נטופית רפואית Althaea officinalis נמצאה מחדש באחו בנימינה

נעם עביצל noam68@zahav.net.il
בהשתתפות אורי פרגמן-ספיר ומערכת כלנית

נטופית רפואית  Althaea officinalis  נצפתה בסיור ב – 3/9/2016 בחלקו המערבי והביצתי של אחו בנימינה. נמצא שיח בודד גדול, פורח ומרשים שלא היה קשה לזהותו כנטופית רפואית, מין בסכנת הכחדה שלא נראה שנים ארוכות בארץ. הצמח נראה כשיח גדול שגובהו ורוחבו כ-2 מ' והיה בשיא פריחה, וסביבו צמחיית בתי גידול לחים עם שפע פריחה של שנית גדולה, נענה משובלת, ערברבה שעירה, מדד זוחל  ועוד. יש לציין שחלקו המערבי של אחו בנימינה לא מטויל בעיקר בשל העובדה שהיה מוצף בשנים האחרונות. לאחרונה ניתן היה לשוטט שם ולגלות במקום שפע פריחה ובכלל זה את הנטופית. חיפוש יסודי אחר עוד פרטים בשטח לא הניב תוצאות.

נטופית רפואית. צילום: נעם עביצל © נטופית רפואית. צילום: נעם עביצל © נטופית רפואית. צילום: נעם עביצל ©

נטופית רפואית. צילום: נעם עביצל ©

לפי הספר האדום (שמידע וחוב' 2011), מין זה נמצא בארץ בסכנת הכחדה חמורה (מספר אדום 6.8). מרבית האוכלוסיות אשר גדלו בעבר בבתי גידול לחים נכחדו בגלל ההתייבשות והזיהום של מקווי המים. בעת כתיבת הספר האדום, הצמח היה ידוע רק פרט אחד באחו גונן בעמק החולה, אשר תועד פעם אחרונה ב-2002 וייתכן שגם משם נכחד. האיסוף האחרון לעשבייה באיזור בנימינה הוא של אלכסנדר איג משנת 1923, וממקומות קרובים יש איסופים משנות ה-20  של המאה הקודמת גם בחדרה, גן שמואל ומביצת הכבארה. השאלה היא  האם האוכלוסייה שתועדה בעבר המשיכה את קיומה בדרך כלשהי ורק לא נסקרה ולא תועדה לאחר מכן, או שמדובר בהתבססות חדשה שמקורה בהפצה ארוכת טווח? יש לזכור שנטופית רפואית היא מין של בתי גידול לחים באזורים יותר גשומים וקרים באירופה ובאסיה שמצפון לישראל עם תפוצה גיאוגרפית רציפה, ואילו בארץ ובמזרח התיכון בכלל – תפוצתה מקוטעת. האפשרות של הגעה חדשה של זרעים מהצפון בעזרת עופות מים אפשרית, בדומה לעוד צמחים של מעונות לחים הנפוצים מאד בחגורה אקלימית קרה ויותר (קרד שסוע, קערורית הביצות) המופיעים בצורה אפיזודית בבתי גידול לחים אך אינם מתבססים באופן קבוע. במקרה של נטופית רפואית, סביר (אך לא ודאי לחלוטין) שנוכחותה בארץ לא הייתה אפיזודית שכן בעבר גדלו בארץ כ-10 אוכלוסיות קבועות שתועדו במקומות שונים לאורך שנים ארוכות. עם זאת אין להוציא מכלל אפשרות שהפרט שנמצא מצביע על ייסוד אוכלוסייה חדשה ממקור כלשהו של הפצת זרעים, ובאותה מידה ייתכן גם שהתרחשה התחדשות מניצנים מתוך אבר תת-קרקעי שהיה רדום שנים רבות.

נטופית רפואית. צילום: נעם עביצל © נטופית רפואית. צילום: נעם עביצל ©

נטופית רפואית. צילום: נעם עביצל ©

חשוב לעקוב אחר הצמח היחיד שנמצא ולראות האם הוא מייצר זרעים, האם הם פוריים והאם יש המשכיות של קיום פרטים באחו בנימינה גם בשנים הבאות.

מידע מלא על נטופית רפואית – ראו בכרך ב' של הספר האדום: שמידע, פולק ופרגמן-ספיר (2011) בעמודים 691-690.

 

===========================
כל הזכויות שמורות ל"כלנית" ©
ציטוט: עביצל, נ., 2016, נטופית רפואית Althaea officinalis נמצאה מחדש באחו בנימינה, חדשות בוטניות, כתב-עת "כלנית" מספר 3.

נטופית רפואית Althaea officinalis נמצאה מחדש באחו בנימינה

9 תגובות למאמר נטופית רפואית Althaea officinalis נמצאה מחדש באחו בנימינה

 1. מילוא מרים הגיב:

  הסבר אפשרי לכך שהצמח לא נצפה באחו בנימינה שנים רבות טמון אולי במשטר הרעיה במקום.
  בכל שנה מוכנס לאחו זה עדר פרות גדול, המחסל לחלוטין את כל הצמחים בתוך 2-3 ימים, ומשאיר במקום קרקע חשופה. בדרך כלל זה מתרחש ביולי, ונראה ששנה זו מאד יוצאת דופן בכך שהצמחים עדין לא הוכחדו.
  אני ראיתי פרט של נטופית רפואית באחו זה ב-22.7.14, אז היה רובו בניצנים ונשא גם מספר פרחים פתוחים. שמרתי יבוש של קטע ענף עם עלים ופרח.
  לא ברור לי אם הפרט שראיתי זהה לזה המתואר בכתבה.מכל מקום סביר שהדחיה במועד הרעיה אפשרה לצמח להתפתח וגם חשפה אותו.
  צמחים רב-שנתיים נוספים באחו שורדים את הרעיה אבל רק לעתים רחוקות מצליחים לפרוח, וכנראה לא מצליחים להבשיל זרעים. דוגמה לכך – גדותן הביצות.

  .

 2. דר בן נתן הגיב:

  מעולה!
  גם אני חשבתי בהתחלה שמדובר בתוצר של הפצה ארוכת טווח מאוכלוסייה בחוץ לארץ, אבל הייתי שם היום עם אורון ויואב רמון ובדקתי את בסיס הצמח. בהתחלה חשבתי שיש שם כמה פרטים גדולים וצמודים שיוצאים מנקודות סמוכות,אבל יואב מצא שרידי ענפים של שנים קודמות, והסתבר שלכל הצמח יש בסיס מעוצה רחב קצת מתחת לפני הקרקע, וממנו צמחו הענפים. דבר זה תומך בהשערה של אורון ומרים, מה גם שקשה להאמין שצמח בגודל כזה עם ענפים חזקים ועבים כל כך צמח לו תוך שנה-שנתיים. כנראה שהוא שם כבר הרבה שנים, ולא נצפה בגלל צירוף הנסיבות של הצפת האיזור והרעייה האינטנסיבית. סביר להניח שהתנאים האלה גם מקשים על התבססות פרטים חדשים בשטח, ולכן זה היחיד (יתכן שפעם הייתה אוכלוסייה ורק הפרט הזה שרד). מעניין מאד אם זה חלק מאותה אוכלוסייה קדומה מ1923 או התבססות חדשה יותר…
  עכשיו צריך לשמור עליה ולמנוע השמדה חוזרת שלה.

 3. גדעון פיזנטי הגיב:

  מה הסיכוי שיתפתחו זרעים פוריים?

 4. דר בן נתן הגיב:

  100%. כבר נאספו ע"י כמה אנשים

 5. דר בן נתן הגיב:

  מניח שעוד לא ניסו להנביט אותם, אבל הם נראים בסדר. לא ידוע לי על אי סבילות עצמית אצלה, כנרעה שהם פוריים

 6. עוז גולן הגיב:

  לפני יומיים ביקרנו בשיח. הוא במצב מצוין אך טרם הוציא ניצני פריחה. אולם לבינתיים לא הוכנס לשם מרעה וסבך הצומח גבוה…..
  מרים, אכן נתקלתי בכמה דיווחים בפורומים שונים בשבע השנים האחרונות (תפוז, וואינט)על נטופית רפואית מאחו בינימינה, וכמדומני זוכר דיווח שלך משנת 2014 על הצמח הזה מאותו האתר. מאז פקדו אותו מספר חובבי טבע. כל הכבוד לך על הדיווח. זו הוכחה שמדובר בצמח איתן שמחזיק מעמד לאורך שנים למרות המרעה האינטנסיבי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *