יורניה דו-קרנית Johrenia dichotoma נתגלתה ליד הרכבל תחתון בחרמון

שמוליק מזר, קק"ל צפון, 26.5.2016
ערך- אבי שמידע

יורניה דו-קרנית  Johrenia dichotoma, צמח נדיר ביותר ממשפחת הסוככיים נתגלה לאחרונה ברום 1650 מטר ליד הרכבל תחתון בחרמון. בחרמון בתחומי ישראל נאסף מין זה רק פעם אחת עד כה בשנת 1974 בנחל ערער. והנה ב- 26.5.2016 נמצא פרט נוסף של צמח זה במדרון סלעי ליד הרכבל התחתון בתחילת פריחה. רק פרי מפותח יביא להגדרה בטוחה של מין נדיר זה האופייני לחגורה ההררית של החרמון, הלבנון ודרום-מזרח טורקיה.

יורניה דו-קרנית. צילם: שמואל מזר ©  יורניה דו-קרנית. צילם: שמואל מזר ©

יורניה דו-קרנית. צילם: שמואל מזר © יורניה דו-קרנית. צילם: שמואל מזר © יורניה דו-קרנית. צילם: שמואל מזר ©

יורניה דו-קרנית. צילם: שמואל מזר ©
תמונות עליונות – מראה כללי, פריחה; תמונות תחתונות – מימין ובמרכז -עלים; משמאל – פירות. צולם  בהר שקד ב-13.7.2016.  לחצו על התמונות להגדלה

הסוג יורניה הוא סוג קטן בן 13 מינים אשר רובם מרוכזים בהרי טורקיה והוא קרוב לסוג הצפוני אחישבת. ההבדל העיקרי בין יורניה לאחישבת הוא בשפת הפרי הרקוע בשניהם בצורת אליפסה: בעוד באחישבת שפת הפרי דקה, הרי במיני היורניה שפת הפרי מעובה בצורת חישוק. בשדה הצמחים זקופים ודומים לפרטים של כלכלך סורי אך הם יותר נמוכים (100-70 ס"מ) ודקיקים. הצמח אופייני למדרונות סלעיים ושכיח לדוגמא בדרום הלבנון בדרום ג'בל ברוך במצוק של ג'זין.
בעשביית ירושלים מצויים גליונות עשביה רבים של יורניה דו-קרנית שנאספו בעיקר על ידי איג, שמאלי וחבריהם מגינות בנחל שבעא ליד הכפר הגדול שבעא הנמצא מצפון-מזרח להר-דוב ברום 1250-1200 מטר. בפלורה של הלבנט של פוסט, הוא נתון מגבעות גיר מעל העיירה המרכזית רשאיה במערב החרמון. כמו כן איג אסף את הצמח בהרי האמנוס ליד מפרץ אסכנדרון – מקום המהווה קרש קפיצה ביוגיאוגרפי בין הרי הלבנון להרי הטאורוס.

נצפה לחובבי הטבע ו"משוגעי הצמחים" שיאספו פירות של יורניה דו-קרנית ובכך יהפכו את ההגדרה של מציאה זו לוודאית.

 

===========================
כל הזכויות שמורות ל"כלנית" ©
ציטוט: מזר, ש., 2016, יורניה דו-קרנית Johrenia dichotoma נתגלתה ליד הרכבל תחתון בחרמון, חדשות בוטניות, כתב-עת "כלנית" מספר 3.

יורניה דו-קרנית Johrenia dichotoma נתגלתה ליד הרכבל תחתון בחרמון

7 תגובות למאמר יורניה דו-קרנית Johrenia dichotoma נתגלתה ליד הרכבל תחתון בחרמון

 1. אורי פרגמן-ספיר הגיב:

  אשמח להבין וללמוד מדוע זה לא אחישבת ענף

  • שמואל מזר הגיב:

   כפי שנכתב , נחכה לפרי. בינתיים ניתן לראות את השוני בזוית הענפים – ביורניה זוית חדה יותר, ובעיקר באונות הסופיות של העלעלים, שביורניה הן צרות וארוכות, עד 4 ס"מ.

 2. אורי פרגמן-ספיר הגיב:

  אני רואה שדנין צילם פירות באותו המקום http://flora.org.il/plants/JOHDIC/

 3. עוז גולן הגיב:

  יורניה נפוצה לאורך כביש טלטל-אסטרא. וכן בנחל שיאון עליון. אני מכיר עשרות (מאות) פרטים….
  לא ידעתי שהוא נחשב לנדיר….

 4. עוז גולן הגיב:

  על יורניה דו-קרנית ונדד סורי.
  בחרמון מצויים שני סוככיים ענקיים: נדד ויורניה. הנדד הינו צמח נדיר מאוד הידוע לנו רק מרכס יפעת ומהמצוקים מעל רכבל תחתון. היורניה מצויה יותר ושכיחה במאות פרטים באזור הר שלהבית ונחל שיאון. ניתן לראותה בהמוניה לאורך כביש טלטל-אסטרא ובמדרונות המערביים של הר שקד (לכן הופתענו מפרסום הכתבה ב"כלנית" על היורניה. היות ואנחנו מכירים אותה מזה שנים כצמח שאינו נדיר בחרמון).
  איך מבדילים בזמן הפריחה בין נדד ליורניה: שניהם סוככים גבוהים (מטר גובה) בעלי פרחים צהובים. לנדד נוף רחב עם ענפים הפרושים לצדדים. ליורניה נוף דליל וצר עם ענפים קצרים (דומה לכלך המרוקני). לנדד עלי בסיס רחבים. ליורניה עלי בסיס גזורים דקיקים.

 5. "אבי שמידע הגיב:

  הופתעתי לפגוש בהשתלמות כלנית ברכס ערער במדרון הדרומי הטרשי פרטים רבים של יורניה דו-קרנית אשר משנת 1974 ועד שנת 1009 הצלחתי למצוא רק פרט בודד שלה. דגם זה של שינויי שפעה באוכלוסיה במיני סוככיים רב-שנתיים ידוע גם מכלך דו-טורי וכנראה גם מכלך החרמון "זלוהה" וקשור והיותם תת-מונוקרפיים, כלומר לוקח להם שנים רבות לגדל שורש מעובה עשיר מזון ורק אז לפרוח עם גבעול גבוהה מאוד (דוגמת האגבה ). יתכן ו"פריצות מקוטעות אלה" בשפעת פריחת הסוככיים קשור להתפרצויות הספורדיות של שפעת מיני זנב-סנונית הידועים בספרות(דוגמת ז.ס. יהודה- א.נקמורה בעל-פה).

 6. אבי שמידע הגיב:

  הופתעתי בהשתלמות כלנית, 16.5.2018, לפגוש בהשתלמות כלנית ברכס ערער במדרון הדרומי הטרשי פרטים רבים של יורניה דו-קרנית אשר משנת 1974 ועד שנת 2009 הצלחתי למצוא רק פרט בודד שלה. דגם זה של שינויי שפעה באוכלוסיה במיני סוככיים רב-שנתיים ידוע גם מכלך דו-טורי וכנראה גם מכלך החרמון "זלוהה" וקשור והיותם תת-מונוקרפיים, כלומר לוקח להם שנים רבות לגדל שורש מעובה עשיר מזון ורק אז לפרוח עם גבעול גבוהה מאוד (דוגמת האגבה ). יתכן ו"פריצות מקוטעות אלה" בשפעת פריחת הסוככיים קשור להתפרצויות הספורדיות של שפעת מיני זנב-סנונית הידועים בספרות(דוגמת ז.ס. יהודה- א.נקמורה בעל-פה).

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *