סתוונית טוביה התחילה לפרוח במדבר-יהודה

נוגן צבריהגן הבוטני בנאות קדומים nogen21@gmail.com
צילם: ה. סרוסי ©
תצפית: 18.11.2020
תאריך פרסום: 23.11.2020
——————–

תגיות: סתוונית, היפוך פריחה, אנדמיזם, טוביה קושניר, גיאופיטים, הירודיון, נעמי פינברון

פתיח: במהלך השתלמות חוג כלנית בתאריך  18.11.2020, נצפו עשרות סתווניות טוביה בקרבת הישוב איבי הנחל השוכן  על הדרך העתיקה תקוע – עין-גדי. זהו מין סתוונית הפורח בחודש דצמבר כאשר העלים יוצאים בדרך כלל בסוף הפריחה. בדרך כלל אנו רואים את הסתווניות הראשונות פורחות ממזרח לאזור ירושלים בתחילת חודש דצמבר (הרודיון, קידר, מישור אדומים) ולכן הופתענו לגלות כי בסביבות הישוב איבי הנחל, ברום 800 מטר, התחילה השנה לפרוח סתוונית טוביה כבר במחצית חודש נובמבר. כנראה גם לסתוונית זו, כמו לרוב הגיאופיטים האחרים מבין "מבשרי הגשם" ישנו מנגנון של "היפוך פריחה", כלומר האוכלוסיות הראשונות פורחות בפסגות ההרים והפריחה יורדת עם הזמן ברום הטופוגרפי מטה.

——————

סתוונית טוביה היא מין אנדמי לישראל הגדל בחגורת הספר של מדבר-יהודה מוואדי קלט ועד רכס מעון. אוכלוסיות נוספות גדלות בהרי הנגב הצפוני. מין זה התגלה על ידי טוביה קושניר ליד הרודיון ותואר כחדש למדע על ידי פרופ. נעמי פינברון.


סתוונית טוביה. צילום: מימין: ע. פרידמן ©, במרכז: נ. צברי ©, משמאל: ה. סרוסי ©

במהלך השתלמות חוג כלנית בתאריך  18.11.2020, נצפו עשרות סתווניות טוביה בקרבת הישוב איבי הנחל. סתוונית טוביה שייכת לקבוצת סתווניות אשר בבסיס עלי הכותרת קיימים כוסיות מצוייצות בעלות שיניים ארוכות המונעות מנמלים לגנוב את הצוף הנמצא בצופנים שבבסיס הפרח. סתוונית טוביה גדלה בספר המדבר והיא אנדמית לארץ ישראל. באתר שליד איבי הנחל (מול הישוב הבדואי כיסן) סתוונית טוביה גדלה לצד סתוונית היורה באותם בתי גידול.


מימין ובמרכז: סתוונית טוביה. צילום: מימין: נ. צברי ©, במרכז: ע. פרידמן ©, משמאל: סתוונית היורה. צילום: ה. סרוסי © 

תופעה מעניינת נוספת שהייתה שכיחה בשלוחת איבי-הנחל – כיכר מיניה ועד מעלה-עמוס היא פריחה בו זמנית סינפטרית של סתוונית היורה וסתוונית טוביה. בגלל הגשם המאוחר סתוונית היורה מאחרת לפרוח וכך קרה שמועד פריחה השנה חופף. האם נוצרו ביני כלאים בין שני המינים? עד כה לא תיעד איש בני כלאים בין שני מינים אלה.

 

=====================
כל הזכויות שמורות ל"כלנית" ©
לציטוט: צברי נ 2020 סתוונית טוביה התחילה לפרוח במדבר-יהודה. חדשות בוטניות, כתב-עת "כלנית", מספר 7.
https://www.kalanit.org.il/colchicum-tuviae-11-2020

Print Friendly, PDF & Email