עדכון חוזר השתלמות כלנית לספר שומרון

לחברי חוג כלנית שלום,

9.3.2022
מצורף בזאת עדכון לתוכנית השתלמות כלנית ספר-השומרון [ בטלנו את רכס הגדעונים כיון שאוטובוס לא יכול לעול בה]  שתערך ביום שני הבא 14.3.22.
מקום האיסוף בתחילת ההשתלמות לא השתנה בהשוואה לחוזר הקודם – תחנת הרכבת של ראש העין , יציאה בשעה 7.30. האוטובוס ייסע מתחנת ראש העין ישירות (כביש 5 חוצה שומרון) לצומת תפוח, ויחלוף " ביעף"  על צומח תפוח מזרחה לצומת מגדלים ומשם דרומה לפניה ל"ג'יבעית" היא מבוא שילה היא מלאכי השלום. כל מי שמעוניין להצטרף להשתלמות שלא בתחנת ראש-העין אלא באחת הצמתים המוזכרים לעיל יתקשר ויתאם זאת עם אבי שמידע.

 

תחנות ההשתלמות:

  1. ג'בעית – הליכה קצרה מ"גבעת היאחזות 1976 מבוא שילה" אל חרבת ג'בעית. תחנה קצרה נוספת [ אם לא "נמזמז" את הזמן] האתר קדד פינברון-רימונים [?!] על הדרך החדשה לחוות רשאש.
  2. מצפור גיתית – עליה עם האוטובוס לפסגה המזרחית מעל גיתית וצפייה אזור הסרטבה, ואדי עקרבה ובראות טובה – הרי הגלעד. פריחה "משגעת" של אלקנה, סמורה, רותם המדבר, נורית אסיה מול כלנית ולשון-פר סמורה. אם יקצר הזמן – נדלג לצערנו על תחנה זו…
  3. תחנת אל-בוטום ליד מכורה – חברת שיזף השיח היא השולטת ברוב חגורת הספר של "מדבר שומרון", חברת קידה שעירה מכתימה עתה בצהוב חזק את המדרונות הצפוניים.
  4. מרח אל-עינב – מצוק גירני במפנה מערבי ממוקם בין צומת חמרה לצומת בקעות במרכז עמק תרצה (ואדי פרעה). נחפש בו צמחי סלעים וצמחים סודניים שלא מצאנו בסיור ההכנה – אז לפחות נהנה משיא הפריחה ו"ירוק בעיניים". במפנה הדרום-מזרחי "חברת צומח של מלעניאל מצוי" עם מינים ערבתיים – שום ארדל וכאלה שעוד לא גילינו..
  5. מרגלות רכס סרטבה ליד משואה( מינוס 247 מטר) – נצעד ברגל מאות מטרים מ"מחנה גדי העזוב ומכינת ליאל המתחדשת" , מזרחה לבסיס מדרון רוג'ום א-צאיר (107 מטר מתחת פני הים!) ונגלה צמחי מדבר שזה להם כאן התחנה הצפונית במזרח התיכון ! : יפרוק המדבר, פגוניה רכה, לענת המדבר, אשליל שעיר, מתלולן הערבות ואולי זוגן השיח. ל"צערנו" רוב הצמחים הללו לא היו ידועים צפונית לוואדי קלט או לסרטבה עד "שהגיע יאיר והרס את הדגם" כי הסרטבה, בשל מדרונותיו הקרטוניים מהווה גבול תפוצה חשוב של בני-שיח מדבריים חשובים. כמובן שלא נפסיד את כתמי הפריחה של צמחי המדבר – עדעד המדבר, חומעה ורודה, כנפן קוצני ועוד רבים שנקווה לגלות בהשתלמות זאת. מאתר זה ניתן המין הנכחד מישראל – חמד איג – מין קרוב מאוד לחמד הנגב הגדל בעבר-הירדן וזוהי התחנה היחידה אשר בה הוא גדל בשנות השבעים (של המאה הקודמת) ומאז לא נמצא שנית.
  6. תחנת צמרורת בואסיה ליד מעלה אפרים – מקווים שהזמן יעמוד מלכת ונספיק לראות את תפארת הפריחה התכולה של צמרורת בואסיה ונספר על האבקה זמזום בה ובקרובים לה. יתכן ונדלג על תחנה זו כדי לראות לפני שקיעה את חורש תפוח.
  7. חורש אלון מצוי בישוב תפוח – "נקווה שלא נזדקק לפנסים כדי לראות בפרחי החורש ומיני הסחלבים אשר "זה התחילו לפרוח". אזור מרכז השומרון קיבל יחסית את כמות הגשם הגדולה ביותר עד כה בישראל- ולכן נצפה למצוא "מציאות בוטניות".

להתראות בהשתלמות הקרובה
ונקווה שיהיה לנו מזג אוויר נהדר.

 ניתן להירשם להשתלמויות באתר של בית ספר שדה כפר עציון בקישור הבאhttps://did.li/Y06Hw

======================

טלפונים לבירורים ושאלות, תגליות ומציאות:
אבי שמידע – 054-8820172
מזכירות בית-ספר שדה כפר עציון – 053-9314350

אנא, נהגו לפי כללי "התו הירוק" , הביאו עמכם מסכות והימנעו מפעולות העשויות להעביר את וירוס הקורונה.
אנו מבקשים מאד לא לאחר לשעת היציאה. נשמח מאוד לקבל הערות והארות בקשר לאופן הצגת "חוזר ההשתלמויות באתר ביס שדה כפר-עציון". נא כתבו הצעות ונקודות לשיפור ישירות לווטסאפ של אבי. כפי שהנכם רואים, החלטנו השנה להעביר את כל פעילות חוג כלנית תחת כנפיו של ביס שדה כפר עציון.

בברכה
אבי שמידע

Print Friendly, PDF & Email

הרשמה לכלנית