פרפר לבנין הכרוב בוחר לישון על פרח לבן של שושן

אבי שמידע, חוג כלנית והמחלקה לאקולוגיה ואבולוציה והמרכז לרציונליות, האוניברסיטה העברית בירושלים    avi.shmida@gmail.com
צילם: אבי שמידע
התצפית 9.5.2018 –  29.4.18
פרסום : 12.5.18

בתאריך 25.4.2018 נחת אחר הצהריים לבנין כרוב קטן על פרח שושן צחור בגינתי בהר גילה.הוא נשאר במשך כל הבוקר שלמחרת כי היה זה יום קר  (10 מעלות) וגשום. גם בימים הבאים הופיעו לקראת ערב פרפרי לבנין-כרוב קטן שנחתו על הצד החיצוני של פרח השושן והתעופפו עם בוקר. התופעה חזרה על עצמה במשך כל חודש מאי 2018 ולכאורה היא נראית מקרה אנקדוטלי ואקראי; שכן מיני חרקים רבים מוצאים מקלט לילה לשינה וכהגנה בפני טורפים בתוך לוע של פרחים (דוגמת איריסי ההיכל, שכרון, קוציץ) או בפרחים הנסגרים לעת ערב (כלנית, נורית, ציפורני-חתול, חיננית וקחוון שקוף). אך התופעה של "הלבנין והשושן" מיוחדת ושונה. שכן , הפרפרים נחתו ו"ישנו" תמיד על הצד החיצון של עטיף הפרח ואף פעם לא שלפו את חדקם הארוך וניסו לחפש צוף בתוך לוע העטיף. בנוסף לכך קשה מאד  לעין אדם לזהות פרפרי הלבנין הלבנים שנחתו במכוון על הרקע הלבן של פרח השושן. נדגיש כי עיני חרקים טורפים מבחינים בצבעים בתחום הכחול, ירוק ועל-סגול ולהם גם פרח השושן וגם הלבנין נראים בצבע "טורקיז", בין כחול לירוק. לעומת זאת, ציפורים ויונקים רואים את השושן והפרפר בצבע לבן. בשנה שעברה התופעה התרחשה בדיוק בדגם ובעונה דומים אולם אז היה זה לבנין הכרוב הגדול אשר נחת על משטח החוץ של פרח השושן והשתכן שם במשך כל הלילה.

לבנין-כרוב קטן על פרחי שושן . צילם: אבי שמידע © לבנין-כרוב קטן על פרחי שושן . צילם: אבי שמידע © לבנין-כרוב קטן על פרחי שושן . צילם: אבי שמידע ©
לבנין-כרוב קטן על פרחי שושן צחור. צילם: אבי שמידע ©
להגדלה – לחצו על התמונות

בחירת צבע רקע לבן כרקע ללינת לילה של פרפר בצבע לבן נראית "רציונלית" ואדפטיבית מאוד: היא נבררה במשך האבולוציה באופן שבו הלבנינים אשר נחתו על פרחים בצבע כהה התבלטו במשך הלילה ובשעות הערביים והדמדומים ונטרפו בקלות רבה יותר על ידי טורפים בהשוואה לפרפרים אשר נחתו על רקע לבן. האם העדפה זו מולדת או נלמדת? האם כל פרפר לומד את העדפת הצבע על ידי ניסוי וטעיה  תוך כדי היפגעות בשינה על פרחים צבעוניים? למידת צבע ידועה מאוד בפרפרים ודבורים אך נראה לנו שהפעם קל יותר להסביר את התופעה על ידי העדפה מולדת. שכן, במקרה של העדפת הצבע הלבן על ידי למידה – הפרפר הטירון לומד על יד ניסיונות פגיעה בו ואלה יכולים להיות קטלניים. מעניין אם תצפיות נוספות בטבע ומחקר המעבדה יאששו או יפריכו את שתי ההכללות: האחת  – שקיימת העדפה ברורה לשינה של לבנין-כרוב על פרחים לבנים והשנייה – שהעדפה זו מולדת ואיננה נלמדת.

מעניין כי בנוסף לשינה של לבנין הכרוב על הפרחים צפינו פעם אחת גם במופע חיזור של זוג פרפרי לבנין-כרוב גדול על פרחי שושן ארך-פרחים (תרבותי) אשר גדלו בעציץ בקרבת שושן צחור הפורח מידי שנה בגינתנו בהר-גילה(קבלנו את הבצלים מנוצריה מבית-גאללה). ידוע כי פרפרים מבצעים מעוף חיזור של "ריקוד מסלול ספירלי תוך כדי עליה מעלה לשמים" ובצורה זו בוחנת הנקבה את יכולת והתאמת הזכר. צפינו במשך 23 דקות ב"מעוף חיזור" כזה אשר התחיל תמיד מפרט (זכר כנראה) אשר התקרב לנקבה יושבת על הפרח וזו הצטרפה אל תעופת הפרט המתקרב ושניהם בצעו תמרוני סלסול מעגליים מתואמים אשר לא היו מביישים זוג מטוסים אקרובטים מיומנים.. היה זה יום מעונן של "אפיק ים-סוף" חמים ומטפטף. לא צפינו בסוף התהליך בהזדווגות של הזוג. באירוע דומה ביום אחר בשבוע הגיע זכר נוסף אך הוא כנראה נדחה על ידי הנקבה האטרקטיבית.

===========================
כל הזכויות שמורות ל"כלנית" ©
ציטוט: שמידע, א., 2018, פרפר לבנין הכרוב בוחר לישון על פרח לבן של שושן, חדשות בוטניות, כתב-עת "כלנית" מספר 5.

פרפר לבנין הכרוב בוחר לישון על פרח לבן של שושן

3 תגובות למאמר פרפר לבנין הכרוב בוחר לישון על פרח לבן של שושן

 1. עתי יפה הגיב:

  אצלי בגן אני פוגש כמעט כל שנה סרטביש (מין של עכביש) לבן כשלג בתוך פרח השושן הצחור. פעמים רבות גם ראיתי שזה משתלם לו והוא מצליח לתפוס זבובי רחף, שהם כנראה המאביקים העיקריים של השושן, לפחות בגן שלי.

  • רחלי שוורץ צחור הגיב:

   איזו כתבה מלבבת לתצפיות נהדרות. תודה אבי!
   לגבי התעופה הספירלית של שני הפרפרים כלפי השמים. לרוב תעופה כזו נעשית בין שני זכרים, כקרב טריטוריה שאכן דומה לקרב בין מטוסים ככתוב בכתבה.המנצח הוא הפרט שהצליח להגיע גבוה יותר והשני עוזב מיד את הנחלה ומחפש לו נחלה חדשה.

 2. שלומית ליפשיץ הגיב:

  שמחתי לקרוא וללמוד על יחסי גומלין מעניינים בן הפרפר וצמח השושן ואולי כל צמח לבן אחר מה גם שתצפית/תגלית זו התחוללה בגינה הביתית! וגם שמחתי ללמוד מרחלי על מטרת ההסתלסלות לגובה של הפרפרים שאף אני בטעות חשבתי שהיא חיזור.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *