מין חדש, אמברוסיה חשופת-שיבולת התגלה בישראל

יפעת יאירyairy2006@gmail.com
ברוך רובין –  rubin@mail.huji.ac.il
המכון למדעי הצמח, הפקולטה לחקלאות, האוניברסיטה העברית בירושלים,  רחובות

המין אמברוסיה חשופת-שיבולת (Ambrosia psilostachya DC) הוא מין זר בישראל הגדל בארצנו רק באתר אחד, בחוף הבונים. הוא נמצא באתר זה על ידי יואב גרטמן (עם יונתן) בשנת 1990 ומתועד בעשבייה משנת 2007 על ידי שיר ורד, ומאז מקיים במקום אוכלוסיה יציבה אשר טרם התפשטה לאתרים נוספים. הצמח הוגדר בטעות בספר האדום של צמחי ישראל (שמידע ופולק, 2007) כאמברוסיה ימית וגם בית-גידולו בשמורת הבונים איננו "שטח מלוח על חול וכורכר" אלא שולי דרכים ואתרים מופרעים.
אישור להגדרת המין ניתן על ידי ד"ר J. Strother, מומחה לסוג אמברוסיה אשר חיבר את המגדיר למיני האמברוסיה של צפון אמריקה.

זרע אמברוסיה חשופת-שיבולת, צלמה יפעת יאיר © זרע אמברוסיה מכונסת, צלמה יפעת יאיר ©

מימין: זרע אמברוסיה חשופת-שיבולת, צלמה יפעת יאיר ©
משמאל: זרע אמברוסיה מכונסת, צלמה יפעת יאיר ©
לצפיה מיטבית – לחץ על התמונה

זהו מין רב שנתי בעל עלים מחולקים שמוצאו מצפון אמריקה והוא גדל כיום  כצמח זר גם באירופה, אסיה ואוסטרליה. שם המין הלטיני  "psilostachya" (וכן גם תרגומו לעברית) ניתן לו על תכונת התפרחת של הפרחים החסרה עלים מלווים – בהשוואה למיני אמברוסיה קרובים. תפרחת א.חשופת-שיבולת זקופה והיא נושאת פרחים זכריים רבים ובבסיסה מספר מועט של פרחים נקביים.
המין אמברוסיה חשופת-שיבולת קרוב ודומה חזותית לא.מכונסת; ניתן להבדיל בין שני המינים  בעיקר לפי צורת הזרעונים; לזרעוני אמברוסיה מכונסת שיכים מאונקלים ואילו בזרעוני א. חשופת-שיבולת יש מספר יבלות עגולות (ראו בתמונות). כמו כן מספר השיכים על פני הזרעון קטן יותר: בא.חשופת-שיבולת 6-1 שיכים ובא.מכונסת 13-8 שיכים.
כיום גדלים בישראל ארבעה מיני אמברוסיה: אמברוסיה מכונסת (Ambrosia confertiflora DC) מין פולש, אמברוסיה צרת-עלים (A. tenuifolia Spreng) ואמברוסיה חשופת-שיבולת (A. psilostachya DC) שהם מינים מאוזרחים, ואמברוסיה לענתית (A. artemisiifolia L) – מין מזדמן. כתבה על מיני הסוג בארץ, כולל מגדיר שכתבה הגר לשנר, התפרסמה לאחרונה בכלנית.

מאמר על מיני האמברוסיה בישראל יצא בקרוב בגיליון מיוחד לזכרו של פרופ' אבינעם דנין ז"ל  של העיתון Israel Journal of Plant Science שעורכת פרופ' פועה בר.

3 תגובות למאמר מין חדש, אמברוסיה חשופת-שיבולת התגלה בישראל

 1. הגר לשנר הגיב:

  האמברוסיה הזו נתגלתה כאמור כבר לפני יותר מ-25 שנה, אך נדרש מאמץ גדול לזהות אותה, ועל כך תודה ליפעת.

  לצמח יש קני שורש באמצעותם נוצר עומד גדול.
  בית הגידול הוא שקע לח מוצף לעתים בחורף.

  למעונינים להכיר את הצמח: הוא גדל נמצא לאורך השביל של הולכי הרגל ממערב לכביש הגישה לחוף הבונים, בין הכביש לגדר השמורה, כ-50 מ' מצפון לשער הכניסה לשמורה. אי-אפשר לפספס.

  לדעתי צריך לדאוג להשמדה של הצמח בגלל פוטנציאל פלישה נוסף, ובגלל הקרבה הגדולה לשמורה.

 2. "אבי שמידע הגיב:

  גם לדעתי מומלץ לדאוג להשמדתה. ישנם עדויות כי צמחים זרים אשר אוכלוסיותיהן לא התרחבו במשך שנים – עברו "אדפטציה" לתנאים המקומיים ולפתע , לאחר שנים שהיו מוגדרים כצמחים "לא פולשים" הפכו ל"פגע רע".

 3. האם ניתן לקבוע שכל האוכלוסיות שהוגדרו בעבר כאמברוסיה ימית, הינן אוכלוסיות של מינים גרים? (העניין שלי הוא ספציפית לדיווחים על אמברוסיה באזור תל אביב ובני ברק בשנות ה-1930).

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *