חוף שפך הנעמן – מוקד חשוב של מיני צמחים אדומים

סיקו siambe17@gmail.com
ערך: גדי פולק, מערכת כלנית gadpollak@gmail.com
1.6.2016
פורסם : 14.6.2017

החוף מדרום לשפך נחל הנעמן

החוף מדרום לשפך נחל הנעמן

בחוף שפך נחל הנעמן מצוי ריכוז של מיני צמחים "אדומים "(בסכנת הכחדה)  ומיני צמחים נדירים אחרים, הגדלים על תלוליות החול ובשקעים שביניהן, בתעלות ובשוליהן ובבריכת נור. למרבית המינים המתוארים להלן זהו תיעוד ראשון של מיקומם באתר. האתר מצוי בתוך השמורה המוצעת "שמורת שפך הנעמן". לאור המספר הגדול יחסית של צמחים אדומים ונדירים המרוכזים בתא שטח קטן, ניתן לאפיין את האתר כ"מוקד אדום" (שמידע, פולק ופרגמן-ספיר, 2011). היותו של המקום מוקד אדום מעצים את חשיבות השמירה על האתר ואת הצורך בניטור קבוע של האוכלוסיות ובשמירתן, בכדי למנוע פגיעה והכחדות.

המינים האדומים הגדלים במקום 

חולית החוף (Cutandia maritima) צומחת בשטח הזה בעיקר בשקעים בין תלוליות החול. בשקע אחד נספרו 68 פרטים, וההערכה היא שיש בסביבה הקרובה עוד עשרות רבות. שמה הקודם של החולית היה קוטנדיה חופית)
רופיית הים (Ruppia maritima) מוכרת לכותב מזה שנים בבריכת נור, והשנה היא ממלאת שטח גדול בתוך הבריכה. ההפתעה הייתה למצוא כתם קטן של הרופיה ב"שלולית" קטנה לאורך תעלת ניקוז בשטח.
דק-זנב נימי (Parapholis filformis) נפוץ מאוד בעמק עכו, בעיקר לאורך תעלות מים ואזורים מוצפים בחורף. בסיור זה נמצאה כמות של אלפים בעיקר בשולי תלוליות חול ובשקעים שביניהן.
דק-זנב מכונף (Parapholis marginata) צומח על החול בעיקר באזורים חשופים מצמחיה אחרת. בשנתיים האחרונות נעקרו בסביבה שטחים גדולים של צלקנית נאכלת וצלקנית החרבות (ובחלק מהשטחים שנחשפו משגשגת טיונית החולות (Heterotheca subaxillaris), ונוצר מרחב להתרבותו של דק-זנב מכונף.

חולית החוף. צילם: סיקו © רופית הים. צילם: סיקו ©   דק-זנב מכונף צילם: סיקו © דק-זנב נימי. צילם: סיקו ©
מימין לשמאל – חולית החוף, רופית הים, דק-זנב מכונף, דק-זנב נימי. צילם: סיקו ©
להגדלה – לחצו על התמונות

לפופית החיצים (Ipomoea sagittata) מכסה בצפיפות את הצומח על שתי גדות תעלת ניקוז של אזור התעשיה הדרומי של עכו, לאורך מספר מטרים. בעונה זאת היא עדיין לא פורחת.
גלדן מוארך (Elymus elongates) מוכר ממקומות אחרים באזור, בעיקר על קרקע מלוחה בשולי תעלות ואזורים מוצפים שהתייבשו. בשטח הנסקר כאן הוא צומח ויוצר תלוליות חול נייד סמוך מאוד לקו המים. (שמו הקודם: אגרופירון מוארך).
כף-חתול שרועה (Aelurpus littoralis) מצויה בכמויות גדולות בעמק עכו. בקטע החוף הנסקר היא נמצאת בסבך הצמחייה שמדרום לשפך הנעמן.
אוכם חופי (Suaeda splendens) צומח באזורים רבים בעמק עכו, בעיקר בשטחי אדמה לחים וכאלה שהיו מוצפים בחורף. בשטח החוף הוא מצוי בעיקר בתעלת המים הצמודה לגדר הצפונית של מפעל "פרוטארום" לשעבר.

לפופית החיצים. צילם: סיקו © גלדן מוארך. צילם: סיקו © אוכם חופי. צילם: סיקו © כף-חתול שרועה.צילם: סיקו ©
מימין לשמאל – לפופית החיציםגלדן מוארך, אוכם חופי, כף-חתול שרועה. צילם: סיקו ©
להגדלה – לחצו על התמונות

בנוסף לאלה נצפו גם חרחבינה חופית (מין אדום) , חלבלוב קטן-פרי, גומא חלקלק, ערר כרתי, יצהרון מכסיף, פרתניון אפיל, סיסן אשון, לוטוס צר-עלים, חבלבלן המשוכות, לוביה מצרית, גלדן אשון, ידיד-החולות המצוי, שוש קירח, לחך המלחות, עוקץ-עקרב בשרני, מלוח דיוויס ועוד צמחי מלחה וחוף ים האופייניים לאזור.

מידע מורחב על המינים ה"אדומים" במקום מצוי בשני כרכי הספר האדום (שמידע ופולק, 2007; שמידע, פולק ופרגמן-ספיר, 2011)

ספרות:

שמידע א ופולק ג 2007 הספר האדום – צמחים בסכנת הכחדה בישראל, כרך א'. רשות הטבע והגנים.

שמידע א פולק ג ופרגמן-ספיר א 2011 הספר האדום – צמחים בסכנת הכחדה בישראל, כרך ב'. רשות הטבע והגנים.

===========================
כל הזכויות שמורות ל"כלנית" ©
ציטוט: סיקו 2017 חוף שפך הנעמן – מוקד חשוב של מיני צמחים אדומים, חדשות בוטניות, כתב-עת "כלנית" מספר 4.

חוף שפך הנעמן – מוקד חשוב של מיני צמחים אדומים

8 תגובות למאמר חוף שפך הנעמן – מוקד חשוב של מיני צמחים אדומים

 1. עמיר פז הגיב:

  יופי של מציאות. גם חלבלוב קטן פרי הוא מין אדום

 2. סיקו הגיב:

  בגלל עיכוב אצלי, בסקירה לא נכלל גומא שרוני, גם הוא מין אדום. בשטח היתה קבוצה בת 14 פרטים

 3. עוז גולן הגיב:

  קוטנידיה חופית נמצאת לכל אורך חופי ישראל.
  בכל מקום. אני מכיר כבר מלמעלה מ- מאה אתרים (!).
  כל חופי הים, אפילו בתוך הערים הגדולות…..
  צריך היה מזמן להוציא אותה מרשימת "האדומים".

  הייתי בשפך הנעמן לפני שנה וגם השנה באפריל. רוב הצמחים שהנך מתאר נמצאים גם מצידו השני של שפך הנעמן, מכיוון עכו. ניתן להגיע לאתר נגיש דרך מלון חוף-התמרים (לחנות במלון וללכת לאורך המסילה הישנה, או החוף, עד השפך). המקום מעוגן גם בשמורת טבע: "שמורת שפך הנעמן". בנוסף לרשימה שציינת – מצאתי עוד מינים נדירים נוספים שלא ציינת מצידו השני של שפך הנעמן. לדעתי, זהו מיקטע הרבה יותר שמור ורחוק מאזורי תעשייה.

 4. סיקו הגיב:

  עוז, הסקירה התמקדה הפעם בריבוע המסומן במפה ולא מעבר לכך.

 5. עוז גולן הגיב:

  לא הבנתי מה חדש בכתבה שלך ? אנחנו מכירים את כל המינים האלה משפך הנעמן מזה שנים ולא חידשת דבר. אז הלכת מאה מטר יותר דרומה ?

  • מערכת כלנית הגיב:

   ראשית אנו מבקשים ממך לנסח את תגובותיך בלשון פחות בוטה ומזלזלת. להבא תגובות בוטות ולא מכבדות יימחקו.
   לגופו של עניין: למרבית המינים הנזכרים בכתבה לא היה תיעוד כתוב ומיקומם לא תועד גם במאגרי המידע ששימשו לספר האדום. ולכן, חשוב היה שיהיה תיעוד כתוב שניתן להסתמך עליו בעתיד, וזה ה"חידוש". מי הם האנשים "אנחנו מכירים את כת המינים האלה…"? אם המידע שבידי "אנחנו" לא תועד – כאילו שאיננו קיים והוא חסר ערך מעשי.
   כמו כן, האתר גם לא תועד בספר האדום כ"מוקד אדום" (כרך ב' בעמודים 560-566). לכן איפיונו כ"מוקד אדום" לאור הריכוז הגדול של מינים אדומים, מהווה חידוש שלא פורסם ובודאי ראוי שיובא לידיעת הכלל

 6. תודה רבה על הכתבה המעניינת!

 7. הוספתי עדכון וקישור בדף שמורת שפך הנעמן באתרי – inature.info/wiki/שמורת_שפך_הנעמן

  בהזדמנות זו, בחנתי את תוכנית המתאר החדשה של עכו שאושרה במרץ 2017. השמורה כוללת את החצי הצפוני של רצועת החוף, אבל החצי הדרומי של תא השטח מיועד לבנייה למגורים ותיירות כחלק משכונה עתידית על מתחם תעשיות אלקטרוכימיות. מן הסתם, זיהום הקרקע החמור במפעל הנטוש לא יאפשר לבנות שם, אבל אולי זה דווקא יגביר את הלחץ לפיתוח ברצועת החוף שמצפון למפעל.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *