אלון תולע Quercus boissieri נמצא ליד רבבה בשומרון

יאיר וינר – חוג כלנית  yair.viner@gmail.com

הביא לדפוס: אבי שמידע

תאריך התצפית – 1.6.2019

פרסום – 29.7.2019

אלון תולע Quercus boissieri ידוע כעץ צפוני נשיר הגדל בישראל במעונות לחים לרוב ברום טופוגרפי מעל 700 מטר. ככל שיורדים דרומה במעלות הרוחב עולה גם הגבול התחתון של הרום בו גדל אלון התולע; כך לדוגמא בתורכיה הוא שולט ביערות ברום מעל גובה 500 מטר ובלבנון ובצפון הארץ הוא נעשה שכיח ושולט בחורש-יער מעל רום 800 מטר. אלון תולע יורד דרומה בשדרת ההר של השומרון ויהודה וגדל שם לרוב מעל רום של 800 מטר. האתר הדרומי ביותר בו נמצא חורש אלון תולע הוא שמורת יער שועלים (גבל אל-קרן) ליד בית-אומר בגוש עציון. פרט בודד גדל בשנות השמונים בכביש בין חלחול לשעיר .צפונית ליער השועלים אלון תולע הוא עץ נדיר הגדל בעיקר על גבי מדרונות צפוניים של גיר קשה ברום השומרון והרי ירושלים.

אלון תולע באזור שבין רבבה ויקיר 1.6.2019, צילם יאיר וינר ©   אלון תולע לצד אלון מצוי בהר סנסן 4.1.1980, צילם אבי שמידע ©   אלון תולע בנחל ערער 14.6.2012, צילם עוז גולן ©
מימין: אלון תולע באזור שבין רבבה ויקיר 1.6.2019, צילם יאיר וינר ©. במרכז: אלון תולע לצד אלון מצוי בהר סנסן 4.1.1980, צילם אבי שמידע ©. משמאל: אלון תולע בנחל ערער 14.6.2012, צילם עוז גולן ©
להגדלה – לחצו על התמונה.

והנה טיילנו באזור שבין רבבה ויקיר, ובצד החורש הים-תיכוני של אלון מצוי מצאנו עץ של אלון תולע (ראה תמונה). לעץ גזע יחיד והוא מתנשא לגובה של 5 מטר. בתקופת הקיץ קשה להבדיל ממרחק בין אלון מצוי לאלון תולע אך בחורף קל ביותר להבדיל; שכן אלון תולע הוא עץ נשיר לעומת א.מצוי ירוק העד. כאשר מתקרבים מבחינים באלון תולע בעלים גדולים, גלוניים בשפתם בעלי גוון ירוק בהיר. בתחילת הלבלוב נושאת תחתית העלה שעירות רכה בחלק התחתון הנושרת ברובה. לכן עלי א.תולע קרחים לרוב בעוד אלה של אלון התבור בעלי שעירות מחוספסת שאינה יורדת. כך נוכל להבדיל בין שני מיני האלונים בישראל אשר עליהם נושרים בחורף.

אלון התולע גדל בראש וואדי אל-משטחי המתנקז לוואדי אבו עמר הנשפך לוואדי קנה. בסיס הרום הטופוגרפי באזור זה הוא רק 180-300 מטר אך פסגות ההרים מתנשאות לגובה של 480 מטר. מצאנו את האלון ברום של 460 מטר. מציאה זו מתוספת למציאה קודמת של אלוני תולע המפוזרים במטעי הזיתים במפנה צפוני מדרום לאזור ברקן ברום 470 מטר, על גדת יובל של נחל רבה, אך עץ זה גדול ומרשים בהרבה בהשוואה אליהם. עד כה לא נרשם אלון תולע באזור זה של ואדי קנה; נקווה שחובבי טבע יחפשו וימצאו עצים נוספים של אלון נשיר יפה נוף זה. את מיקום אלון התולע הנ"ל, ניתן לראות באתר "עמוד ענן" הפתוח לכל דיכפין.

    בלוט ועלים של אלון תולע בעמק מן 20.10.2012, צילם עוז גולן ©         איור של אלון תולע, מיאכל אבישי 1962
מימין: בלוט ועלים של אלון תולע בעמק מן 20.10.2012, צילם עוז גולן ©. משמאל: איור של אלון תולע, מיאכל אבישי 1962.
להגדלה – לחצו על התמונה.

===============================
כל הזכויות שמורות ל"כלנית" ©
ציטוט: וינר י 2019 אלון תולע Quercus boissieri נמצא ליד רבבה בשומרון, חדשות בוטניות, כתב-עת "כלנית" מספר 6.
https://www.kalanit.org.il/quercus_boissieri_july_2019

Print Friendly, PDF & Email

עוד מאמרים וכתבות העשויים לעניין אותך