דחיית ההשתלמות ביום אחד בשל קור וגשם "אל כרכומי הגולן והחרמון" – עדכון מס. 2

לחברי חוג כלנית שלום,

הננו נאלצים לדחות את השתלמות כלנית לגולן הצפוני ולחרמון ביום אחד ליום חמישי הקרוב, כלומר עוד יומיים (ולא מחר) – ליום ה' 10.12.2020. כל הפרטים על תוכנית ההשלמות ושאר הסידורים נשארים בדיוק כפי שהיו. מקיים את ההשתלמות בהתאם ללוח הזמנים "הרגיל" ביום ההשתלמות תוך "שמירה על כללי התו הסגול". כיוון שמחשיך בסביבות חמש אחה"צ יתכן ו"נאחר קצת הביתה  אם אכן יוטל ביום חמישי "סגר, עוצר או שאר איסורים , אך אלה אינם חלים על "אוהבי טבע ישראל ששבים הביתה מכרכומי הגולן וסתווניות החרמון".

אנא שימו לב! – קחו ציוד מחמם, כפפות כובע גרב ומעילים; הגולן יכול להיות בעל מז"א מקפיא כאשר נושבת רוח על אף השמש החורפית.  כל אחד מכיר את עצמו ויודע כמה מים להביא, ארוחת צהרים, כובע ונעלים, מעיל-רוח והעיקר "מצב רוח ויצר חקרנות". נקודת ההתכנסות היא בתחנת הדלק בצומת מחניים בשעה 7.30.

כל שאר הפרטים אודות ההשתלמות – כתובים בחוזר הקודם הנקרא" עדכון להשתלמות דצמבר-2020. לכל מי שלא יכול לדחות ביום את בואו להשתלמות – יבקש ויוחזר כספו "תבין ותקילין" (לא להתבייש ולפנות בטלפון לאבי או למימי).
בהזדמנו זו אנו ממליצים להסתכל בתוכנית ההשתלמויות לשנת 2012 החל מחודש פברואר – שינינו את מועד השתלמות הר-הנגב בשבוע – לתאריך 24.2.2021 אך גם הוספנו השתלמות לבנגב המערבי ב- 3.2.2020.  אנא, עדכנו את כל "אירועי כלנית" על פי דף תוכנית ההשתלמות (הן לא התשנו עוד בשנת 2021…"בעזרת השם").

אנא, הכנסו לחוזר הקודם (מוצג בסרגל השחור באתר "כלנית") לגבי שאר הפרטים של הרשמה, קשר דרך טלגרם, תשלום, קבלות וביטוח. אנו מביאים שוב את תוכנית ההשתלמות ומוסיפים לכל תחנה לינק עם הנ.צ. שלה וקישור בוויז המאפשר ניווט אוטומטי" לתחנה בעזרת "המולך של גוגל".

———————–

תחנות השתלמות  תחילת-חורף בגולן-חרמון , 10.12.2020 :

 1. אחו אורטל: משטחי כרכום נאה, כרכום צהבהב וכרכום גיירדו; ניצני נץ-חלב אזמלני ופריחת שינןעבה-שורש; פרחים אחרונים של סתוונית התשבץ. הקדמה על מיני סתוונית וכרכום ומה שביניהם.
  [ אכן, החלפנו את שתי התחנות הראשונות אשר כתבנו עליהן בחור המקדים, כיוון שלא הייתה בהן פריחה , לא של נץ-חלב הררי ולא של סתוונית ירושלים].
  לינק לווייז – אחו אורטל
 2. כרכום השבכה בטוף הראביטל: כיוון שבהכנה להשתלמות לא הצלחנו למצוא בתחנות המיועדות פריחה של כרכום השבכה אנו עוצרים במיוחד בבית-גידול האופייני של מין זה – בבית-הגידול היובשני על גבי טוף וסקוריה וולקניים האוחזים מעט מים. כאן נעדכן על כרכום השבכה והקשר שלו לכרכום דמשקאי מהר-הנגב אשר מגיע לו בכלל השם "כרכום השבכה ת.מ. הרמון" ואיך הסיסטמטיקה הפורמלית מבלבלת את היוצרות.
  לינק לווייז – כרכום השבכה בטוף הר-אביטל
 3. הכפר העזוב בב אל-הווא (ממול מאגר בנטל): כאן נערוך סיור מעגלי מקיף בתוך הכפר העזוב תוך צפייה במרבדי כרכום נאה ותוך חיפוש שאר המינים הגדלים בגולן: כ.גיירדו, כ.צהבהב וכ.השבכה. נתפעל מאחרוני הפרחים של סתוונית התשבץ. ננסה להבין מדוע אין הכרכומים גדלים בצל העצים ובין הגדרות והריסות הכפר.. אברנית הנשר ופטל לביד בתוך מבנה עתיק לא יסיחו את התפעלותנו כי הגולן הוא קודם כל "ארץ הכרכומים".
  לינק לווייז – בב אל-הווא
 4.  חרבת סחייטה ביער אודם מערב: כאן מחכים לנו מרבדי כרכום גיירדו הלבן בצד כרכום נאה הורוד. ננסה למצוא גם את כרכום השבכה (לא מצאנו בהכנה אך ידוע משנים קודמות) וגם את כרכום צהבהב הגדל בשקעים לחים. נלמד על מיני הדבורים המבקרות בפרחי הכרכום ונשאל – מדוע רואים אחה"צ רק זכרים? הבלוטים הרבים של אלון מצוי המוטלים על הקרקע  יזכירו לנו להסתכל גם על עצי החורש וללמוד להבדיל בין אלון תולע לבין א. מצוי והאקולוגיה השונה שלהם.
  לינק לווייז – חרבת סחייטה ביער אודם מערב
 5. עמק מן ומורדות הר לבנה בחרמון ההררי (1450 מטר): נקווה שנעפיל לחרמון לפני השעה 16.00, עת השער הצהוב נסגר ותישאר לנו שעה וחצי קסומה של לימוד שני מיני סתוונית (סת.קצרת-עלים וסת. החרמון) ושני מיני כרכום (כרכום החרמון וכ.גיירדו). פירות צהובים של עוזרר קוצני ואדומים של עוזרר אדום ישכיחו את "העלטה". אפילו נצפה בשושנת עליה המתחדשים של רצועית הגליל.
  – לסיכום, כמה מיני כרכום שונים ראינו היום? וכמה מיני סתוונית? ! אך חשוב יותר לדעת את הביולוגיה והאבולוציה של שני סוגים אלה ולפעול לשמירתם !
  לינק לווייז – עמק מן 
טלפונים לבירורים תאומים ושאלות, תגליות ומציאות:
אבי שמידע – 054-8820172
מימי רון – 052-8746424

להתראות,
אבי שמידע אורי פיק ומימי רון