אתר חדש ומפתיע של ארנין ההרים Ptilostemon chamaepeuce

כתב: עוז גולן
הביא לדפוס: אבי שמידע

ארנין ההרים Ptilostemon chamaepeuce הוא צמח מצוקים הגדל בסלעים, קניונים וחופים סלעיים במזרח הים התיכון. בישראל ידועים עד כה רק 2 אתרים שבהם גדל ארנין ההרים והם מפל התנור ליד מטולה ומצוקי נחל גובתה למרגלות החרמון. לכן הופתענו למצוא את ארנין ההרים בבקעת גובתה על חווראים של תצורת כידוד בגובה של 1,000 מטר מעל פני הים. אמנם האתר רחוק רק 4 ק"מ ממצוקי נחל חזורי אך בית הגידול השונה מפתיע ביותר ונראה לא מובן לכאורה.

ארנין ההרים. Ptilostemon chamaepeuce צילם: עוז גולן © ארנין ההרים. Ptilostemon chamaepeuce צילם: עוז גולן © ארנין ההרים. Ptilostemon chamaepeuce צילם: עוז גולן © ארנין ההרים. Ptilostemon chamaepeuce צילם: עוז גולן ©
ארנין ההרים. צילם: עוז גולן ©

איך נסביר את מעבר הארנין מבית גידול מצוקי על סלעי גיר קשה למסלע חווארי המכיל ערבוב של חרסיות וקרטון? מסתבר שזהו דגם שכיח בשולי התפוצה של צמחים: ישנם צמחים אשר התנאים הקרקעיים בבית גידול הם פחות חשובים להם ובתנאי חוסר תחרות יעברו לצמוח בתנאים השונים מאוד מ"הנישה האופטימלית שלהם". כך אנו משערים, קורה לארנין ההרים ולצמחי סלעים נוספים בשולי תפוצתם הגיאוגרפית. למותר לציין כי זוהי הנקודה הדרומית-מזרחית הקיצונית ביותר של תפוצת ארנין ההרים בעולם.

=============================
כל הזכויות שמורות ל"כלנית" ©
ציטוט: גולן ע 2020 אתר חדש ומפתיע של ארנין ההרים Ptilostemon chamaepeuce. חדשות בוטניות, כתב-עת "כלנית" מספר 7.
https://www.kalanit.org.il/ptilostemon-chamaepeuce-news-07-2020

Print Friendly, PDF & Email