גרניון קטן-פרחים Geranium pusillum – מין גר חדש לישראל

עוז גולן – חוג כלנית    golanoz.me@gmail.com

 

 


מפת התפוצה של גרניון קטן-פרחים לפי Global Information Facility

גרניון קטן-פרחים  .Geranium pusillum L, צמח חדש לישראל נאסף לראשונה בשנת 2018 באריאל בשומרון. זהו צמח חד-שנתי שמוצאו   מאזור הים-התיכון ואירופה ומשם התפשט במאה וחמישים שנה האחרונות לכל היבשות בעולם למעט אוסטרליה (ראה מפה). הצמח שכיח כיום בתור צמח שוטה זר באמריקה הצפונית, אמריקה הדרומית, הוואי, יפן, אסיה, הרי קניה באפריקה ואפילו ניו-זילנד. על פי אתר EM website 2019 גרניון קטן-פרחים הוא מין בר טבעי בכל ארצות אירופה (למעט אירלנד שם הוא מין זר) תורכיה וסוריה וכן במערב הים-התיכון.

 
גרניון קטן-פרחים, דשאים באריאל, צילם עוז גולן ©
להגדלה – לחצו על התמונות

הצמח דומה בעליו לגרניון גזור ובשאר התכונות לגרניון רך . הוא נבדל ממיני הגרניון האחרים הגדלים בישראל בתכונות הבאות:

א.    הזרעים של גרניון קטן-פרחים ניכרים בשעירות אחידה נוקשית והינם חסרי העורקים הבולטים המאפיינים, זאת לעומת זרעוני הגרניון הרך.

ב.     העלים גזורים לעומק ואף עלי הבסיס גזורים ולא עגולים מפורצים כבגרניון רך.

ג.      הכותרת מפורצת בראשה קלות (ראה תמונה) ואינה מפורצת או שסועה לשתי אונות צרות. מפרץ הכותרת דומה לזה הקיים בעלה כותרת של גרניון עגול.

ד.     הפרחים קטנים אך עולים באורכם על אורך עלי הגביע. אפשר ללכת על "דשא" של גרניון קטן-פרחים ואף לא להבחין בפרחים. הפרחים זעירים מאוד.

  
גרניון קטן-פרחים, דשאים באריאל, צילם עוז גולן ©
להגדלה – לחצו על התמונות

את הגרניון קטן-הפרחים מצאנו במרבדים במדשאות רבות באריאל בחודש מרץ 2018. בפארק הנחל הוא מכסה את המדשאות ושולט בגדת הנחל ביחד עם נר-לילה וורוד – השכיח אף הוא לאורך נחל אריאל. המין פורח מחודש פברואר ועד חודש אפריל. עד כה ידוע רק על שני אתרים של צמח גר זה בישראל: באריאל וביער ראש-העין. לא ברור האם נדירותו ומציאותו דווקא בשני אתרים אלה הם תוצאה של התנחלות צמח פולש רק לאחרונה (וגם קרבת ביתו של המוצא) או חוסר ידע של חובבי הטבע אשר לא הצליחו לזהות מין זה עד היום.
גרניון קטן-פרחים מצטרף לרשימה ארוכה של צמחים גרים חדשים לישראל אשר נמצאו בישראל בשנים האחרונות, פועל יוצא, כנראה, לתעבורה הקוסמופוליטית של בני-אדם וסחר של "העידן הגלובלי".


גרניון קטן-פרחים, דשאים באריאל, צילם עוז גולן ©
להגדלה – לחצו על התמונות

ספרות:

http://www.discoverlife.org/mp/20q?search=Geranium+pusillum&mobile=close&flags=glean:

EM website 2019 – The Euro+Med Plant Base website: the information resource for Euro-Mediterranean plant diversity – http://www.emplantbase.org/home.html

 

============================
כל הזכויות שמורות ל"כלנית" ©
ציטוט: גולן ע 2019 גרניון קטן-פרחים Geranium pusillum – מין גר חדש לישראל, חדשות בוטניות, כתב-עת "כלנית" מספר 6.

Print Friendly, PDF & Email