סתוונית הקליפות התחילה לפרוח בהר-הנגב: על סתווניות היסטרנטיות פורחות סתיו בישראל

אבי שמידע, חוג כלנית, המחלקה לאבולוציה ואקולוגיה והמרכז לרציונליות, האוניברסיטה העברית בירושלים –   avi.shmida@gmail.com

התצפית: 15.9.2023
פרסום:    22.9.2023

תמונת השער: סתוונית הקליפות שגדלה בעציץ מושקה בהר-גילה; לפרח יצאו 7-עלי עטיף(כותרת) ורואים היטב את ששת המאמבקים הצהובים ושלוש הצלקות הלבנות. אמוץ דפני וא.ש. גילו כי בדומה לסתוונית היורה גם בסת.הקליפות הפרחים האחרונים לפרוח הם פרחי-זכר חברי עמודי עלי. צילם א.ש. ©

——————————

תקציר: מי הסתוונית הראשונה הפורחת אצלנו בישראל עם בוא הסתיו? רבים חושבים כי זוהי סתוונית היורה אך "יודעי צמחים" מחפשים בהר-הנגב בחודש ספטמבר את סתוונית הקליפותColchicum tunicatum  ואכן הפרחים הראשונים צולמו השנה בתאריך 15.9.2023 והועלו בקבוצת הפייסבוק של "בוטניקה לאוהבים". האם מועד פריחה זה רגיל או מאוחר בהשוואה לשנים הקודמות? גם על כך – בכתבה הבאה.

==================

סתוונית הקליפות, כלה נפחה 21.9.23, צילמה חנה קלנר
סתוונית הקליפות Colchicum tunicatum  , כלא נפחה 21.9.23, צילמה חנה קלנר ©

הסוג סתוונית על 10 מיניו השונים הגדלים בישראל הוא הצמח המסמל יותר מכל את עונת הסתיו בארצנו. בתחילת הסתיו מופיעים יותר מיני סתווניות הסתטרנטיות (אשר פרחיהן מופיעים לפני העלים) ובחודשי נובמבר – ינואר פורחות הסתווניות הסיננטיות, אשר פרחיהן מלווה בעלווה. מיהי הסתוונית הראושנה לפרוח בישראל? זאת היא סתוונית הקליפות Colchicum tunicatum הפורחת בעונה זו בהר-הנגב (ראה תמונות).


סתוונית הקליפות בהר-הנגב הגבוה; מימין-1, 2: התמונה הראשונה של סת.הקליפות שצולמה השנה(תשפ"ד) על ידי שרון פישר בבור-חמת בהר הנגב, 15.9.23 ( תודתנו לאלי ליבנה ולקבוצת "בוטניקה לאוהבים" בפייסבוק על הצגת התמונות 1 ו-2).תמונה 3: מחקר האבקה והאקולוגיה של חפירות הדורבנים בסתוונית הקליפות כפי שהתבצע בשנת 1990-92 על ידי אמוץ דפני וא.ש. בבור חמת ובצומת ביס לקצינים.(צולם ע"י גילי בוקר בתאריך 15.9.1990). תמונה 4: סתוונית הקליפות פורחת בתאריך 21.9.2023 באזור מצפה רמון, צילמה דליה בונס ©.

 

Print Friendly, PDF & Email