בוצין קיסריון Verbascum caesareum פורח בנחל שיאון בחרמון

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב email

אלון מעיין – חוג כלנית, קיבוץ דן  alonmaa@gmail.com

הביא לדפוס: אבי שמידע

תצפית – 20.7.2019

פרסום – 29.7.2019

בוצין קיסריון בנחל כזיב 9.5.12, צילם א. שפירא ©  בוצין קיסריון במונפור 3.1.18, צילמה אביבית ©  בוצין קיסריון בנחל שיאון 20.7.19, צילם א. מעיין ©
מימין: בוצין קיסריון בנחל כזיב 9.5.12, צילם א. שפירא ©. במרכז: בוצין קיסריון במונפור 3.1.18, צילמה אביבית ©. משמאל: בוצין קיסריון בנחל שיאון 20.7.19, צילם א. מעיין ©.
להגדלה – לחצו על התמונה.

פרט גדול במיוחד בעל תפרחת מסועפת של בוצין קיסריון Verbascum caesareum נמצא פורח בחלק הקניוני הסבוך של נחל שיאון בחרמון. בוצין קיסריון הוא צמח אדום בסכנת הכחדה הגדל בישראל רק במצוקי הגליל-העליון ובאפיקי הנחלים שם. נוכחותו בנחל גובתא ונחל סער למרגלות החרמון הייתה ידועה זה מכבר אך עדיין מין זה לא נאסף מנחל שיאון בחרמון. בעוד לרוב פרטי האוכלוסיות ישנן תפרחות לא מסועפות בעלות עמוד תפרחת זקוף או מתפצל מקסימום לשניים, הפרט שצולם היה בעל תפרחת "חנוכיה" האופיינית לרבים מבין מיני הבוצין ובמיוחד לבוצין סיני השכיח בחרמון הגבוה ו"זולג ברום הטופוגרפי מטה" במיוחד בצידי דרך ומעונות מופרים טבעית או מלאכותיים. בשל התפרחת המסועפת יתכן ולפנינו פרט כלאים בין בוצין סיני ובוצין קיסרי. בעוד לבוצין סיני שושנות עלים ענקיות מצהיבות עלי השושנת של ב.קיסריון שונה (ראה תמונה) ושעירותה מלבינה נעימה למגע.

שאר פרטים על התפוצה והביולוגיה והאקולוגיה של בוצין קיסריון כולל מקור השם המיוחד, על שם "קיסרי פיליפס" הוא הבניאס, שם תואר מין זה למדע לראשונה – הרי הם פרושים בספר האדום של צמחי ישראל כרך א' 2007.

  בוצין קיסריון בנחל שיאון 20.7.19, צילם א. מעיין ©  בוצין סיני ליד כלא נפחא 14.6.17, צילם אהרוני ©  בוצין סיני בין שובכ לפטרה, צילם א. שמידע ©
מימין: בוצין קיסריון בנחל שיאון 20.7.19, צילם א. מעיין ©. במרכז: בוצין סיני ליד כלא נפחא 14.6.17, צילם אהרוני ©. משמאל: בוצין סיני בין שובכ לפטרה, צילם א. שמידע ©.
להגדלה – לחצו על התמונה.

=============================
כל הזכויות שמורות ל"כלנית" ©
ציטוט: מעיין א 2019 בוצין קיסריון Verbascum caesareum פורח בנחל שיאון בחרמון, חדשות בוטניות, כתב-עת "כלנית" מספר 6.
https://www.kalanit.org.il/verbascum_caesareum_july_2019

הרשמה לכלנית

קריאה נוספת בנושא