פרגה צהובה פורחת בחוף הים (מאי 2018)

פרגה צהובה Glaucium flavum (פרגיים) היא צמח עשבוני דו או רב-שנתי שגובהו 30–90 ס"מ בעל פרחים גדולים נראים למרחק.  הגבעול עשבוני קרח העולה מבין עלי הבסיס. העלים ערוכים בצפיפות על הגבעולים, צבעם ירוק-אפור, מכוסים בכסות דקה של שעווה ושעירים בשני צידיהם בשערות קצרות זקופות. העלה פשוט ושסוע, אורכו בבסיס מעל 10 ס"מ. העלים על הגבעול קצרים יותר,חסרי פטוטרת ולופתים את הגבעול. הענפים והעלים מסועפים, יוצרים יחד גוש בולט שבו מצויים יחד ניצנים, פרחים ופירות.

פרגה צהובה. צילמה: שרה גולד ©, באדיבות אתר צמח השדה   פרגה צהובה. צילמה: ערגה אלוני ©   פרגה צהובה. צילמה: ערגה אלוני ©   פרגה צהובה. צילמה: ערגה אלוני ©
פרגה צהובה
לפי הסדר מימין לשמאל- מראה כללי בחוף הים. צילמה: שרה גולד ©, באדיבות אתר צמח השדה; עלי הבסיס; העלה שסוע, לופת את הגבעול; העלים שעירים.  צילמה: ערגה אלוני ©
להגדלה – לחצו על התמונות

גודל הפרח כ-7 ס"מ, צבעו צהוב חיוור. זהו המין היחיד של פרגה בארץ שפרחיו אינם אדומים. שני עלי הגביע סוגרים על הפרח בעודו ניצן. צורתם כשל כובע מחודד בקצהו ולהם זיפים קצרים. עם היפתח הפרח הגביע נושר. ארבעת עלי כותרת צהובים, רחבים ודקים, שהיו מקופלים בניצן נמתחים  בעת היפתח הפרח ומתיישרים. במרכז הפרח מצוי מקבץ של אבקנים רבים, זיריהם קצרים, והמאבקים ארוכים מהזירים. צבעם צהוב כתום. הם מבשילים בטרם הבשילה הצלקת. עמוד העלי מבצבץ מביניהם, הוא קצר ומסתיים בצלקת יושבת דמוית חץ. השחלה עילית. האבקת הפרח נעשית ע"י חרקים הנמשכים לאבקה.

פרגה צהובה. צילמה: ערגה אלוני © פרגה צהובה. צילמה: ערגה אלוני © פרגה צהובה. צילמה: ערגה אלוני ©
פרגה צהובה. צילמה: ערגה אלוני ©
מימין – הגביע לפני נשירתו בעת פתיחת הפרח; במרכז – פרח בשיא פריחה; משמאל – צמח עם פרחים גדולים ובולטים
להגדלה – לחצו על התמונות

הפרח קצר-חיים; לאחר כמה שעות פריחה נושרים עלי הכותרת. לאחר ההפריה הצלקת משנה את צורתה עם התפתחות הפרי: היא מזדקרת מעלה ונראית כשתי קרניים. הפרי תרמיל ישר, מגובשש, אורכו 30-15 ס"מ ומכיל זרעים רבים קטנים. הוא מתייבש, נפתח בשתי קשוות ומפזר זרעים.

פרגה צהובה. צילמה: ערגה אלוני © פרגה צהובה. צילמה: ערגה אלוני © פרגה צהובה. צילמה: ערגה אלוני ©
פרגה צהובה. צילמה: ערגה אלוני ©
מימין – אבקנים בוגרים וצלקת חבויה ביניהם; במרכז – עמוד עלי וצלקת דמוית חץ; משמאל – צלקת בוגרת דמויית קרניים
להגדלה – לחצו על התמונות

כל חלקי הצמח כולל הזרעים – רעילים. האלקולואיד המצוי ביותר הוא גלאוצין (Glaucin)  המשפיע בעיקר על שיבוש קליטת חמצן בשלפוחיות הריאה, מה שגורם לנזק נשימתי. החומר עלול לגרום גם לאירוע מוחי, וכן לעייפות, הזיות ולבעיות עיכול.

מולקולת גלאוצין C21H25NO4

מולקולת גלאוצין C21H25NO4

בית הגידול של פרגה צהובה הוא חוף הים. הצמח גדל על כורכר, חולות חוף הים ועל המצוק. פרטים יכולים להימצא גם בבתי גידול מופרעים על קרקעות אחרות. הצמח אינו רגיש למליחות. רסס מלוח לא פוגע בו הודות להגנה שעל העלים. בארץ הולכת ויורדת תפוצתו במהלך השנים, והצמח נתון לאיום ממשי הנובע בעיקר מפיתוח רצועת החוף. הדרך לשמור על צמח זה היא לגנן אזורי פיתוח במצוק החוף בפרגה צהובה.
תפוצתו העולמית של הצמח רחבה. הוא גדל באזור הים השחור, טרנס-קווקז וצפון ומערב אירופה. מצוי בחופי הים התיכון, צפון אמריקה ניו-זילנד ודרום אפריקה.

המין הקרוב לפרגה הצהובה היא פרגה קרחת  הגדלה בחרמון.

פרגה קרחת. צילמה: ערגה אלוני © פרגה צהובה. צילמה: ערגה אלוני ©
מימין – פרגה קרחת; משמאל – פרגה צהובה. צילמה: ערגה אלוני ©

ספרות

איזיקוביץ, ד.,1977: פרגה צהובה בקיסריה. טבע וארץ 19:  179- 200

פינברון-דותן, נ. ודנין, א., 1991: המגדיר לצמחי-בר בארץ-ישראל. כנה. ירושלים.

שמידע, א., 2005: צמחי ישראל המדריך השלם לצמחים ופרחים בא"י. הוצאת מפה

.

Flora of North America Association ed. 2000. Flora of North America vol. 3. Oxford University Press, Oxford, New York

Flora of North America: www.efloras.org

www.accessdata.fda.gov FDA Poisons plants. Database:

Thanos, C.A., K. Georghiou and F. Skarou. 1989. Glaucium flavum seed germination an ecophysiological approach. Annals of Botany London 63 (1): 121-130

USDA, NRCS. 2001. The PLANTS Database, Version 3.1. (http://plants.usda.gov). National Plant Data Center, Baton Rouge, LA 70874-4490 USA.

Walmsley, C.A. and A.J. Davy. 1997. The restoration of coastal shingle vegetation: effects of substrate composition on the establishment of seedlings. J. of Appl. Eco. 34(1): 143-153.

Zohary, M,. Feinbrun-Dothan, N., 1966: Flora Palaestina. The Israel Academy of Sciences and humanities Jerusalem

מולקולת גלאוצין

Glaucine (C21H25NO4)

כתבה: ערגה אלוני

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *