קרדמין עטוי – מין זר חדש לצמחיית ישראל

אהרוני מור, קיבוץ כנרת וחוג בוטניקה "כלנית" – moryael02@gmail.com
אורי שטיין, חוג בוטניקה "כלנית" – usto@netvision.net.il
רודיגר פרסה, אדריכלות נופית, אוניברסיטת הנובר – prasse@umwelt.uni-hannover.de
אבי שמידע, חוג בוטניקה "כלנית"  avi.shmida@gmail.com
9.1.2017

בסיור בוטני שערכו חלק מחברי חוג לבוטניקה כלנית צלמו החברים את מיני הצמחים הפורחים ברחבי בקעת הירדן וברכס הסרטבה. תוך כדי צילום, תפשה עינו של אחד מהם (א.מ.) צמח מצליב "רגיל" בעל פרחים לבנים זעירים אשר לא זוהה כאחד מהמינים הידועים הגדלים בארצנו. הגדרה מאומצת של הצמח, הפרחים והפירות הביאה למסקנה כי לפנינו מין זר חדש לישראל – קרדמין עטוי  Cardamine occulta Hornem. 

קרדמין עטוי. צילם: אהרוני מור © קרדמין עטוי. צילם: אהרוני מור ©  קרדמין עטוי. צילם: אורי שטיין © קרדמין עטוי. צילם: אורי שטיין ©
קרדמין עטוי
שתי תמונות מימין – צילם: אהרוני מור ©; שתי תמונות משמאל – צילם: אורי שטיין ©
להגדלה – לחצו על התמונות

מתברר כי זהו "עשב רע"  (רודרלי) שמקורו מאסיה הערבתית-ממוזגת אשר "פלש" לאירופה רק בשנת 1993 ומתפשט במדינות השונות באירופה ובארצות הים-התיכון הצפוניות במהירות רבה (  Marhold et al. 2016 ). בעבר התבלבלו בארצות אירופה והגדירו אותו בפלורה של אירופה (Tutin et al.1964-1980),  כצורה המזרחית של קרדמין מהמין Cardamine flexuosa. בקרדמין שעיר, שהוא המין המוכר מצמחיית ישראל, העלים מרוכזים בבסיס הצמח בצורת שושנת בעוד שבקרדמין עטוי העלים מפוזרים לכל אורך גבעול הצמיחה. כמו כן, העלעלים בקרדמין עטוי הם בעלי אונות מפורצות, לפחות בחלק מהעלים, העלעל האמירי לרוב רחב וגדול יותר משאר העלעלים. הצמחים שנמצאו היו קרחים לחלוטין אך יודגש כי גם קרדמין שעיר איננו שעיר כלל, למרות שמו המטעה. פרטים נוספים על המין החדש, כולל קצב פלשנותו ומידת הפוליפלואידיה שבו – יפורסמו בקרוב בכלנית.

קרדמין עטוי. צילם: רודיגר פראסה ©

קרדמין עטוי בסדקי מדרכה.  הנובר, גרמניה. צילם: רודיגר פראסה ©

קראו עוד בכלנית על קרדמין שעיר

ספרות

Marhold, K., Šlenke, M., Kudoh, H. and Zozomová-Lihová, J. 2016 Cardamine occulta, the correct species name for invasive Asian plants previously classified as C. flexuosa, and its occurrence in Europe. Phytokeys 62: 57 – 72

Tutin, T.G., Heywood V.H., Burges N.A., Moore D.R., Valentine D.H., Walters S.M., Webb D.A., (eds.) 1964–1980. Flora Europaea. 5 Vols. Cambridge University Press.

5 תגובות למאמר קרדמין עטוי – מין זר חדש לצמחיית ישראל

 1. שיר ורד הגיב:

  כל הכבוד לאהרוניק מור ופרופסור שמידע על זיהוי הקרדמין העטוי.
  לדעתי, מין זה כבר נמצא בארץ מספר שנים והוא מתפשט בעיקר במשתלות ומשם הגיע גם לגינון פרטי וציבורי ואף לשטחי בר. יתכן שכיום יש יותר אוכלוסיות של קרדמין עטוי מאשר של קרדמין שעיר. כנראה, שעד כה אף אחד מהבוטנאים החובבים והמקצוענים, כולל חוקרים מארופה המבקרים בארץ לא שמו לב למין זה.
  בעקבות הכתבה בדקתי אוכלוסיה מצומצמת של קרדמין הגדלה בגינון בנתניה ונמצא שהיא אכן של קרדמין עטוי. אוכלוסיה זו מוכרת לי כשנתיים שלוש.
  בנוסף, עברתי על מעט התמונות שיש לי של קרדמין ולפחות במקרה אחד התמונות זוהו גם ע"י פרופסור שמידע כקרדמין עטוי, מדובר בתמונות שצילמתי בגן איריס (הגן הבוטאני של אילן טל בכפר יהושוע) בשנת 2013.
  אני פונה בזאת לכל חובבי צילום הפרחים שיש להם אוסף תמונות גדול לנסות ולאתר תמונות של קרדמין ולזהות האם מדובר בקרדמין עטוי או שעיר ולדווח כתגובה לכתבה זו. מי שלא בטוח בזיהוי יכול לשלוח אלי או לפרופסור שמידע לזיהוי. אנחנו מנסים לברר מתי הופיע הקרדמין העטוי לראשונה בישראל.

 2. אצלי בעציץ גדל לתפארת קרדומין. אורי פרגמן הגדיר לי אותו כקרדומין שעיר. כשאני מתבונן בתמונות של המאמר כאן על הקרדומין העטוי הן נראות לי זהות לתמונות שצילמתי את הפרט בעציץ שלי.
  איך מבדילים ביניהם?

 3. אורי פרגמן-ספיר הגיב:

  תודה, מרתק! בפרטים של קרדמין שעיר מחורש מרום גולן צורת העלעלים מתאימה, אבל העלים עולים למעלה במעלה הגבעול. עדיין לא השתכנעתי שמדובר במין טוב

 4. שיר ורד הגיב:

  תגובה לאורי וליאור
  לאחר בדיקת תמונות ומספר פרטים בשטח ודיונים במייל מול פרופסור שמידע הגעתי למסקנה שהתיאור בכתבה איננו מדויק.
  קרדמין שעיר – לצמח שני סוגי עלים, עלי שושנת המחולקים לעלעלים עגולים ובעלי אונות עגולות ועלי גבעול המחולקים לעלעלים מאורכים ולרוב לא משוננים.
  קרדמין עטוי -לצמח אין כלל עלי שושנת , העלעלים של עלי הגבעול בצורות שונות ורובם בעלי אונות משוננות.

 5. עוז גולן הגיב:

  הבעיה היא שבמטע התמרים בבקעת הירדן המין מאוד ואריאבילי. מוצאים את כל טיפוסי העלים…. אני לא משוכנע שזה מין טוב. צריך לבדוק זרעים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *