כרכום גיירדו Crocus aleppicus או מוטציה של כרכום חורפי Crocus hyemalis?

יואב סילברט – חוג כלנית  bdalia@bezeqint.net
דליה בונס –     חוג כלנית   bdalia@bezeqint.net
אבי שמידע המחלקה לאבולוציה ואקולוגיה והמרכז לרציונליות, האוניברסיטה העברית ירושלים   avi.shmida@gmail.com
תאריך תצפית – 25.11.2017
תאריך פירסום – 12.12.2017

במהלך טיול בחורבת לובים מצפון לבית אורן בכרמל ב- 25.11.2017 מצא המחבר הראשון (יואב סילברט) פרחים  של כרכום שנראו ככרכום חורפי, אלא שהמאבקים בפרח היו צהובים ולא שחורים, כרגיל בכרכום חורפי. צילומים נשלחו לבדיקה ואכן התברר שזו מציאה של ממש שכן בכל אזור הכרמל פורח בעונה זו כרכום חורפי אשר לו מאבקים "שחורים"  או יותר במדויק, הצבע החיצוני של דופן המאבק הוא סגול-כהה טרם היפתחו; לאחר שהמאבק מבשיל ומתבקע בוקעים ממנו גרגרי אבקה צהובים. צבע המאבקים הוא סימן מבדיל בין כרכום חורפי וכרכום גיירדו. בכרכום חורפי המאבקים שחורים ואילו בכרכום גיירדו הקרוב לו, המאבקים צהובים. על כן חשוב לבדוק את צבע המאבקים לפני הבשלתם. הכרכום האופייני לכרמל ולכל החבל הים תיכוני שמחוץ לגליל המזרחי, לגולן ולחרמון הוא כרכום חורפי, בעוד שבגלילות הצפוניות הללו שולט כרכום גיירדו. המציאה בחרבת לובים בכרמל היא אפוא מציאה יוצאת דופן של מין צפוני באזור בו שולט בדרך כלל כרכום חורפי. בבדיקה נוספת התברר כי בחלק מהגבעה של חרבת לובים שולט כרכום בעל מאבקים צהובים בעוד שבכל שאר אזורי הכרמל פורח באותה עת כרכום חורפי[1] שצבע מאבקיו "שחור" כרגיל.

כרכום חורפי בחורבת לובים בכרמל עם מאבקים צהובים. צילם: יואב סילברט © כרכום חורפי בחורבת לובים בכרמל עם מאבקים צהובים. צילם: יואב סילברט © כרכום חורפי בחורבת לובים בכרמל עם מאבקים צהובים. צילם: יואב סילברט ©
כרכום חורפי בחורבת לובים בכרמל עם מאבקים צהובים. צילם: יואב סילברט ©
להגדלה – לחצו על התמונות

האם האוכלוסייה הגדלה בחרבת לובים ליד בית-אורן שייכת לכרכום גיירדו, מין קרוב וויקרי לכרכום חורפי הגדל בדרך כלל רק בגליל העליון המזרחי, בגולן ובחרמון בישראל? או שמא זו מוטציה מקומית של כרכום חורפי עם מאבקים צהובים?
כדאי לציין כי עוד ב-1978 כתבו פינברון ושמידע (Feinbrun and  Shmida, 1978) אודות אוכלוסיות של כרכום גיירדו הגדל בגבעות הכורכר של חוף הכרמל, אוכלוסייה אשר תוארה בספר האדום של צמחי ישראל כתת-מין חופי אנדמי. אך עד למציאה זו איש מחובבי הטבע ומעשבבי הפרחים לא הצליח למצוא את כרכום גיירדו בהר-הכרמל עצמו. בגב אונות העטיף רואים פסי צבע סגול, תכונה האופיינית לתת-המין החופי של כרכום גיירדו. כמו כן העלים צרים (2מ"מ) לעומת עלי כרכום חורפי שרוחבם 3 מ"מ. הפס הלבן המופיע לאורך מרכז העלה אופייני לכל מיני הכרכום.

כרכום חורפי - מאבקים הכהים. צילם:יואב סילברט © אלוני יצחק.

כרכום חורפי. המאבקים כהים לעומת כ.גיירדו בו המאבקים צהובים. צילם: יואב סילברט © צולם באלוני יצחק.

 

מפת מיקום של חרבת לובים בכרמל. מתוך אתר עמוד ענן

המיקום של חרבת לובים בכרמל. מתוך אתר עמוד ענן

ספרות

שמידע, א,. פולק, ג., פרגמן-ספיר, א,.  2011. הספר האדום –  צמחים בסכנת הכחדה בישראל, כרך ב'. רשות הטבע והגנים

Feinbrun N  and  Shmida A 1978.  A review in the genus Crocus in Israel and neighboring  countries. Israel J. of Botany  26: 172-189

הערה
[1] רצוננו להודות לאיתי נחשון אשר הכיר בעבר את האוכלוסיה "צהובת-המאבקים" של כרכומי חרבת לובים וסיפר על כך ליואב סילברט.

===========================
כל הזכויות שמורות ל"כלנית" ©
ציטוט: סילברט, י., בונס, ד., שמידע, א., 2017, כרכום גיירדו Crocus aleppicus או מוטציה של כרכום חורפי Crocus hyemalis?, חדשות בוטניות, כתב-עת "כלנית" מספר 4.

כרכום גיירדו Crocus aleppicus או מוטציה של כרכום חורפי Crocus hyemalis?

5 תגובות למאמר כרכום גיירדו Crocus aleppicus או מוטציה של כרכום חורפי Crocus hyemalis?

 1. איתי נחשון הגיב:

  כרכום גיירדו דווח מהאזור (דווח רת"ם) ע"י עמיר ספיר כבר ב 25/10/2005. אני פגשתי בהם לראשונה ב 5/12/2005 וכששאלתי בפורומים של תפוז הופניתי לדווח של עמיר. מאז ביקרתי שם מעט מאוד פעמים בעונת הסתיו לבדוק שהאוכלוסיה שם יציבה.

  פגשתי ברכס לובים (ממערב לחרבת לובים) גם קרקפן צהוב (דרדרת צהובה) וכפיות שעירות שאיני מכיר במקומות אחרים בכרמל.

 2. אבי שמידע הגיב:

  אכן במרכז רתם עליו השלום ובתצפיות נוספות, התאספו דיווחים על פריחת "כרכום גיירדו" מאזור הכרמל , עמיקם ועוד. אלא שאף פעם לא היינו בטוחים שאלה באמת עדויות של פרח בעל "מאבק סגור בצבע בצהוב" ולא מאבק כהה אשר הבשיל והתפוצץ; שכן גם כרכום חורפי לאחר האנטזיס מפזר ומנגיש אבקה צהובה ועל כן מאבקיו נראים יותר צהובים מ"שחורים".
  חשוב לשים לב גם לתכונות נוספות האופייניות לכ.גיירדו לעומת כ.חורפי – רוחב העלים וכתמים סגולים בצד הגבי של העטיף. שתיהן צולמו בתמונות של יואב ודליה.
  כבר בשנות השבעים של המאה הקודמת הובאו מהכרמל והשומרון פרחי כרכום "חורפי-גיירדו" לנעמי פינברון והיא קבעה כי "זו מוטציה צהובה" של כרכום חורפי. מציאות אוכלוסיה קבועה בת-קיימא סתוספת סימן "צרות העלה" מאששת את ההגדרה שלפנינו כ.גיירדו עצמאי ושונה מכ.חורפי. מעניין אם במקום יש בני כלאיים ומקווה שחובבי הטבע בעתיד יבדקו זאת.

 3. אראלה הרי הגיב:

  למעשה, איתי נחשון הוביל את דליה, יואב וגם אותי אל כרכום גיירדו שבחורבת לובים (לא רק סיפר עליו.) כך שהקרדיט מגיע לאיתי. למעשה היו שם מאות כרכומים.

 4. שיר ורד הגיב:

  אל כרכום גיירדו שבחורבת לובים הגעתי כבר ב 2005 בעקבות הדווחים של איתי נחשון בפורומים.
  מלבד צבע המאבקים, הוא בולט היטב בכתמים הסגולים בגב עלי העטיף.
  כמו בכוכרכרי מעגן מיכאל , מעיין צבי וחורבת מלח, לא מצאתי מעברים בינו ובין כרכום חורפי הגדל באותם אתרים.
  ההשערה שלי היא שכרכום גיירדו הגיע לחורבת לובים יחד עם אבנים שנחצבו מכורכרי חוף הכרמל (מחצבות כאלו קיימות גם בחורבת מלח וגם בחוף מעגן מיכאל) ושימשו לבניית המבנים של חורבת לובים. אם ההשערה נכונה, מדובר באוכלוסיה ששרדה במקום מאות שנים.

 5. עירית הגיב:

  תודה לכם על הדיווח המעניין. השבוע, 20.12.2017 פגשתי בירושלים משטח של כרכום חורפי ובתוכו פרטים אחדים עם כתמים סגולים מאד עזים כך שהעורקים הסגולים כשלעצמם ללא סימנים נוספים אינם סימן טוב.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *