אתר חדש של צפצפת הפרת Populus euphratica בין דביר ללהב

צבי אבני  לשעבר מנהל אגף הייעור של הקק"ל zvikaavni1@gmail.com
נצפה בינואר ובאוקטובר 2016

קבוצה גדולה וסבוכה של עצי צפצפת הפרת  .Populus euphratica Oliv  שוכנת בצד הצפוני של כביש 3255 ובצמוד לו, בקטע שבין קיבוץ דבירה לקיבוץ להב. המיקום בנקודת ציון ברשת ישראל – 185085/489747, ברום 359 מ' מעל פני הים. צפצפת הפרת גדלה שם לאורך כ-100 מ' בבית גידול לח לאורך ערוץ זרימה שאליו מתנקזים מי מתקן מקורות הצמוד לעצים. ייתכן שכל העצים שייכים לפרט גנטי אחד, והם קשורים זה לזה דרך מערכות השורשים.

צפצפת הפרת. צילם: צבי אבני © צפצפת הפרת. צילם: צבי אבני ©

צפצפת הפרת ליד מתקן מקורות בין דבירה ללהב. צילם: צבי אבני ©

ריכוזי צפצפת הפרת בארץ מצויים בגדות הירדן בקטע שבין הכינרת לים המלח (גאון הירדן), בבקעת ים המלח (נחל ערוגות,  נאות הכיכר), בעינות הצינים (עין עבדת, עין זיק) ובפלשת (נחל אבטח ליד ניצנים). קבוצת עצים זו של  צפצפת הפרת  היא  היחידה בישראל שנתגלתה עד כה  בנגב הצפוני. לא ברור אם העצים התבססו מנביטה של  זרעים שנעו עם הרוחות ממרחק רב ממקור טבעי או מעצים נטועים בישובים סמוכים, או אולי ניטעו בערוץ הלח שליד המתקן של מקורות. בעבר קק"ל הייתה נוטעת מין עץ זה ביערותיה אך פסקה מכך בשל חשש שהעצים הנטועים יתפשטו וייצרו סבך בלתי עביר לבני אדם.

צפצפת הפרת. צילם: צבי אבני © צפצפת הפרת. צילם: צבי אבני ©

צפצפת הפרת. צילם: צבי אבני ©

צפצפת הפרת היא בעלת אריאל (תחום תפוצה) רחב ביותר המשתרע מצפון אפריקה עד למערבה של סין. המין הוא נשיר חורף המאופיין בשוני בצורת עלים: העלים של הלבלוב צעיר תמימים, ארוכים וצרים יחסית ואילו העלים בשלבים בוגרים  רחבים, דמויי מעוין ולעיתים משוננים. צפצפת הפרת היא עץ המתפשט במרחב בדרך ווגטטיבית בזכות ניצני שורש הממוקמים על השורשים ואשר מהם צומחים נצרים חדשים אל מעל לפני הקרקע.  רק בעת הפריחה בחודשים פברואר-מרץ נוכל לדעת עם מדובר בעצי זכר או נקבה, או שניהם גם יחד (אם מדובר ביותר מפרט גנטי אחד),  שכן  העץ הוא דו-ביתי.
הודות למים הזורמים ממתקן מקורות ובית הגידול הלח שנוצר, גדלים לאורך הערוץ הקצר בו צומחים עצי צפצפת הפרת גם צמחים נוספים של בתי גידול לחים כמו סוף צר עלים, ערברבה שעירה, הרדוף הנחלים, קנה מצוי, דו-שן שעיר ועוד.

===========================
כל הזכויות שמורות ל"כלנית" ©
ציטוט: אבני, צ., 2016, אתר חדש של צפצפת הפרת Populus euphratica בין דביר ללהב, חדשות בוטניות, כתב-עת "כלנית" מספר 3.

אתר חדש של צפצפת הפרת Populus euphratica בין דביר ללהב

5 תגובות למאמר אתר חדש של צפצפת הפרת Populus euphratica בין דביר ללהב

  1. יש צפצפות גם בחוף הכרמל ובירקון (בירקון, אוכלוסייה שתולה שמתפשטת מעט).

    תודה על הדיווח.

  2. עמי זהבי הגיב:

    מסקרן מתי זה צולם. בפארק הירקון העצים כבר לקראת שלכת והעלים חומים. ככל שאני זוכר בעין צין השלכת צהובה. ידוע כמה שנים כבר הזרימה הזו?

  3. גדי פולק הגיב:

    בהקשר זה רציתי גם להזכיר חורשה קטנה של צפצפת הפרת הגדלה בגבול הגדר של מכללת סמינר הקיבוצים בתל אביב בפינת דרך נמיר ורחוב רוקח. קבוצת עצים זו נראית היטב לכל מי שחולף בכבישים הללו. בסביבות 1980 (השנה המדויקת לא זכורה לי) ניטע עץ אחד בתוך גן בוטני לימודי קטן שהקים אבינעם קפלן שלימד במכללה. העץ נשתל (כנראה) מייחור שמקורו בנחל ערוגות וברבות השנים התפתחו ממנו עצים נוספים בהתרבות ווגטטיבית מניצני שורש, כך שנוצרה חורשה קטנה. עצים אלה שימשו אותי בהוראה בעת שלימדתי בסמינר הקיבוצים לצורך הדגמה של השונות בצורת העלים, שלכת חורף, לריבוי והתפשטות באמצעות ניצני שורש ולהכרת הביולוגיה והאקולוגיה של צפצפת הפרת בכלל.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *