חיננית הבתה – פורחת בחבל הים תיכוני בהר ובשפלה (נובמבר 2015)

חיננית הבתה  Bellis sylvestris היא צמח עשבוני רב-שנתי ממשפחת המורכבים, גובהו 20 ס"מ, בעל שושנת עלים שמתוכה עולה גבעול תפרחת ערום בעל פרחים צהובים-לבנים. הקרקפת בעלת פרחים לשוניים לבנים ופרחי מרכז צינוריים צהובים. שכיח בבתות ובחורש פתוח בחבל הים-תיכוני.

חיננית הבתה קדימה גדי פולק חיננית הבתה 11-1-2010 גבעת ברנר גדי פולק

חיננית הבתה. צילם: גדי פולק ©

בדרך כלל אנו מפארים את צמחי הבצל והפקעת הפורחים בסתיו. אולם יש מספר מינים של צמחים עשבוניים רב-שנתיים אשר אבריהם העל-אדמתיים מתייבשים לחלוטין בקיץ בעוד ששורשיהם הרב-שנתיים ממהרים להוציא שושנת ותפרחות מיד אחרי גשם סתווי גדול בחודשי אוקטובר-נובמבר. שני המינים השכיחים ביותר בקבוצה זו הם כתמה עבת-השורשים וחיננית הבתה. שניהם נמנים על משפחת המורכבים בה יחידת הפריחה היא למעשה תפרחת של פרחים רבים המקובצים לאגודה צפופה כדורית הנקראת "קרקפת". בעוד שכל פרחי קרקפת הכתמה הם צהובים, הרי שלפרחי החינננית דגם דו-צבעוני של לבן בהיקף (הפרחים הלשוניים) וכתם צהוב במרכז (הפרחים הצינוריים). אם הופכים אנו את התפרחת מגלים שבצד התחתון של התפרחת גוון הפרחים הלשוניים סגול ולעיתים סגול עז.

חיננית הבתה 2014 נועםעביצל-1 חיננית הבתה 22-1-15  נועםעביצל-2

חיננית הבתה. צילם: נעם עביצל ©

חיננית הבתה נפוצה מאד בבתות במרחבי החבל הים-תיכוני בהרים ובשפלות על קרקעות בהירות עשירות בגיר. משטחי פריחה יפים גדלים בדרך-כלל בתוך בתות של סירה קוצנית על גבי טרסות עזובות או במדרונות תלולים.

כתב: אבי שמידע

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *