עשנן קרליק – מין נדיר ולא ידוע

סיקו, אבי שמידע
תצפית: 18.4.2018
פירסום: 20.4.2018

עשנן קרליק Fumaria kralikii נמצא ב-12.4.2018 פורח בהר-כפיר בדרום גוש הר-מירון.  זהו מין חד-שנתי נדיר הדומה מאוד לעשנן צפוף. לעומת עשנן צפוף, לעשנן קרליק עוקץ פרי נטוי כלפי מטה וצורת הפרי כדורית-עגולה. זהו מין מזרח ים-תיכוני הגדל בחורשים לחים וגדל בארץ בעיקר בגליל העליון.
עשנן קרליק נתון במגדירים ובפלורה פלסטינה מגלילות רבות בחבל הים-תיכוני של ישראל אך כיום הוא מין נדיר ביותר הגדל כיום בעיקר בגליל העליון ובחרמון. לא ברור אם באתרים אשר בהם נאסף עשנן קרליק בעבר (כרמל, השרון, שפלה, עמק-יזרעאל, רמות-מנשה, הרי-יהודה, שומרון) הוא כיום חסר עקב  הכחדת האוכלוסיות או שקיים קושי בהגדרתו ובזיהויו, שכן בפלורה ובמגדירים (פינברון ודנין, 1991) ישנן טעויות בהגדרת תכונות המין בסימן אחד חשוב: הפרי של עשנן קרליק כדורי ולא דמוי אגס מחודד – כמו בציור המוטעה המופיע בפלורה ובמגדיר.
עשנן קרליק דומה כאמור לעשנן צפוף; לשניהם פרח קטן (6-4 מ"מ) וגביע קרומי רחב הגדול מרוחב צינור הכותרת, אך לעשנן קרליק עוקצים הנוטים מטה. כלומר ,בסוף הפריחה ועם גדילת הפרי עוקץ הפרח מתקשת ונוטה בברור כלפי מטה. בספרות המדעית מתואר עוקץ הפרי "כמפושק או נוטה מטה" (התיאור מצמחים מאירופה) אך בישראל העוקצים תמיד נוטים מטה באופן ברור עוד במשך הפריחה. הדורבן של עשנן קרליק צר וארוך לעומת הדורבן של ע.צפוף שצורתו עגלגלה דמוית ספירלה. העלים של ע.קרליק גזורים לאונות צרות ומחודדות.

עשנן קרליק. צילם: סיקו ©

עשנן קרליק. צילם: סיקו ©

בעשרים שנה האחרונות נאסף עשנן קרליק במקומות טחובים אחדים בגליל העליון (הר-כפיר, הר-הלל, כפר-יסיף, נ.אשחר, חניתה, נ.בצת)  ובחרמון בחגורה העליונה של החורש הים-תיכוני (900-1500 מטר). אחד מעמנו (ס.) מצא אותו גם בגליל התחתון ברכס יודפת וקיים גם איסוף יחיד מיער מסעדה בצפון הגולן מלפני 48 שנה.
כל מאמצינו לחזור ולמצוא אותו בכרמל בשומרון ובהרי-יהודה לא צלחו. האם זאת עדות להכחדה של אוכלוסיות המין עם ההתפשטות רעיית הבקר והאורבניזציה או חוסר ידע של חובבי הטבע? בשל נדירותו הרבה והקושי הרב בהגדרת המין אנו קוראים לחובבי הטבע לחפשו ולפתור את התעלומה.

אודות מינים אחרים של עשנן בישראל, ראה במאמר בכלנית: שמידע, א. 2015. עשנן רפואי – מין חדש לישראל הדוחק את מיני העשנן הנפוצים?. כלנית, 2   http://www.kalanit.org.il/?p=2748

4 תגובות למאמר עשנן קרליק – מין נדיר ולא ידוע

 1. עוז גולן הגיב:

  עשנן קרילק איננו מין נדיר.
  הוא נמצא בשפע בכרמל, בשומרון, בהרי יהודה, בחוף הכרמל, בגליל ובגולן.
  אני מכיר אותו מ- מעל 100 אתרים (לפחות…)
  אתר נגיש: לאורך כל צידי הכביש המוביל מפרוד לצפת…. (זהו המין השולט הנפוץ לאורך כל נחל עמוד)…
  הוא גדל גם במעזבות באתרים שונים בארץ….

 2. עמיר פז הגיב:

  כל מה שאחרים זולתך מוצאים איננו נדיר.

 3. עוז גולן הגיב:

  שמידע ביקש שאכתוב זאת בכלנית…
  "עשנן קרליק – דומה לעשנן צפוץ אך עם עוקצי פרחים נטויים – לא נדיר – שכיח בכרמל, חוף הכרמל, בשומרון, בגליל, בגוש עציון ובגולן. אני מכיר אותו מ- מעל 100 אתרים,
  אתר נגיש: כל יישובי ואדי קנה בשומרון. צמח מעזבות סביב עמנואל.
  נפוץ לכל אורכו של נחל עמוד ובצדדי כביש פרוד-צפת. יוצר מרבדים במדרונות הר מצפה הימים. להערכתי- מעל ל- 100 אתרים בישראל.
  "
  העליתי תמונות ל"בוטניקה לאוהבים". נפוץ גם סביב אריאל…במעזבות…
  https://www.facebook.com/photo.php?fbid=2135489046469133&set=pcb.1883517071680045&type=3&theater&ifg=1

 4. דר בן נתן הגיב:

  ראיתי עשנן קראליק השנה בשני אתרים בכרמל – מחצבת קדומים ונחל אורן, וכמו כן נמצא בשתי תחנות בהשתלמות ב22 לפברואר השנה – ביער עירון ובואדי נמר למיטב זכרוני. אספתי אותו גם משמורת המסרק בהרי ירושלים לפני כמה שנים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *