לחברים שלום,
השתלמויות כלנית ל"אוהבי צמחי ישראל" וחובבי טבע ארצנו מתחדשות השנה, תשפ"ד 2023-24, ואם נצליח בחמש ההשתלמויות הראשונות נערוך עוד השתלמויות עד הקיץ. בעזרת מתנדבים חברי חוג כלנית אנו מתארגנים לקיום ההשתלמויות ; אריק הירשמן לקח על שכמו את ארגון ההשתלמיות כולל רישום המשתתפים, נוגה אלגלי עוזרת לנו במחשוב ותקשורת ומרס שמאלי תעזור לנו בגביית הכספים בכל השתלמות – נאמר לשלושתם תודה רבה ונאכל לכולנו הצלחה במשימה.
נערוך סיורים לימודיים בכל חלקי הארץ, נלמד את הסיסטמטיקה של צמחיית ארצנו ויחידות הצומח שלה וכל השתלמות נתרכז בנושא אקולוגי-אבולוציוני אחד כגון: פורחי סתיו ללא עלים, מדוע כדאי לפרוח בחורף, הפצת זרעים והטרוקפיה, יחס הזוויגים בצמחים דו-ביתיים, צמחים פולשים, צמחים בסכנת-הכחדה, צמחים רליקטיים, מדוע רוב דבורי-הבר בארצנו הן חד-שנתיות והביוגיאוגרפיה של הצומח בלבנט. בחמשת ההשתלמויות הראשונות נבקר בהר-ירושלים, בספר יהודה ורכס תקוע-כנוב, בהר-הנגב הגבוה, בערבה הצפונית וים-המלח ובדרך-אלון המתמשכת ב"מדבר בנימין-שומרון". כמו כן נבקש את חברי החוג להצטרף (אם ירצו..) לשלושה מבצעים-סקרים אשר על מועדם נודיע בהמשך: סקר סתוונית הרמון וסת.טוביה בהר-הנגב, ספירת בלוטים ביער אלון תבור ליד אלון הגליל, וחפירת בור-פתוח בהר-הנגב.
עוד פרטים:
- ההשתלמויות יתבצעו במכוניות פרטיות. כמו בעבר אנו מצפים לעזרת החברים בהתארגנות לנסיעה במכוניות "מלאות".
- עלות כל השתלמות 150 שקל, אותם נפנה לעלות ההדרכה וההכנה, לביטוח הטיול ולשאר הוצאות שוטפות (אין כאלה בינתיים, נעשה בהתנדבות). התשלום יתבצע באמצעות אפליקציית PAYBOX למספר 052-2685815 או בבוקר ההשתלמות במזומן וינתנו במקום קבלות וחשבוניות.
- ההרשמה להשתלמויות תתבצע במייל rotemkalanit@gmail.com נא לציין שם פרטי ושם משפחה של המשתתפים ואת מספר הסיור אליו נרשמתם.
- אנא , אל תתביישו לפנות בטלפון לאריק הירשמן ( ) או לאבי שמידע (054-8820172) אם יש לכם שאלות ובמיוחד- הוסיפו לרשימת חוג כלנית חובבי צמחים אחרים המעוניינים.
- הקשר ביננו נעשה לפי שעה בווצאפ, בפייסבוק ובחלון "השתלמויות כלנית" באתר כתב העת כלנית. ה"קובע הוא מה שאנו כותבים בווצאפ" ולכן דאגו לרישום שמכם באפליקציה זו בקבוצת "כלנית כתב-עת ושיתוף תמונות"
מצורפת תוכנית ההשתלמויות לסתיו-חורף הקרוב, 2023-24 :
מס. | שם | תאריך | אזור | מקום וצמחים | הערות |
1 | מבשרי הגשם ההסטרינטיים (מפרידי עלווה מפריחה) | 9.10.2023 | ירושלים | סתונית ירושלים, חרוב מצוי, עופרית אירופית | להחליט רק אזור אחד |
2 | טיול רגלי +חלמוניות רחבעם | 20.11.2023 | מעלה רחבעם נחל החלמוניות עד תקוע | חלמונית גדולה, סתוונית טוביה, שומר פשוט | צריך מיניבוס או הקפצה |
3 | סתוונית הרמון וסת.טוביה בהר-הנגב | 25.12.2023 | רמת הנגב והר-הנגב | דיגום אוכלוסיות: נפחה, נ.לוץ, הר-חריף, נ.דורבן-חלמוניות, שדה-בוקר | ספירת ציציות ועליים בפרחי הסתוונית |
4 | ערבה צפונית , ים-המלח או נגב-מערבי | 26.2.2023 | חולות שיזף, ערבה צפונית | ערבה צפונית או ים-המלח | התחנות הסופיות יקבעו שבוע לפני ההשתלמות בהתאם למצב הפריחה. |
5 | שוק הפריחה האביבי בדרך אלון | 18.3.2023 | נחל פרת, מחצבת כוכב השחר, מכורה, חמדת – אום-זוקה, מצוק-משכיות | אירוס שחום לעומת אירוס הגלבוע, תלתן הנביאים, דו-כנף ריחני ועוד ועוד | אם השומרון "יבער" נחליט לעבור לכרמל ונתמקד בסחלבים. |
לקבוצת הווטסאפ ניתן להצטרף בקישור:
https://chat.whatsapp.com/F8HtOXFagv7KhClY3Mg1IC