חלבלוב עב-זרע Euphorbia phymatosperma התגלה מחדש בירושלים לאחר 76 שנה

רון פרומקין, אקולוג ron.frumkin@gmail.com
תאריך גילוי – 20.3.2017
תאריך פירסום – 30.8.2017

חלבלוב עב-זרע Euphorbia phymatosperma, צמח אדום בסכנת הכחדה הגדל בשדרת ההר המרכזי ובחרמון – התגלה מחדש בירושלים, לא רחוק מהאתר בו נאסף לאחרונה לפני 76 שנה. במסגרת סקר טבע עירוני שנערך ב-20/3/2017 בתוואי המיועד לרכבת הקלה בירושלים למרגלות שכונת גבעת מרדכי, נערך סקר צמחייה במרחב התכנית. במרכז ציר המסילה המתוכננת, לא רחוק מאפיק נחל רחביה, במורד עמק המצלבה, נמצא כתם זעיר שגודלו כ-3 מ"ר ובו לפחות 300 פרטים של חלבלוב עב-זרע. הריכוז שאותר נמצא בתחתית מדרון סלעי, בנוף של בתה עשבונית בשליטה של שומר פשוט.

בית הגידול של חלבלוב עב-זרע בתא השטח המסומן, צולם ב- 27/8/2017. רון פרומקין ©

בית הגידול של חלבלוב עב-זרע בתא השטח המסומן, צולם ב- 27/8/2017. רון פרומקין ©

לאחר שהתברר כי לא ניתן יהיה לשמר אוכלוסייה נדירה זו באתרה, נאספו כ-100 הלקטים עם זרעים שהועברו לבנק הגנים לצמחיית ארץ-ישראל, ולגן הבוטני האוניברסיטאי בירושלים, הנמצא בסמוך לאתר, במטרה לגדלם ולהשיבם לטבע באתר מתאים. עם זאת, בעת איסוף הזרעים, מרבית ההלקטים כבר נשרו ולא התאפשר לאספם. לפיכך, במטרה להציל את מאגר הזרעים המצוי עדיין בקרקע, נאספה בימים אלה (אוגוסט 2017) שכבת הקרקע העליונה ע"י רשות הטבע והגנים, והועברה לפיזור באתר אחר באזור ירושלים, בתקווה שאוכלוסייתו של מין נדיר זה תתחדש במיקום מוגן.

חלבלוב עב-זרע. צילם: רון פרומקין ©  חלבלוב עב-זרע. צילם: רון פרומקין ©  חלבלוב עב-זרע. צילם: רון פרומקין ©   חלבלוב עב-זרע. צילם: רון פרומקין ©
חלבלוב עב-זרע. צולם ביולי 2017. צילם: רון פרומקין ©
מימין לשמאל לפי הסדר: צמח יבש; הלקטים וזרעים; זרע; זרע עם גופיף שומני (Elaiosome)המושך נמלים המסייעות להפצתו.
להגדלה – לחצו על התמונות

על הצמח
חלבלוב עב-זרע  הנו עשבוני חד-שנתי נמוך הדומה לחלבלוב פעוט, אלא הפרי שלו גדול במיוחד(4-6 מ"מ) והוא גדל בחגורת הספר הגבוהה בבתות ושטחי חורש פתוחים ; חלבלוב עב-זרע הוא בעל תפוצה מקוטעת באזורנו – הצמח מוכר בחרמון ובצפון הגולן, ולאחר הפסקה גאוגרפית, גדל בשדרת ההר המרכזי – נדיר מאוד בשומרון, בהרי יהודה ( הר–גילה, אספר-מיצד, עמק הפירים בגוש עציון, חרבת-זיף) ושכיח עד נדיר ברכס מעון.  תיאור ופירוט מלאים מצויים בכרך א' של הספר האדום (שמידע ופולק, 2007). הגדרתו כמין אדום נקבעה בשל נדירותו בישראל – 4 אתרים בלבד . על-פי הספר האדום (שמידע ופולק 2007) – נקבע חלבלוב עב-זרע כמין אדום, הנמצא בסכנת הכחדה בישראל.  חלבלוב עב-זרע תועד פעמיים בירושלים: לראשונה ב-1925, ולאחר מכן נאסף ב-1941, בעמק המצלבה. מאז, כל המאמצים לאתרו בירושלים עלו בתוהו.
הממצא הנוכחי מדגיש את הצורך בביצוע סקרים פרטניים של מיני צמחים בסכנת הכחדה באתרי טבע עירוניים המיועדים לפיתוח. סביר כי חלבלוב עב-זרע  עדיין מתקיים באתרים נוספים בעמקי מערב ירושלים, ויש לקוות כי ממצא זה סייע לאיתור מוקדים נוספים שעליהם ניתן יהיה להגן בעוד מועד. הצמח פורח מעט לאחר שיא הפריחה האביבית (כלומר בתחילת עד אמצע אפריל) כאשר ניתן למצוא פרטים ירוקים בפרי עד חודש יוני.

בשנים האחרונות נמסר על אתרים רבים נוספים בארץ  של חלבלוב עב-זרע. לפי  אטלס התפוצה של צמחי ישראל (Danin, 2004) הוא שכיח גם בנגב הצפוני, אך אין לכך תיעוד בעשביית האוניברסיטה העברית.  לפיכך יש צורך לחזור לבדוק את כל הממצאים ואת כל האתרים על מנת להגדיר את מעמדו המדויק של המין במסגרת הקטגוריות של המינים האדומים. מספר האתרים שנצפו בשלושים השנים האחרונות על ידי חוג כלנית הוא 14 למעט האתר החדש.

חלבלוב עב-זרע. צילם: רון פרומקין © חלבלוב עב-זרע. צילם: רון פרומקין ©
חלבלוב עב-זרע. צילם: רון פרומקין ©
מימין – צמח ירוק, 20.3.2017; משמאל – צמח יבש, 2.8.2017
להגדלה – לחצו על התמונות

ספרות

שמידע, א. ופולק, ג. 2007. הספר האדום – צמחים בסכנת הכחדה בישראל. כרך א'. הוצאת רשות הטבע והגנים

Danin, A. 2004. Distribution Atlas of Plants in the Flora Palaestina area. The Israel Academy of Sciences and Humanities. Jerusalem.נים.

===========================
כל הזכויות שמורות ל"כלנית" ©
ציטוט: פרומקין, ר., 2017, חלבלוב עב-זרע Euphorbia phymatosperma התגלה מחדש בירושלים לאחר 76 שנה, חדשות בוטניות, כתב-עת "כלנית" מספר 4.

חלבלוב עב-זרע Euphorbia phymatosperma התגלה מחדש בירושלים לאחר 76 שנה

7 תגובות למאמר חלבלוב עב-זרע Euphorbia phymatosperma התגלה מחדש בירושלים לאחר 76 שנה

 1. עוז גולן הגיב:

  חלבלוב עב זרע שכיח למדי לאורך גב ההר ביהודה (נפוץ בכל מרחב גוש עציון, לאורך שדרת הר חברון וכן ברכסים המזרחיים זיף-ומעון), שכיח בבינימין (גוש בעל חצור) ובגב הרי השומרון.
  להערכתי, מחוץ לחרמון מצוי בכ- 200-300 אתרים.

 2. "אבי שמידע הגיב:

  תודה לעוז גולן על הנתונים בקשר לשפעתו ותפוצתו של חלבלוב עב-זרע. אכן עוז גולן הוא אשר מצא את חלבלוב עב-הזרע ראשון ברכס מעון וגילה באזור לפחות 9 אתרים שונים, כולל באזור זיף-אריסטובוליה. באזור זה הצמח נדיר אך נמצא כנראה לפחות ב-30-70 אתרים, אך בשאר האזורים המוזכרים אנו חושבים (מערכת "כלנית") כי הצמח נדיר ביותר ובמיוחד באזור רום רכס השומרון [אשר "משום מה" כוללים אותו בשנים האחרונות בשם "חבל בנימין"..] – שם הוא נמצא עד כה לידיעתנו במספר אתרים קטן מאצבעות כף יד. נשמח מאוד אם הכתבה על החלבלוב והדיון הנוכחי יביאו את אוהבי הצמחים לחפש ולאתר את המין באתרים נוספים ברחבי השומרון ובשאר אזורי הארץ. נשמח אם תיעוד המין יכלול גם ייבוש עשביה (לשלוח לעשבית האוניברסיטה בירושלים, גבעת-רם) ולא רק תמונה.
  מערכת כלנית מעלה על נס את המציאה של חלבלוב עב-זרע על ידי ד"ר רון פרומקין על קו המסילה בירושלים, ובמיוחד מעריכה את הטיפול הנלווה למציאה – ייבוש פרטי עשביה, הודעה לרט"ג והעברת "בנק הזרעים בקרקע" לאתר חלופי.

 3. עוז גולן הגיב:

  שלום,

  מאז מציאתו ברכס מעון ובאזור זיף, חלבלוב עב זרע נמצא בהרבה סיורים בשומרון, בבינימין ובגוש עציון.
  הערכתי את מספר האתרים בכ- 200-300.

  בברכה

  נ.ב., הצמח שולט ברכס הכנוב ובאזור תקוע.

 4. יובל ספיר הגיב:

  חלבלוב עב-זרע נמצא ב-1996 בעין יעל שבנחל רפאים. כך שהכותרת צריכה להיות "התגלה מחדש בירושלים לאחר 21 שנה".

 5. עמיר פז הגיב:

  200-300, למה לא 800 ? או 1.300 ? איזו הגחכה !

 6. עוז גולן הגיב:

  יובל, יש כאלה אשר לא רואים את עין יעל שבנחל רפאים כחלק מירושלים. מצאתי אותו גם במר-אליאס אך אמרו לי שזה לא נחשב כחלק מירושלים……
  לדעתי, גם עין יעל וגם מר אליאס נחשבים "ירושלים" והחלבלוב נמצא בהם…..

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *