחילה לפרוח בעמק המצלבה בצפון הגולן ובהר-ברכה

הננו מפרסמים את תצפיות תחילת הפריחה של סתוונית ירושלים - Colchicum hierosolymitanum כפי שהשתקפו בתמונות אשר העלו על ידי חברי חוג כלנית בקבוצת הווצאפ (כלנית כתב-עת ושיתוף תמונות). האם גם בסתוונית ירושלים כמו בחצב מצוי, חרוב מצוי ובסתוונית הקליפות חל השנה, תשפ"ג (2023-24) עיכוב בתחילת הפריחה ? על דגמי הפריחה של מבשרי הגשם ופורחי הסתיו ובמיוחד על מיני הסתווניות בכתבה הבאה.

להמשך קריאהסתוונית ירושלים התחילה לפרוח בעמק המצלבה בצפון הגולן ובהר-ברכה

עד לאן מדרימה סתוונית הקליפות?

סתוונית הקליפות Colchicum tunicatum היא מיו אנדמי להר הנגב ולאדום וראשונה לפריחה מבין תשעה מיני הסתווניות בישראל. לא ברור לנו עד היכן היא מדרימה.  אנו מדווחים כאן לראשונה על הימצאותה בהר בתור ובהר כרכום אשר בנגב המרכזי וע לתופעה המוזרה השנה כי תחילת הפריחה התעכבה לפחות בשבועיים בהשוואה לשנים קודמות.

להמשך קריאהעד לאן מדרימה סתוונית הקליפות?

סתוונית תשבץ ראשונה, פורחת בצפון הגולן בהר-חזק (תל חזקה)

אבי שמידע, חוג כלנית, המחלקה לאבולוציה ואקולוגיה והמרכז לרציונליות, האוניברסיטה העברית בירושלים –  avi.shmida@gmail.com הצלם : אבי בן-סידי -------------------------------- התצפית: 15.9.2023…

להמשך קריאהסתוונית תשבץ ראשונה, פורחת בצפון הגולן בהר-חזק (תל חזקה)

סתוונית הקליפות התחילה לפרוח בהר-הנגב: על סתווניות היסטרנטיות פורחות סתיו בישראל

  • מחבר:
  • קטגוריה:כללי

אבי שמידע, חוג כלנית, המחלקה לאבולוציה ואקולוגיה והמרכז לרציונליות, האוניברסיטה העברית בירושלים –   avi.shmida@gmail.com התצפית: 15.9.2023 פרסום:    22.9.2023 תמונת השער: סתוונית…

להמשך קריאהסתוונית הקליפות התחילה לפרוח בהר-הנגב: על סתווניות היסטרנטיות פורחות סתיו בישראל

החצב פורח : האם הקדים או אחר לפרוח השנה (תשפ"ד) ?

פריחת החצב המצוי Uriginea maritima  בשיא עונת היובש סוף הקיץ רתקה תמיד את כל יושבי הארץ; איך הוא פורח ללא גשם בתקופה שכל שאר צמחי ארצנו יבשים או נמצאים בתרדמה. אגדות ופזמונים נכתבו על כך ולא פחות רתקה אותנו השאלה -  האם השנה החצבים הקדימו לפרוח או פריחתם מתעכבת? על כך בכתבה הבאה.

להמשך קריאההחצב פורח : האם הקדים או אחר לפרוח השנה (תשפ"ד) ?

מי היא הסתוונית הראשונה לפרוח ? על סתוונית סתווית וסתוונית הקליפות

הסתוונית הראשונה לפרוח בישראל היא סתוונית הקליפות הפורחת בהר-הנגב ללא תלות בגשם בתחילת חודש ספטמבר. אך המטיילים בארצות הים-התיכון ובמרכז אירופה וודאי שמו לב כי בגינות רבות ובשדרות הערים מציצה לפתע ללא עלווה מין סתוונית בעלת פרחי "ענק", היא סתוונית סתווית  Colchicum autumnale . זהו מין סתוונית הגדל בר בהרי דרום אירופה ובתורכיה ופורח ללא עלים. כבר בחודש אוגוסט. המטיילים בהרי הקצ'קר והרי הטאורוס בתורכיה פוגשים את הסתוונית הסתווית וקרובויה בדשאים אלפיניים בכתמים ורוד חזק ועד לבנבן חיוור.

להמשך קריאהמי היא הסתוונית הראשונה לפרוח ? על סתוונית סתווית וסתוונית הקליפות

מסרק דרומי, צמח נדיר מאוד ובסכנת הכחדה הנמצא בהרי ירושלים

------------------------- תקציר: ברשימה זו אנו סוקרים את תחומי תפוצת מסרק דרומי Scandix australis בארץ, ומעדכנים באתרים חדשים למין שנמצאו בשנים האחרונות. ====================

להמשך קריאהמסרק דרומי, צמח נדיר מאוד ובסכנת הכחדה הנמצא בהרי ירושלים