חצב גלוני Drimia undata התחיל לפרוח השנה – האם זה מבשר את הסתיו ?

צבי אבני ושוקה רווק

בסיור שנערך ב-3.8.2016 בפארק הבשור אשר בנגב המערבי בשולי דרך הבשור מצפון לתל שרוחן, נמצאו עמודי הפריחה הראשונים של חצב גלוני. נצפו 3 גושים של עמודי פריחה אשר בקעו את אדמת הלס ללא כל עלים. רק דור הפרחים התחתון ביותר פרח וכל שאר הפרחים היו עדיין בשלב של ניצנים.
חצב גלוני הוא צמח מדברי הפורח בסתיו ללא עלים. זהו הדיווח הראשון של פריחה של מין זה בשנת 2016 . כמו בחצב מצוי הפרחים הם בני יום אחד בלבד והפריחה נמשכת לאורך שבועיים בכל עמוד תפרחת, מלמטה למעלה. הפרחים נפתחים עם שחר ונסגרים אחר הצהרים. לא ידוע האם יש לחצב גלוני מאביקים ספציפיים ובלעדיים. מאביקים רבים קצרי חדק נמשכים לפרח ולוגמים את מעט הצוף המופרש בשולי בסיס השחלה.

חצב גלוני. צילום: צבי אבני © חצב גלוני. צילום: צבי אבני ©

חצב גלוני פורח בדרך הבשור, 3.8.2016. צילום: צבי אבני ©

 

===========================
כל הזכויות שמורות ל"כלנית" ©
ציטוט: אבני צ ורווק ש 2016 חצב גלוני Drimia undata התחיל לפרוח השנה – האם זה מבשר את הסתיו ?, חדשות בוטניות, כתב-עת "כלנית" מספר 3.

חצב גלוני Drimia undata התחיל לפרוח השנה – האם זה מבשר את הסתיו ?

תגובה למאמר חצב גלוני Drimia undata התחיל לפרוח השנה – האם זה מבשר את הסתיו ?

  1. עתי יפה הגיב:

    על פי תצפיותי בגן שלי, לאוכלוסיות שונות יש מועדי פריחה שונים והן שומרות על תכונה זו גם כשמגדלים אותן בתנאים שווים. האוכלוסייה שקיבלתי מהגן באבו כביר (מקורה בנחל סכר) מתחילה לפרוח במחצית השנייה של יולי (בשנה שעברה – 16.7!). והאוכלוסייה שמקורה מסביבת סכר אדוריים מתחילה לפרוח במחצית השנייה של אוגוסט. שתי קבוצות הצמחים סמוכות זו לזו (מזה שנים) והקבוצה השנייה מתחילה לפרוח כאשר הראשונה כבר עושה פירות – יוצא שאין האבקה ביניהם (המאביקים העיקריים בגן שלי הם זבובים שונים). אגב, הזרעים נובטים בקלות גם ללא עזרתי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *