אתרים חדשים למין האדום שחליים גבוהים בנחל תנינים עליון

עופר הוכברג ofer_h@gbrener.org.il
אורי מורן moranot@netvision.net.il

נצפה ב-11.5.2016; דווח – 16.5.2016
בסקר צומח שאנו עורכים במסגרת פרויקט שיקום בנחל שוני ובנחל תנינים במקטע שבין כביש זכרון יעקב- בנימינה ועד מושב עמיקם, מצאנו ריכוזים גדולים ומרשימים של שחליים גבוהים Lepidium latifolium. גזרה זו ככל הידוע לנו, לא נבדקה מעולם בסקרי צומח שפורסמו.  לאורך תוואי דיגום של כ-1.5 ק"מ, מצאנו על דופנות  תעלת הנחל הישן כ 10 כתמים לפחות שהכילו בין עשרות אחדות למאות רבות של צמחים, בכתמי שטח ששטחם בין 10 ל-120 מ"ר.

מפת אתרים בנחל התנינים בהם נמצאו שחליים גבוהים (וצמחים נוספים).

מפת אתרים בנחל התנינים בהם נמצאו שחליים גבוהים  (וצמחים נוספים).

מדיניות הכיסוח של רשות הניקוז לא מאפשרת לצמחים בכתמים אלה להרים עמודי תפרחות ולהשלים מחזור ריבוי שנתי מזרעים. מצאנו רק 4 צמחים בפריחה, למרות שעתה היא עונת שיא הפריחה. הצמחים הפורחים נמצאו רק בשוליים של  בריכת ההיקוות במעלה סכר ההטיה ליד אביאל שבה שכחו כנראה לכסח בהיקפה…
נקווה שכל אותם מאות ואולי אלפי הצמחים שיכולנו לאתר ולזהות את נוכחותם על פי מראה עליהם צמודי הקרקע בעלי גוון אפור מכחיל לאורך הנחל – ימשיכו לשרוד באתר, תודות למערכת השורשים המעמיקה בסוג זה.
ועוד נקודה חשובה: בגלל שיטת הדיגום בסריקת התעלה שנעשתה לעיתים בדילוגים ניכרים אין להוציא מכלל אפשרות שיימצאו בעתיד עשרות כתמים נוספים בגזרה זו, שמעמידים את האתר בעדיפות שימור גבוהה ביחס  לתפוצה הכלל ארצית של מין זה. לאחרונה מתרבים הדיווחים על אתרים חדשים של מין זה וייתכן שהגיעה העת לבדוק מחדש את מעמדו כצמח אדום.
לפי הספר האדום, שחליים גבוהים גדלים בגלילות הגליל העליון, עמק החולה, בגולן, בחרמון הנמוך, בעמק יזרעאל, בחוף הכרמל ובשרון הצפוני – האתרים הקרובים לאתר הגילוי בנחל התנינים וליד בנימינה.

על שחליים גבוהים – קראו בספר האדום לצמחי ישראל בכרך ב'.

שחליים גבוהים. צילם: אורי מורן ©        שחליים גבוהים. צילם: אורי מורן ©

שחליים גבוהים. מימין – צמח בפריחה; משמאל – עלים צמודים לקרקע.  צילם: אורי מורן ©

כמו כן התגלו באתרים אלה גם כמה אוכלוסיות של ורד צידוני (מין אדום נוסף) שלא היו ידועות קודם לכן. על כך – בדיווח נוסף.

2 תגובות למאמר אתרים חדשים למין האדום שחליים גבוהים בנחל תנינים עליון

  1. מאות פרטים ליד נחל קישון.פןרחים כרגע.

  2. מרים מילוא הגיב:

    בנחל תנינים ממזרח לכביש בנימינה-זכרון יש עכשיו תחילת פריחה של שחליים גבוהים. בקטע מהכביש ועד עמוד המתח הגבוה הראשון במסלול המסומן כשביל טיול ירוק, מופיעים על הגדה, בכמה כתמים, מאות עלים, וכ-30 עמודי פריחה, לרב בניצנים. גובה עמודי הפריחה עד 60 ס"מ, לרב פחות.כאן הגדות לא כוסחו, אבל אין בטחון שתהיה חנטת פירות, כי הערוץ יבש. בהשוואה לשנים האחרונות נראה שיש כאן הרבה יותר פרטים, כנראה הודות לרבוי וגטטיבי ע"י קני שורש. פרטים של המין זה ישנם גם בקטע שממערב לכביש בנימינה-זכרון .
    תופעה מעניינת היא שרב העלים הנראים בשטח אינם ערוכים בשושנת, אלא מופיעים כבודדים, פונים לכל מיני כיוונים בצורה פרועה מעט.סביר שזה קשור לתכונה כלשהי של קני השורש, אולי מישהו מהקוראים יוכל להציע הסבר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *