איריס סופרנה Iris sofarana פורח עתה ברום החרמון

שמעון פריינטה  מושב שפיר paryente7@12.net.il
אבי שמידע  המחלקה לאבולוציה, סיסטמטיקה והתנהגות והמרכז לרציונליות, האוניברסיטה העברית ירושלים, גבעת רם .avi.shmida@gmail.com
קובי שביד   פרדס-חנה. kobish61@gmail.com

איריס סופרנה Iris sofarana  פורח עתה במרומי החרמון בעמק בולען. זהו מין איריס נהדר מקבוצת איריסי ההיכל אשר התגלה בחרמון לפני שנים מועטות על ידי מייק לבנה ז"ל  ובטעות הוגדר כאיריס ווסטי Iris westii.
בסיור שערכו חברים אוהבי טבע ושלג ב-3.5.2016 הם גילו מספר אתרים במדרונות הטרשיים של רכס דובדבן, במפנים דרומיים על סלע גיר קשה מתקופת היורה. (ראו במפה את מיקום האתרים).

איריס סופרנה מפת תפוצה

זהו המין המאחר ביותר בפריחה מבין כל איריסי ההיכל ובכך הוא שובר את שיאו של האיריס ההדור הפורח בישראל בסוף חודש אפריל. גם באתרים האחרים בלבנון בהם גדל מין זה, תקופת פריחתו בחודש מאי ואף יש דיווחים על פריחה בחודש יולי.
איריס סופרנה אנדמי להרי הלבנון וגדל בהם בהרים מעל רום 1300 מטר במדרונות סלעיים-טרשיים שטופי שמש. זהו המין השכיח בהרי-לבנון מקבוצת אירוסי ההיכל והוא מאופיין על ידי דגלי-פרח לבנים (צבע שנהב עם פסים דקיקים) ושפיות פרח כהות מאוד ומוכתמות בשחור. על פי הספרות ( Mathew, 1982,   אבישי בע"פ)  היו אלה התורכים טורקים שגנבו את קני השורש מלבנון והביאו אותם לאירופה, שם תורבת והפך למין תרבותי בשם איריס סוסיאנה Iris Susiana. זהו המין תרבותי הכי ידוע מקבוצת איריסי ההיכל המתורבת כבר לפחות 400 שנה!

איריס סופרנה בעמק בולען. צילם: קובי שוויד ©       איריס סופרנה בעמק בולען. צילם: קובי שוויד ©

איריס סופרנה בעמק בולען. צילם: קובי שוויד ©       איריס סופרנה בעמק בולען. צילם: קובי שוויד ©

איריס סופרנה בעמק בולען. צילם: קובי שביד ©

איריס סופרנה תואר מהרי הלבנון ממעיין – Ayn-Sawfar. אופייני לו עמוד תפרחת נמוך יחסית בהשוואה לאיריס הגולן (40-30 ס"מ) עלי-הדגל ממש לבנבנים, בשפית שערות מעטות שחורות והעלי בצבע שחור. מבחינה מורפולוגית הוא קרוב ביותר לאיריס נצרתי ושונה ממנו בגובה עמוד הפריחה, בתקופת הפריחה ובדגם הכתמיות על השפית. לעומת א.נצרתי הגדל מתחת לרום 1200 מטר, איריס סופרנה אופייני לחגורה הטרגקנטית של החרמון והלבנון.
מין זה נמצא בעמדת ביניים בין סריית מיני איריס נצרתי והדור להם דגלים לבנים ושפית כהה הומוגנית, לבין מיני סריית איריס שחום, להם שפית כהה. איריס ווסטי  Iris westii אשר תואר רק בשנת 1933 ע"י דינסמור  מאזור ג'זין, זהה למופע מסוים בתוך השונות הכללית של איריס סופרנה.
בספרו על הסוג איריס (Mathew, 1989 ) מציין מאתיו כי למין זה מופעים (או זנים) שונים (ראו תמונות מהספר על פרחי לבנון ( Tohme and Tohme, 2002), אחד מהם זהה לזה של אוכלוסיית עמק בולען והשני – בעל מופע כהה בעל דגל ושפית בצבע שחרחר הומוגני (היה זה דינסמור שכלל מופע זה בטעות בקבוצת איריס שחום). מאתיו מציין כי הצורה האופיינית והנפוצה של איריס סופרנה היא זו בעלת צבע דגל בהיר לעומת צבע שפית כהה.
אנו קוראים לחובבי הפרחים והטבע לגלות עוד אוכלוסיות של איריס סופרנה, איריס נצרתי ואיריס הגולן באזור ולחכות בכיליון עיניים ליום שבו נוכל לטייל בחופשי בהרי מול-הלבנון וליהנות ממיני איריס נוספים מקבוצה זו כמו איריס זהוב, איריס בצרה, איריס דמשקאי, איריס הבזלת ואיריס הארזים.

ספרות:

Mathew B 1989 The Iris. Batsford Ltd. London.

Mouterde P 1966-1970, 1984 Nouvelle Flore du Liban et de la Syria. Vol.1, 2, 3 text and Atlas. Dar el-Machreq. Beyrouth.

Post GE 1932-1933 Flora of Syria, Palestine and Sinai, 1883-1896; 2nd ed. By J.R. Dinsmore, 2 Vols. American Uni. Press, Bierut.

Tohme G and Tohme H 2002 A thousand and one Flowers of Lebanon. Pub. of the Lebanese University, Nat. Sceince Sec. 22, Beirut.

 

===========================
כל הזכויות שמורות ל"כלנית" ©
ציטוט: פריינטה ש שמידע א ושביד ק 2016 איריס סופרנה Iris sofarana פורח עתה ברום החרמון, חדשות בוטניות, כתב-עת "כלנית" מספר 3.

איריס סופרנה Iris sofarana פורח עתה ברום החרמון

2 תגובות למאמר איריס סופרנה Iris sofarana פורח עתה ברום החרמון

 1. אורי פרגמן-ספיר הגיב:

  – יופי שנמצאים עוד ריכוזים ! מעניין יהיה להשוות לאוכלוסיית הר שלהבית (אסטרה) אותה לא ראינו עשרים-שלושים שנה.
  – מגד החרמון מצא עוד אתר (שלישי) של איריס זה, כחצי ק"מ מהאתר הראשי, מתחת לדרך. בגלל זה עליתי בשבוע שעבר לחרמון ואכן זה אותו האיריס, קצת יותר כהה.
  – מיכאל אבישי הוא זה שהגדיר בזמנו את האיריס הזה כאיריס ווסט.
  – לטעמי (ומיכאל מסכים) איריס סופרנה הוא מין אחר כהה דגלים וממנו אכן תורבת סוסיאנה (שגם הוא כהה דגלים). מתיו אכן כותב שהדגלים יותר בהירים מהשפיות בסופרנה, אבל עדיין הדגלים כהים, כפי שניתן לראות במגוון ספרים וצילומים.
  – לדעתי האיריס בחרמון הגבוה אכן מאד דומה לווסט ואם ניכנס לפרטים לדעתי הוא צורת ביניים בין איריס ווסט לאיריס דמשקאי של גבעות דמשק.
  – ברור שיש כאן שונות הדרגתית (ומרתקת) בין המינים השונים והם אינם מינים טובים. אני הייתי מחלק את המינים במרחב צפון ישראל-לבנון-סוריה לשתי קבוצות : 1. קבוצת איריס נצרתי בעלי פרחים דו-גוניים (נצרתי, הגולן, ווסט). 2. קבוצת איריס סופרנה בעלי פרחים כהים, כאשר אין קונטרסט גדול בין הגדלים לשפיות (איריס סופרנה, סוסיאנה, קירקווד ועוד).

  * לסיכום לדעתי השימוש בשם איריס סופרנה לאיריס בחרמון הגבוה מטעה.

  אורי

 2. יובל ספיר הגיב:

  ברכות על מציאת האתר החדש.
  האירוסים בחרמון הישראלי הגבוה הם בעיקר אירוס ווסט Iris westii. זה המין הקרוב לאירוס הגולן וכפי שאורי כתב, הוא נמצא – מורפולוגית – בין אירוס הגולן לאירוס דמשקאי Iris damascena, שהוא מין אנדמי לגבעות שממערב לדמשק. אירוס סופראנה Iris sofarana (תת המין הדו-גוני) ממרכז לבנון הוא המין "הבא" בסדרה מבחינת המורפולוגיה. אירוס ווסט שונה במובהק מאירוס הגולן בעלים המקושתים לעומת העלים הזקופים של אירוס הגולן – תכונה שלא נעלמת גם כשמגדלים את שני המינים בתנאים שווים.
  לדעתי, חוץ מהאוכלוסיה של אירוס נצרתי ליד מג'דל שמס, כל האירוסים שבחרמון הם אירוס ווסט, ולא אירוס הגולן ("אירוס החרמון" הוא שם שגוי – שגיאה שנגררת מאז דינסמור). את אוכלוסיית אסטרה ראיתי לפני כ-15 שנים והצמחים שם דומים לאירוס ווסט ולא דומים לאירוס נצרתי. אירוס ווסט הוא מין עם כ-30 אוכלוסיות שתפוצתו כ-200 קמ"ר, מהחרמון הישראלי בדרום, דרך אזור שובא וחצביא, ועד ג'זין בצפון-מערב.
  המין הדומה ביותר מורפולוגית לאירוס סוזיאנה Iris susiana הוא אירוס קירקוודי Iris kirkwoodii, שמאופיין בדגם צבע אחיד של עורקים סגולים צפופים על פני השפית והדגלים. מבחינת הצבע, הוא נמצא בעמדת ביניים בין קבוצת אירוס הגולן-ווסט-נצרתי-סופראנה ובין קבוצת אירוס בארנומי Iris barnumiae שמצפון לו, בעל הפרח הסגול-כהה (כמו קבוצת אירוס שחום-נצרתי). על פי המורפולוגיה, ועכשיו גם על פי האנליזה הגנטית (*), ברור היום שהשונות של אירוסי ההיכל היא הרבה יותר מורכבת ומסובכת מהקיטלוג שאנחנו עושים. זוהי קבוצה של מינים שלא הופרדו באבולוציה באופן מלא, וככל הנראה יוצרים קומפלקס גנטי גדול בכל המזרח התיכון, ללא סדר מרחבי.
  מעניין שבאנליזה הגנטית, אירוס נצרתי ואירוס הגולן יצאו בשני ענפים רחוקים יחסית. זה אולי מעיד שהם אולי קרובים גיאוגרפית, אבל ממקורות אבולוציוניים שונים. אפילו אירוס הדור קרוב יותר לאירוס הגולן לעומת אירוס נצרתי.

  *Wilson, C. A., Padiernos, J. & Sapir, Y. (2016) The royal irises (Iris subg. Iris sect. Oncocyclus): Plastid and low-copy nuclear data contribute to an understanding of their phylogenetic relationships. Taxon, 65, 35-46.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *