סתוונית בכירה התחילה לפרוח בפסגת הר-מירון

יואב גרטמן, קיבוץ יגור

המין הראשון לפריחה מבין 7 מיני הסתווניות הפורחות בארצנו בחבל הים-תיכוני היא סתוונית בכירה Colchicum troodi  (שם התואר של המין בעברית "בכירה" מציינת את היותה ראשונה לסתווניות הפורחות). אמנם חצב מצוי הוא המציין הפופולארי המקובל של בוא הסתיו שכן הוא שכיח מאוד וגדל באתרים קרובים ליישובים, אך הצמח המאפיין יותר מכל את תחילת הסתיו ממש הוא סתוונית בכירה, ועל כן כה מתאים לה השם העברי. רוב מיני הסוג סתוונית בארץ  אכן פורחים בסתיו (למעט סתוונית הנגב הפורחת בחורף) וגם זהו המין הראשון לפריחה בחבל הים-תיכוני.
סתוונית בכירה גדלה רק בגליל העליון ובמרגלות החרמון בחורש לח בכמות משקעים רבה. שושנות העלים הרחבים מופיעות גם במעבה החורש בצל כבד אך פריחה מתקיימת רק בשושנות הגדלות בתנאים של חצי צל ובקרחות יער. בסתוונית בכירה קיים "היפוך פריחה": קודם פורחות האוכלוסיות הגדלות בפסגות ההרים ומאוחר יותר פורחות האוכלוסיות ברום נמוך. מדוע? שכן במקומות הרמים הטמפרטורות מתחילות לרדת מוקדם יותר וכנראה שזהו האות לניצני הפריחה להתחיל לפרוח.

סתוונית בכירה. צילום: יואב גרטמן ©

סתוונית בכירה פורחת בהר מירון – 6.9.2016. צילום: יואב גרטמן ©

האם באמת זהו המין של הסתוונית הפורח בארץ  הכי מוקדם? לא ולא! סתוונית הקליפות הגדלה בהר הנגב ובהרי אדום מקדימה לפעמים את הסתוונית הבכירה אלא שהשנה עדיין לא הגיעו דיווחי פריחה של סתוונית הקליפות.

ואיך נבדיל בין סתוונית בכירה לסתוונית ירושלים הפורחות בהר-מירון באותו בית-גידול? על כך ראו בספרות המצורפת.

ספרות

 1. דפני א., א. שמידע ומ.אבישי, 1975 – הפריחה של מבשרי הגשם בצמחיית א"י. "טבע וארץ", י"ז:6, 269-281.
 2. שמידע, א. פולק, ג., פרגמן-ספיר, א. 2011. הספר האדום- צמחים בסכנת הכחדה בישראל, כרך ב', רשות הטבע והגנים.

3 תגובות למאמר סתוונית בכירה התחילה לפרוח בפסגת הר-מירון

 1. דר בן נתן הגיב:

  סתוונית הקליפות פורחת כבר מזה שבוע בהר הנגב ודווחה ע"י אלברט קשת, טיקי עוזר ועוד… היא כמעט תמיד מקדימה את הבכירה.

  • מערכת כלנית הגיב:

   תודה על העידכון אודות פריחת סתוונית הקליפות בהר הנגב. ועם זאת, אנו מצפים שבתגובה יצוינו המקור או הבמה שמהם מצוטט הדיווח וכן מיקום מדויק. באותה המידה יש להקפיד שכאשר מפרסמים בבמות אינטרנט אחרות מידע ותכנים שמתבססים על חומר שמתפרסם בכלנית – יש לציין את כלנית כמקור המידע, בנוסף לאדם אשר מסר או חיבר את התוכן.

 2. דר בן נתן הגיב:

  היו דיווחים בקבוצת "בוטניקה לאוהבים" בפייסבוק מבורות לוץ ומצפה רמון

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *